Dok neki vlasnici automobila ne štede ni centa na uljima i uvijek kupuju ona najkvalitetnija, drugima je kvaliteta potpuno svejedna i redovito biraju najjeftinija ulja koja mogu kupiti. Je li to opasno za motor?
Prema najnovijem testu s YouTube kanala Project Farm, jeftina ulja sasvim su u redu za rad u vašem motoru. Ali ako želite dugotrajno zdravlje i učinak, trebali biste ipak potrošiti malo više - piše Autoklub.
Popularni američki YouTube Kanal koji je s više od 700 milijuna pregleda videa svojevrsna institucija kada su u pitanju ulja, tekućine i drugi dodaci za automobile, je isprobao šest različitih ulja koja koštaju od 3,7 do 15,3 dolara.
Temeljno je testirao njihovu učinkovitost u nizu eksperimenata poput ispitivanja viskoznosti, sposobnosti podnošenja topline ili hladnoće i testa simuliranog trenja. Project Farm je također poslao uzorak svakog ulja u laboratorij kako bi analizirali stvari poput prisutnosti deterdženata i aditiva protiv trošenja.
Rezultati su jako dobri za sva ulja. Svako ulje pokazalo je zadovoljavajuće razine podmazivanja, što nije potpuno iznenađujuće s obzirom na to da su sva ova ulja u skladu sa SAE standardima kvalitete.
Najviše se razlikuju u tome kako se ponašaju na različitim temperaturama i koje su vrste aditiva prisutne. Na primjer, ulje srednje cjenovne klase nadmašilo je svako drugo ulje kada je, na primjer, u pitanju testiranje na niskim temperaturama.
Najviše razlike su zabilježene u količini aditiva u uljima. Što je ulje skuplje ima više aditiva, među kojima su najčešći elementi koji se koriste za proizvodnju deterdženata poput bora i kalcija te materijali protiv trošenja poput fosfora i cinka.
Svi ovi aditivi u ulju su izuzetno korisni za dugotrajno zdravlje motora, a više ih ima u najskupljim testiranim uljima. S druge strane, najjeftinije ulje Mobil Delvac ima najmanje aditiva.