Sedmog rujna u 23.59 sati digitalno doba stiže i u Splitsko-dalmatinsku županiju i dio Dubrovačko-neretvanske, od Neuma prema Metkoviću, na otoke Lastovo i Korčulu, te gotovo cijeli poluotok Pelješac − od Žuljane prema Lovištu.
Analogni televizijski signal gasi se na području na kojemu je 144.366 kućanstava, a 5. listopada na digitalnu televiziju prijeći će i Grad Zagreb i zagrebačka regija.
Kako je istaknuo Igor Lučić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku, za digitalno doba spremni su svi koji posjeduju televizor s ugrađenim digitalnim prijamnikom, koji je priključen na unutarnju ili vanjsku antenu.
Ništa ne moraju činiti ni pretplatnici kabelske, internetske ili satelitske televizije, oni već sada imaju mogućnost prijama digitalnog signala preko kabela, interneta ili satelita.
No, oni koji imaju televizor bez ugrađenog digitalnog modula-prijamnika, koji je priključen na unutarnju ili vanjsku antenu, više neće moći gledati televizijski program televizijskih nakladnika na državnoj razini koji će svoj program emitirati u digitalnoj tehnologiji.
Takvi su imali tri moguća rješenja: nabaviti digitalni zemaljski prijamnik koji će spojiti između televizora i postojeće antene; ili kupiti novi televizor s ugrađenim digitalnim modulom − prijamnikom; ili se pretplatiti na kabelsku i/ili internetsku i/ili satelitsku televiziju i isključiti unutarnju ili vanjsku antenu.
Gledatelji u Splitsko-dalmatinskoj županiji prelaskom na digitalnu televiziju dobivaju mogućnost praćenja postojećih programskih sadržaja na nacionalnoj razini (HTV1, HTV2, RTL i Nova TV), a uskoro i lokalnih TV Dalmacija i TV Jadran, kao i novih programa u toj digitalnoj regiji, nazvanoj D8.
Kanali na kojima će se moći pratiti televizijski programi u digitalnoj tehnologiji su MUXA - 33, MUXB - 53 i MUXD - 34. Za pouzdan prijam zemaljskih digitalnih televizijskih programa potrebna je ista vrsta antene koja se koristi za prijam analognih televizijskih programa, tzv. riblja kost.
Na internetskim stranicama tvrtke “Odašiljači i veze” navodi se i da se u zgradama sa zajedničkim antenskim sustavom trebaju izvršiti odgovarajuće tehničke preinake kako bi se omogućila distribucija određenog DVB-T kanala u kabelski razvod zgrade do priključnih mjesta u stanovima.
Stanoupravitelji su odgovorni za održavanje tih instalacija, a u praksi se primjenjuju razna rješenja, koja se kreću od nekoliko stotina do nekoliko tisuća kuna.
Digitalni signal može se primati i na moru, a prijam ovisi o zoni dometa odašiljača, kanalu prijama, vrsti, usmjerenosti i visini antene iznad mora. Kod digitalnog prijama ispod određene razine signala na ulazu prijamnika dolazi do zamrzavanja slike ili njezina potpunoga gubitka, pa je potrebno odgovarajućom antenom uvijek osigurati dostatnu razinu signala.
StoryEditorOCM
Dalmacijapriprema, pozor...zbogom analognom signalu
Digitalno doba danas stiže i u Splitsko-dalmatinsku županiju
7. rujna 2010. - 15:31
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?