Tomo Matković |
Prvobitna zabava se s vremenom pretvorila u pravu strast, tako danas posjeduje poveliku kolekciju ganga iz raznih krajeva. Slušajući gangu i uranjajući u taj, kako kaže, mistični svijet, poželio je pročitati ponešto, gledano s znanstvene strane.
No, ističe kako je se iznenadio kad je shvatio da o se gangi (i reri kao njezinoj sestri) jako malo pisalo, a i ono što se napisalo izdano je davnih dana. Najmlađi je rad o gangi iz 1989. godine prof. Nikola Buble, te nedavno prošireno izdanje dr. Anđelka Mijatovića “Ganga“.
Čak ni Nacionalna sveučilišna knjižnica u Zagrebu u svojem fondu nema neki izbor radova o gangi. Tek kada je stupio u kontakt s Institutom za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, našao je i veću zbirku radova. Tomo je sve svoje spoznaje o gang, naravno sve zvučne zapise, koje je prikupljao godinama, svesrdno podijelio s cijelim svijetom otvarajući vrlo posjećenu internetsku stranicu www. ganga.hr.
- Ganga nije samo pivanje i pjesma, ganga to je naš život, tu je naša povijest, naša kultura, naš svjetonazor. Sve je zbito u te dvije kitice i priginjanju. Volim reći, a je tako, da je ganga haiku s kamena, i kako ne može svatko shvatiti haiku pjesmu, tako ne može svatko ni shvatiti gangu, a nije zato manje vrijedna ni haiku kao pjesma ni ganga kao pivanje.
Čak dapače, usudio bih se reći, ne može se nešto shvatiti ako to nije dio tvoga svijeta ili ako nisi dovoljno duboko zaronio - ističe Matković. Na svojim internetskim stranicama Tomo još navodi da je ganga “razgovor” među jednakima, ona vapi za kamenom, kominom, poskokom... Tu leži njena moć i draž, baš kao i kod njenih ljudi – ganga, kamen i loza, to je njihov svijet.
Zdravko Grabovac, Mate Tolić i Nikola Grabovac, gangaši iz Prološca Gornjega / Ivan Maršić / EPEHA |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....