Ipak, postoji tu jedan veliki "ali": uz takvo poslovanje, koje u vrijeme krize čak i nije toliko loše, dug koji im visi oko vrata od ukupno 200-njak milijuna kuna otplatit će za nekih 40-tak godina. Upravo zato, ključ rješenja sudbine ove tvrtke je u rukama banaka koje su bivšem vlasniku Brunu Orešaru dijelile kredite šakom i kapom. A banke mudro šute.
Kako je pojasnila Anči Bašić, razlučnim vjerovnicima upućen je upit da li su spremni svoja potraživanja pretvoriti u suvlasništvo, no do sada su se samo pozitivno očitovale Centar banka i Croatia osiguranje. Banka splitsko dalmatinska je čak pokrenula ovršni postupak, no on je do konačne odluke odbora vjerovnika zaustavljen. Najveći dužnici prema Jadrankamenu, prije svega Orbis holding, su u predstečajnoj nagodbi pa je upitna naplata tih dugova, napomenula je Anči Bašić.
Što se mene tiče, Jadrankamen ne bi trebao nestati – kazala je stečajna upraviteljica novinarima u pauzi skupštine vjerovnika, dodavši kako je Odbor vjerovnika na njen poziv bio na Braču kako bi se iz prve ruke uvjerili u stanje u tvrtki i kako bi ih pokušali uvjeriti da ne potenciraju ovrhe.
Predsjednik Nezavisnog sindikata Jadrankamena Tonči Drpić, pak, ne odustaje od svojih poznatih tvrdnji da je cijeli stelajni postupak samo predstava.
Do likvidacije Jadrankamena nije došlo samo zbog pritiska javnosti i sindikata. Jadrankamen sa 14 milijuna kuna prihoda? Meni se plače na te brojke. Kamen Pazin je u 2010. godini imao prihod od 210 milijuna kuna, a on nam nije bio ni do koljena. Jadrankamen ima potencijal da pokriva 70 posto tržišta kamena u Hrvatskoj jer ima jedinstven proizvod, a mogao bi iskorištenost kamene mase povećati na skoro 100 posto – sada je jedva 20 posto. Ja tvrdim da sve konce u Jadrankamenu i dalje vuče Orešar, sve radi nekretnina Jadrankamena – izričit je bio Drpić.
Što će na sve reći banke, tek treba vidjeti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....