Udomaćio se on u novim receptima, pomiješao se s toćevima, hobotnicom, namazima, slatkim. A na ovogodišnjim 9. danima varenika u Supetru, koje je jučer otvorio ministar poljoprivrede i šumarstva Tihomir Jakovina, pokazao je kako odgovara čak i uz smoothie.
- Došli smo s Hvara na Brač, a tijekom putovanja po ovom predivnom otoku razveselili su me nasadi maslina, vinogradi. Pa i sama ova manifestacija ukazuje na bogatstvo projekata.
Varenik treba dodatno oplemeniti, ali i zaštititi oznakama izvornosti – naveo je Jakovina, kojem su društvo pravili brački ministar Arsen Bauk, te u ime domaćina i suorganizatora, supetarska gradonačelnica Ivana Marković.
Školski projekt
Akciji slavljenja grožđanog eliksira su se pridružili i brački restorani, koji danima u svojoj ponudi nude jela s varenikom. Neka će tu i ostati, navodi Olja Martinić, idejna začetnica fešte, između delicija s varenikom izdvajajući janjeći ragu i brujet od hobotnice s palentom.Varenik nije teško napraviti, no ono što je važno, a to nam je demonstrirala Luči Damjanović, četvrtašica supetarske osnovne škole, je to da se nakon priprave mora pet dana držati u otvorenoj boci. Kada bi se zatvorila, eksplodirala bi.
- Varenik mora proći proces sazrijevanja. A nakon toga sve su mogućnosti otvorene. On je dar svakom jelu, i koliko god bio sladak, nikada ga ne može biti previše. Kad se osvrnem, shvatim da smo ga reanimirali, i zato sam jako ponosna. Postao je on identitet otoka Brača - veli Olja, kojem su u organizaciji pomogli Udruženje obrtnika Brača, Lag Brač i Aktiva Brač, a zabavom prisnažili Plesni klub “Renata”.
Da se dobro utemeljio pokazuju nam i supetarski četvrtaši koji su jučer imali prigodu prezentirati školski projekt, kuharicu s tradicionalnim jelima. Našli su se tu pečeni pusi, panode i pantalene, pašta fažol i domaći kruh. Nisu nam zaboravili spomenuti ni varenik, kao ni none koje su ga radile.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....