StoryEditorOCM
Dalmacijasumnjivi putevi novca

Kako je bivši čelnik HP-a Hrvoje Urlić dobio dva milijuna kuna otpremnine?!

Piše PSD.
24. veljače 2011. - 20:18
Hrvoje Urlić                                                                   CROPIX
Pretvorba ‘Hotela Makarska’, djelomična prodaja tvrtke, isplata otpremnine za odlazak u mirovinu predsjedniku Uprave te tvrtke Hrvoju Urliću u iznosu od dva milijuna kuna, kao i druga obeštećenja po enormnim managerskim ugovorima, predmet je istrage Odjela gospodarskog kriminaliteta splitske policije.

Od glasnogovornice PU Marine Kraljević Gudelj nismo mogli dobiti nikakve pojedinosti jer je istraga u tijeku. Jedino doznajemo da se “češljanje“ ‘Hotela Makarska’ vrši po nalogu Općinskog državnog odvjetništva u Makarskoj.

Fiktivne transakcije

Prema pouzdanim informacijama na obavijesne razgovore pozivaju se članovi bivšeg NO-a (Edo Kosović, Siniša Srzić, Vlado Andrijašević, Marija Vukadin ispred radnika i Ondina Šegvić ispred HFP-a), koji je donosio vrlo bitne odluke, poput one o prodaji 52 tisuće kvadrata zemljišta na Biloševcu kao i o potpisivanju visokih menadžerskih ugovora s 11 zaslužnih osoba u vođenju triju hotela, i osiguranju enormnih otpremnina! Pozivaju se, međutim, i njihovi sadašnji nasljednici u NO-u.

U kontekstu kriminalnih radnji o ‘Hotelima Makarska’ se više raspravljalo nego o razvoju tvrtke koja je i danas u većinskom vlasništvu države.

U ožujku 2008. g. ODO je podigao optužnicu protiv Augustina Alača zbog počinjenja četiri kaznena djela zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju i protiv Hrvoja Urlića zbog počinjenja dva kaznena djela poticanja na zlouporabu ovlasti u gospodarskom poslovanju.

Tereti ih se za fiktivne transakcije novca i nestanak 5,9 milijuna DEM nekadašnjeg poduzeća ‘Osejava’ d.d. danih na posudbu. Direktor ‘Osejave’ bio je Augustin Alač, a novac je u zajedničko poduzeće uplatio opatijski ACI za gradnju marine.

Također je upitno kako su se ‘Hoteli Makarska’ upisali kao vlasnici i u svoj temeljni kapital unijeli objekte koji su oporučno ostavljeni Gradu, a u bivšoj državi dani Hotelima na upravljanje. Hotel ‘Osejavu’ obitelj Negrini je 1945. g. darovala Gradu kao opće dobro, a u vlastovnici se vodio kao općenarodna imovina.

Nacionalizirane hotele ‘Miramare’, ‘Park’ i ‘Biokovo’ također su hotelijeri uknjižili na svoje poduzeće.

Hotel ‘Porin’ na Marineti, oporučno ostavljen mladima i kulturi, za “nikakav novac“ je prodan ZABA-i, koja je na objektu dobro zaradila i za što je, kako se čuje, bogato nagradila rukovoditelje hotelskog poduzeća.

Četiri su hotela oglašena na prodaju 1997. g. s urednim vlasništvom, iako ostaje do danas nepoznato na koji način su to uspjeli, budući da je Grad Makarska u postupcima nacionaliziranih hotela obeštetio vlasnike kao i što je još ranije zatražio povrat hotela koji su oporukama (Leni Nigrini i dr.) darovani Makarskoj.

Prodajom pet hotela pravno upitnog vlasništva stara Uprava ‘Hotela Makarska’ je pokrivala poslovne gubitke i uvjeravala svijet kako su najuspješnije hotelsko poduzeće u Hrvatskoj. Na upitan način prodali su turističko zemljište po cijeni ispod tržišne. ‘Slobodna Dalmacija’ je pisala o tome kao o pljački stoljeća.

Naime, za 52 tisuće kvadrata zemlje uz plažu, u bivšoj državi nacionaliziranoj, HFP je naknadno izdao rješenje o suglasnosti da se pripoji temeljnom kapitalu ‘Hotela Makarska’. Zemlja je već prije toga našla kupca, tako da ju je Nadzorni odbor poduzeća hitro prodao.

Zemlja plaćena 13,5 milijuna DEM danas bi donijela 25 milijuna eura, procjenjuje se. Odluku da se cijena snizi na 250 DEM od početne 750 DEM objavljenih u prethodnim natječajima, donio je bivši NO na sjednici održanoj preko telefona!

Onda se govorilo o nagradi onima koji su bili ključni za takav ustupak od 1,5 milijuna DEM! Zemlja je također prodana s urednim vlasničkim papirom, bez zabilježbe spora koji su pokrenuli bivši vlasnici.

Nakon 12 godina Upravni sud je 2010. g. oduzeo 52 tisuće kvadrata zemljišta na Biloševcu ‘Hotelima Makarska’ u korist bivših vlasnika. Koliku štetu su zbog interesa pojedinaca pretrpjeli hoteli, a koliku Grad i turističko gospodarstvo tek treba izračunati! Imovina nije raščišćena, pa se tako 10 tisuća kvadrata hotela ‘Rivijera’ još uvijek vodi na Gradu Makarska.

Iz proračuna je samo zadnjih godina plaćeno 16 milijuna kuna za obeštećenje bivšim vlasnicima zemljišta na kojem su izgrađeni hoteli. U više navrata vlasti Makarske su tražile od Vlade RH da se Gradu dodijeli dio dionica na ime obeštećenja. Grad je spreman ustupiti tabularne isprave za vlasništvo hotela ‘Rivijera’.

ana dragičević

Lelas: Očekujemo dobru sezonu

Joško Lelas, aktualni predsjednik Uprave ‘Hotela Makarska’, ističe da imaju dobre rezultate i uspješno poslovanje. U pripremi su još jedne uspješne turističke godine, za koju imaju dobre najave. Zainteresirani su da se što prije riješe svi repovi - sporovi prije njih, posebice oko prodaje imovine. – Nova Uprava HP Makarska kao i novi članovi Nadzornog odbora, ne mogu, i ne žele, komentirati i ocjenjivati postupke ranije Uprave i Nadzornog odbora. Pa tako ni izvide koje provode djelatnici PU-a. To je njihov posao. Nama je u interesu što brža privatizacija i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, pogotovo između Grada, kao nositelja razvoja destinacije, i države.


Dr. Marko Ožić Bebek, gradonačelnik: Slijedimo primjer Opatije

 – Gradu je u interesu da se svi sporovi oko ‘Hotela Makarska’ riješe, da se poduzeće privatizira, te da Grad dobije dio vlasništva po modelu po kojemu je dobila i Opatija prilikom privatizacije ‘Liburnije’.

U kontaktu smo s Vladom RH i imamo dobre signale da će se naš zahtjev riješiti u korist Makarske. Isto tako nam je važno da se obeštete bivši vlasnici zemljišta, kako bi se tereta oslobodio investitor i započeo izgradnju novih hotela te otvaranje novi radnih mjesta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. studeni 2024 09:38