Inspekcija zaštite okoliša reagirala je na pozive građana upućene Centru 112 vezano uz neugodne mirise na području Grada Solina i obavila odgovarajuće istražne inspekcijske aktivnosti radi utvrđivanja činjenica o uzroku neugodnog mirisa s obzirom na različite podatke koje su o mogućem počinitelju dobivene u prijavama, stoji u priopćenju Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.
U zajedničkom inspekcijskom nadzoru inspekcije zaštite okoliša i vodopravne inspekcije obavljenom 27. rujna 2011. godine na lokaciji tvornice Coca-Cola u Solinu, iz područja nadležnosti inspekcije zaštite okoliša utvrđeno je da su zbog prestanka rada tvornice na lokaciji obavljane aktivnosti čišćenja pogona i opreme, te obrada otpadnih voda putem sustava uređaja za obradu otpadnih voda.
Kao posljedica obrade otpadnih voda nastao je otpadni mulj koji je na temelju međusobnog sporazuma o suradnji od veljače 2011. godine predan na zbrinjavanje u tvornicu CEMEX Hrvatska d.d. u Kaštel Sućurcu, odnosno na korištenje kao dodatak sirovini u proizvodnji klinkera.
U vezi opisanih radnji čišćenja pogona i postupanja s otpadom iz područja nadležnosti inspekcije zaštite okoliša, osim pojave neugodnog mirisa u neposrednoj blizini uređaja za obradu otpadnih voda i spremnika s muljem, nije utvrđena okolnost koja bi mogla utjecati na zdravlje ljudi.
U nastavku nadzora inspekcija zaštite okoliša utvrdit će ostale relevantne činjenice vezano za postupanje tvrtki Coca Cola i CEMEX Hrvatska d.d. u smislu poštivanja Zakona o otpadu.
Informaciju u vezi stanja voda rijeke Jadro potrebno je zatražiti od nadležne vodopravne inspekcije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....