Početkom srpnja Ministarstvo turizma i sporta objavilo je da je u prvom polugodištu 2026. najviše noćenja ostvareno u Istri (8,7 milijuna), Splitsko-dalmatinskoj županiji (5,3 milijuna) te na Kvarneru (4,7 milijuna), a da, gledano prema destinacijama, dominiraju Dubrovnik, Rovinj, Poreč, Zagreb i Split. Iz Turističke zajednice Dubrovačko-neretvanske županije stiglo je izvješće prema kojem je od početka godine do kraja lipnja na području najjužnije županije ukupno ostvaren 811.191 dolazak te 2.794.149 noćenja.
U usporedbi s istim razdobljem 2025., broj noćenja manji je za jedan posto, dok je broj dolazaka ostao na razini prošle godine.
Na sezonu se osvrnula vlasnica i direktorica jedne dubrovačke putničke agencije, Slavica Grkeš.
– Mi smo prezadovoljni! Puni smo, ranije nam je počela sezona, odmah s prvim letovima... U početku je bilo nešto otkazivanja jer su neki letovi preko Dubaija bili otkazani, ali to se kasnije više nije ponavljalo. Baš smo izvrsno popunjeni i jako smo zadovoljni kad je riječ o gostima. To što su nam se povećali troškovi i što su cijene otišle u nebo, na to ne možemo utjecati. Sve što radimo, radimo od danas do sutra, last minute je sve. Ne možemo znati što će biti do kraja sezone, ali zasad smo bolji nego prošle godine. Ne možemo još reći hoćemo li biti bolji u kolovozu i rujnu u odnosu na lani... Super nam je bila i predsezona, radimo 15 godina, znamo što treba raditi, nismo "tvrdi" s cijenama, radimo po ponudi i potražnji, koristimo smart pricing... Negdje treba povući crtu, velika je konkurencija, treba se prilagoditi, treba puno novca uložiti i ne može se živjeti samo od toga ako se ne ulaže – navodi Grkeš, te dodaje:
– Imali smo problem s radnom snagom i s radnim dozvolama koje su nam bile odbijane, dugo smo ih čekali... Malo nas je, ali s obzirom na to da nas je većina zaposlena tijekom cijele godine, izdržimo, potegnemo ove ljetne mjesece malo više, a zimi malo manje. Promijenila se struktura gostiju, gosti traže jednostavnost. Na primjer, ne idu više toliko kuće s bazenima, privatne viletine, kao što je bilo prije, zadnjih je godina trend da gosti tu borave kratko... Cijelo vrijeme se prilagođavamo! – napominje Grkeš, ističući kako dominiraju engleski, francuski i američki gosti.Dojam s terena kod dubrovačkog ugostitelja (podaci poznati redakciji) mješovit je.
– Gostiju malo ima, malo nema, zanimljivo je... Ajmo reći da su mi objekti u rangu kao i lani, a takva su mi i očekivanja. Četvrtkom, petkom, subotom i nedjeljom ima malo više posla, a ponedjeljkom, utorkom i srijedom je malo manje pa to iskoristimo za slobodne dane. Gosti su možda malo slabiji nego prijašnjih godina, ali mislim da je, sve u svemu, okej. Ima svakakvih gostiju, ima ih jako dobrih, ima prosječnih, bude tu svega... Rezervacija ima, a ako radiš kvalitetno, uvijek ćeš imati posla, radimo najkvalitetnije što možemo, kupujemo dobre namirnice, trudimo se oko usluge, da konobari budu sretni i nasmijani, pokušavamo sve zadovoljiti, to je jedini ispravni način. Promijenila se struktura gostiju tijekom srpnja i kolovoza, ima puno Francuza, Bugara, Rumunja, Čeha, Poljaka, Turaka... Trenutno najmanje imamo Engleza, Iraca i Amerikanaca, koji su nam najvažniji. Moramo pričekati kolovoz da se vrate! Vidim po brojevima za rezervacije da tu nema puno američkih i engleskih gostiju. Tu su Španjolci i Francuzi, a uskoro će doći i Talijani, to je takvo vrijeme – ističe sugovornik, napominjući kako se ne treba fokusirati samo na srpanj i kolovoz kad se govori o sezoni.
– Moramo se koncentrirati na četvrti, peti, šesti, deveti i deset mjesec, da nam to bude sezona! Svakako, lipanj sam bolje odradio nego što ću odraditi srpanj. Nije to velika razlika, to je sve u pet posto... Nije riječ o nekoj prijelomnoj situaciji, ali svakako treba pričekati kraj sezone i onda povući crtu pa ćemo biti pametniji – govori ugostitelj.
Vlasnica suvenirnice u Gradu ima pak posve drugačiji pogled.
– Sezona nije dobra, a nije dobra već godinama jer se promijenila struktura gostiju koji dolaze. Utjecala je na to geopolitička situacija, plus gosti koji dolaze s ruksacima i koji toliko ne kupuju... Bolji gosti, koji bi znali kupiti sitnicu, suvenir, sad žele da im se to pošalje poštom, a pošta za Ameriku ne vozi, tako da se kupuje samo ono najjednostavnije. Povećale su se najamnine 20, 30 do 40 posto, izgubili smo puno radnih dana upravo u vrijeme kad se stvaraju zalihe... Sve što je malo kvalitetnije jako loše radi, a jeftine stvari, prodaja pizzeta, sladoleda, butige – sve to super radi! Razgovaram s puno ljudi, jako je malo zadovoljnih, ovo su sezone i potrošnje koje ne garantiraju nikakav napredak ni razvoj. Treba smanjiti davanja da bi se mogla postići kvaliteta kojom bi se onda dobili gosti, jer ovo što se sada radi nije kvalitetno. Kad su gužve i kad su dani s puno turista, prođe puno gostiju, ali jako malo kupuju. Ima puno ljudi, ali apsolutno je nikakav efekt – upozorava sugovornica, koja navodi i da predsezona nije bila dobra.
– Dogodili su se pomaci u nekim malim stvarima... Ostavili smo radne nedjelje za ljeto, tako da u predsezoni nismo mogli raditi. Struktura gostiju i struktura ponude se urušava... Tu i tamo dogodi se poneki bolji dan, pa se nadamo da će ih u nastavku sezone biti više, a očekujemo nešto i od kongresa. Sve se smanjilo... Prije bi gost naručivao nešto za kongres u vrijednosti od 50 ili 100 eura, sada traži nešto od 5 do 10 eura. Nekima je puno i tri do četiri eura po osobi! Ako vam podignu najamninu, podignu se plaće, a gostiju je manje, jednostavno dođe do kuršlusa i neprestano pada kvaliteta – kaže vlasnica suvenirnice koja se snalazi s radnom snagom, ističući: "Koliko ste vi dobri, toliko dobre ljude i dobijete!"
Direktor prodaje u hotelu "Lero" Ivan Galov povukao je pozitivnu bilancu.
– Godina 2026. do sada je bolja otprilike tri posto po fizičkim pokazateljima, srpanj i kolovoz su prema očekivanjima, na razini prošle godine. Predsezona je bila bolja od lanjske, a posezona će također biti bolja. Cijene su minimalno porasle, korigiramo ih ovisno o terminima, a buking za 2027. je tu negdje u usporedbi s bukingom za ovu godinu – objašnjava Galov.
Sezona nije podbacila ni na Lokrumu, Rezervat bilježi dobre brojke u srpnju.
– Tijekom prvih 20 dana srpnja ove godine otok Lokrum posjetilo je ukupno 34.783 posjetitelja, što je povećanje od 9,43 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Izuzetno smo zadovoljni dosadašnjim tijekom sezone i ostvarenim rezultatima posjećenosti. Posebno nas veseli kontinuiran interes za Lokrum, a pritom nam je važno zadržati ravnotežu između kvalitetnog iskustva posjetitelja i očuvanja prirodnih i kulturnih vrijednosti otoka – ističe vršiteljica dužnosti ravnateljice Maris Radić.
Inače, cijene ulaznica za Rezervat Lokrum razlikuju se ovisno o kategoriji posjetitelja i vrsti ulaznice. Redovna cijena ulaznice za odrasle osobe iznosi 30 eura, dok cijena godišnjeg pokaza I. kategorije iznosi 14 eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....