Najzanimljivije u cijeloj priči o Modrom jezeru, koje je opet nakon pune tri godine ostalo bez vode, svakako je ovogodišnji bogati riblji fond. U jezero kao zaštićeni spomenik prirode, kako se to, nažalost u Imotskom događa, nekontrolirano i protivno zakonskim propisima ubacuje se mlađ raznih slatkovodnih vrsta ribe. Istina, prirodnim putem prilikom izviranja vode dođe gaovica, plotica, ali svakako da se mlađ šarana donese neprirodnim putem.
Upravo je šarana ove godine bilo na stotine kilograma, što potvrđuju i brojni kupači. Ono što smo i mi u nekoliko navrata pisali, jest totalni bezobrazluk neodgovornih ribiča, koji su u punoj sezoni kupanja lovili ribu, pritom ne mareći za ostavljene udice, pa čak i mreže. Nekoliko puta je intervenirao i ribočuvar županijske Javne ustanove za zaštitu, no bez nekih većih učinaka, jer su ribiči vješto prikrivali svoju rabotu.
I onda, kada se osjetilo da će jezero presušiti, bilo je svakako i logično postaviti pitanje gdje s tolikim količinama ribe. Javna ustanova je uputila dopis Ministarstvu kulture, u čijoj je nadležnosti Modro jezero, kao zaštićeni spomenik prirode, uz molbu da se dopusti izlov ribe, kako bi se ona barem našla na jelovniku Imoćana, ili eventualno premještanje ribe u neko od jezera na području Imotskog polja koja ne presušuju.
Eksplozivom na ribu?
Iz Ministarstva je došao odgovor da se zabranjuje izlov, te da će priroda sama sebe regulirati u tom postupku. No, mnogi Imoćani nisu čekali ni zahtjev Javne ustanove Ministarstvu kulture, a niti njihov odgovor. Što otvoreno po danu, što noću, blinkerima, a najviše mrežama, ulovili su velike količine šarana, plotice i masnice. Svjedoci pričaju da je bilo i međusobnih svađa na rubu fizičkih razračunavanja, tko će ugrabiti veće količine ribe.
Svakako da se i jedna eksplozija, nepoznate prirode, koja se prije petnaestak dana dobro čula u 18.45 sati u Modrom jezeru, pripisuje radnjama oko izlova ribe, iako u imotskoj Policijskoj postaji demantiraju taj slučaj. No svjedoci, mještani koji žive uz samo jezero, dobro su osjetili da je nešto puknulo u utrobi jezera. Ribe više nema, jezero je presušilo, a nastavi li se lijepo vrijeme, bez kiše, mogla bi se odigrati sedma po redu nogometna utakmica na dnu jezera između dviju skupina Imoćana koji sebe nazivaju “vukodlacima” i “vilenjacima”.
Dva bisera traže zaštitu
No, kada izvori Modroga jezera opet počnu izbacivati vodu, trebat će sigurno više pozornosti posvetiti očuvanju njegove flore i faune, pravog mamca sve brojnijim turistima koji pohode dva imotska bisera, Crveno i Modro jezero. Prošloga ljeta posjetio ih je najveći broj tursita do sada.
Đelo ulovio štuku od 6 kgDa je neselektivno bacanje ribe ne samo u Modrom jezeru, već i u Prološkom blatu, postala praksa, svjedoče i brojni ribiči koji su već ulovili i prve primjerke štuke, poznatoga ribljeg predatora. Tako je u petak u Prološkom blatu poznati i iskusni ribič iz Prološca Đelo Matić ulovio na obični blinker štuku od šest kilograma, dugačku 86 centimetara. To je i najveći do sada ulovljeni primjerak štuke u tom jezeru. |