Zapravo, sada su, a nakon stručno obavljenih podataka, koji su posebno za našu Slobodnu Dalmaciju predočili stručnjaci iz Splita, mnoge tajne jezera otkrivene. Osim toga, pobijeni su neki nalazi prve međunarodne ekspedicije iz 1998. godine, posebno o konfiguraciji samoga dna jezera te njegovoj nadmorskoj visini. Ono je na minus pet metara ispod mora i na dnu nema nikakvog otvora, ili toka podzemne rijeke kojom voda otječe iz jezera. Velik uspjeh je i kompletna slika podvodnog dijela jezera.
Volonterska volja
– Nakon svega što smo istražili, otkrili i sada sistematski dokumentirali, moram izraziti zadovoljstvo kao stručnjak što ćemo javnosti dati do sada nepoznate podatke, a s druge strane sam silno tužan što se jedan ovako značajan pothvat zapravo oslanjao na nevjerojatnu volontersku volju i rad članova speleološkog odsjeka HPD-a “Imotski”.Svaka čast tim ljudima koji su mjesecima, ručno i bez ikakve nadoknade, obavljali pripremne radove za ovaj projekt, koji bi u drugim zemljama financirale i pratile državne institucije. No, svejedno, sada smo puno “pametniji” kada je u pitanju uistinu svjetski prirodni fenomen Crveno jezero – riječi su prof. Ognjena Bonaccija.
A što se sve otkrilo u posljednjem istraživanju čuli smo od znanstvenog novaka fakulteta iz Splita Ive Andrića i prof. geografije i poznatog speleologa Branimira Jukića.
– U prvom redu, ljudsko oko je preko kamera mini ronilice ugledalo dno jezera. Ono je pet metara ispod razine mora, elipsastog je oblika i promjera 20 puta 10 metara, znači 200 četvornih metara. I sada, kada se uzme u obzir da je kvadratura vanjskoga grotla jezera na najvišim točkama oko 16 četvornih kilometara (!!!), vidljivo je kako se petsto metara od sjevernih vanjskih rubova do dna jezero sužava u mali prostor. Poput velikog golemog lijevka. To su frapantni podaci.
Utvrđeno je, bar po posljednjim mjerenjima ove i prošle godine, kada je zabilježen najminimalniji i najveći vodostaj, da njegova minimalna dubina iznosi 233 metra, odnosno, za visokog vodostaja, 311 metara, što ga svrstava u jedno od najdubljih kraških jezera na svijetu. Temperatura vode je u prvih petnaestak metara 20-22 stupnja, a onda je sve do samoga dna 10 stupnjeva. Sonarnim praćenjem konfiguracije podvodnog dijela jezera, sonarom s mini ronilice, snimljena je konfiguracija prostora i na jednom mjestu sa sjevernih litica nema povratnog signala na sonaru.
Pretpostavlja se, kažu stručnjaci, da bi to trebale biti pukotine kroz koje dolazi voda, a to znači da jezero traži i još detaljnije istraživanje. Vrlo bitan podatak je da jezerom ne protječe neka podzemna rijeka, te da se voda u njemu ne miješa, nego otječe i dolazi putem spilja i kraških pukotina.
Sofisticirana oprema
Današnjom sofisticiranom opremom, rekoše nam Andrić i Jukić, moglo bi se, osim Modrog i Crvenog jezera, obaviti mjerenja i na ostalim kraških jezerima u Imotskoj krajini, Dva oka, Knezovića jezeru, Galipovcu, Mamića jezeru, Prološkom blatu, odnosno svih 11 prirodnih jezera u Imotskoj krajini.
Avionska olupinaKamera na mini ronilici šibenske tvrtke “Neptun-Sub” snimila je prvi put dno Crvenog jezera. Na njemu su, na žalost, olupine starih automobila, gume, ali i jedan veliki limeni dio, koji je, moguće je, ostatak savezničkog zrakoplova koji se 1944. sunovratio u jezero nakon što ga je srušila njemačka protuzračna obrana s Imotskog polja. Prema procjenama stručnjaka, čišćenje dna jezera na tolikoj dubini, iziskivalo bi golema sredstva. |
Sudionici akcijeU ovoj akciji sudjelovalo je dvadesetak ljudi. Osim navedenih stručnjaka, svakako treba izdvojiti članove speleološkog odsjeka HPD-a “Imotski”, Fedora Kukavicu, Veljka Ujevića, Joška Vukosava, Luku Kujundžića, Antonia Tolića, Antu Škevu, Jozu Mustapića, Matka Jažića, Antu Jažića, Veselka Mustapića, Tonća Petrićevića, Branimira Jukića, Miju Jukića, Matu Karoglana, Matka Jažića, Boru Kukavicu, zatim članove HPD-a “Mosor” iz Splita, Ivo Andrić, Rato Cvitanić, Dane Krstulović-Opara. Velika zahvalnost ide i stručnom timu “Neptun-Suba” iz Šibenika.Posebnu zahvalu zaslužuje Turistička zajednica Imotski. |
Crveno jezero u brojkama– Dno jezera je pet metra ispod razine mora, elipsastog je oblika i promjera 20 puta 10 metara, znači 200 četvornih metara - Minimalna dubina, za najnižeg vodostaja, Crvenog jezera iznosi 233 metra, a za visokog vodostaja 311 metara - Temperatura vode je u prvih petnaestak metara 20-22 stupnja, a onda je sve do samoga dna 10 stupnjeva |