StoryEditorOCM
Dalmacijaministre, pomozite!

Ne samo da nemaju ni tračka empatije, već i zakon ignoriraju! Bolesni štenci su cvilili danima, a općinari su jednostavno - 'začepili uši'

19. listopada 2017. - 01:23

Ako komunalni redari, pročelnici, marinski načelnik i donačelnica ne osjećaju obvezu ili barem empatiju prema tri štenca dok neumorno cvile u pomoć, onda je tu slovo zakona koje im nalaže da životinje treba zbrinuti i zaštititi.

No, izgleda da im ni pravne odredbe nisu bile dovoljan motiv da nakon poziva sugrađanke Marijane Šode iziđu na teren, među Poljičke oranice i pomognu psićima.

Javili su se, tvrdi Marijana, rekli su da će doći. A zvala je i Katarinu Jakus Jerković, načelnikovu zamjenicu. I ne samo što na kraju nitko nije izišao na teren, nego su općinari u konačnici odlučili ne dizati ni slušalicu.

Ogorčena Kaštelanka obratila se najprije Veterinarskoj inspekciji u Splitu, pa ministru poljoprivrede Tomislavu Tolušiću, ali nije joj bilo druge nego obratiti se i našoj redakciji. Platila je nekoliko tisuća kuna veterinarskih troškova prikupljenih od aukcija prodajom svoje odjeće.

- Zamislite sljedeću scenu. Šetate i ugledate štence. Toplim šapicama vas pozdravljaju, a vi ne znate što ćete s njima. Pitate ljude iz okolnih kuća čiji su, a oni ne znaju odgovor. I još vam tvrde da im smetaju jer uništavaju vrtove!

Zovete komunalne redare jer ih je Općina dužna zbrinuti, pa makar u sklonište. Bilo je to 22. rujna, petak. Rekli su da će doći odmah, čekala sam na toj pustopoljini nešto više od sat i pol, ali nitko se nije pojavio - govori nam Marijana dok sjedimo na kavi.

Stalno se saginje ispod stola jer pazi da njezin pas Pablo ne udari glavom o stol. Nije mu uspjela pronaći udomitelje jer je - slijep, dok Scar boluje od sarkoma.

Pokazuje nam dopis poslan ministru Tolušiću s datumom 5. listopada:

- Obraćam vam se jer smatram da Veterinarska inspekcija nije obavila svoj dio posla i provjerila koliko dugo Općina Marina nema ugovor sa skloništem i o tome obavijestila nadležne. Ni komunalci ni službenici ne javljaju mi se na pozive, a sada ne znam kome se obratiti i poslati račune za troškove zdravstvene skrbi štenaca.

Iako tako navodi u dopisu, Marijana kaže da joj nije do novca. Već godinama u dnevni boravak prima napuštene životinje.




- Odvela sam ih u najbližu veterinarsku ambulantu, "More" u Šibeniku. Jedan psić je ozlijeđen i postoji mogućnost da će mu trebati operacija. Svakog sam očistila od parazita i cijepila protiv zaraznih bolesti, što nije baš jeftino.

Ne znam zašto komunalni redar nije izišao na teren i sastavio zapisnik, zašto donačelnica Jakus Jerković, koja je među prvima bila upoznata sa situacijom, ništa nije poduzela. Nije mi jasno ni kako Veterinarska inspekcija ne može prisiliti gradove i općine da sklope ugovore sa skloništima, a njih su po zakonu dužni imati - ističe Šoda.

Da bismo doznali odgovore, obratili smo se donačelnici, ali ona nije bila zainteresirana za davanje izjava, pa nas je uputila na Dariju Najev Jurač, pročelnicu Jedinstvenog upravnog odjela Općine Marina.

Poslali smo dva upita, odgovaranje je trajalo tjednima, a tek nakon desetak poziva i molbi da nam se dostave dopisi, dobili smo ove rečenice:

– Općina je upoznata sa slučajem napuštenih štenaca te imamo saznanja da su udomljeni. Na teren je izišla i Veterinarska inspekcija, o čemu je dana 3. listopada sastavljen i zapisnik – navodi se u prvom ulomku.

Tu odmah nije jasno što su inspektori radili u Poljicima gotovo dva tjedna nakon što se opisana situacija dogodila, ali odgovor na dopunsko pitanje o tome nismo dobili. Tražili smo i da se očituju o tvrdnjama da nemaju ugovor sa skloništem.

– Općina ima sklopljen ugovor o zbrinjavanju sa skloništem za napuštene životinje iz Šibenika, čiji djelatnici interveniraju isključivo po dojavi komunalnog redara, i to u slučajevima kada se napušteni psi ili mačke zateknu na ulicama i drugim javnim površinama – odgovorila nam je pročelnica.

Dobro, ali zašto onda ta tvrtka, a to je "AS-Eko", nije pozvana na teren?

Gospođa Najev Jurač nije nam odgovorila ni na pitanje kako je moguće da komunalni redar nije obavljao svoj posao, a i nakon nekoliko zahtjeva da nam pošalje na uvid ugovor sa šibenskom tvrtkom u suvlasništvu splitskog "Ciana", uzvratila je kako ga "nema obvezu poslati".

Iako je riječ o javnom dokumentu vezanom uz usluge koje, ako se obavljaju, posredno plaćaju građani Marine i okolice, do zaključenja broja nismo dobili ugovor čak ni nakon pozivanja na Zakon o pravu na pristup infomacijama.
 

Ministarstvo: Ne znamo zašto redari nisu pomogli

Odgovore smo potražili i u Ministarstvu poljoprivrede, nadležnom za sektor veterinarstva:

– Inspekcija je obavila nadzor u općini Marina te će o tome izvijestiti Ministarstvo uprave koje nadzire zakonitosti i način rada lokalne samouprave. Vezano uz pitanje o prijavi građanke, inspekcija ju je uputila na komunalno redarstvo Marine. Okolnosti i razlozi nepojavljivanja komunalnog redara nisu nam poznati.

 


 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. studeni 2024 07:34