U osnovi svega je sadržaj ugovora o javno-privatnom partnerstvu sklopljen između države i ORCO grupe 2005. godine, po kojemu se država obvezala riješiti komplicirane imovinsko-pravne odnose na nekim nekretninama turističke tvrtke. Tek, ORCO je točno prije godinu dana u ovo vrijeme već pokrenuo zahtjev za arbitražom kako bi dokazao da je oštećen od strane države koja nije napravila svoj dio posla, da bi tijekom ljeta došlo do mirenja dviju strana i sklapanja dogovora o tome kako će svatko svoje obveze ispuniti u najkraćem roku.
Aktivirana tužba
To se, po ocjeni ORCO grupe, očito nije dogodilo, pa je ovih dana opet aktivirana tužba i zahtjev za arbitražu, jer luksemburški partner smatra kako država nije napravila svoj dio posla vezan uz rješavanje imovinsko-pravnih odnosa koji opterećuju pojedine hvarske hotele i kampove. Zbog toga u ORCO-u tvrde da su imali teškoća u poslovanju, nisu mogli investirati koliko su planirali i da im je dobit bila manja od očekivane, pa od države sada traže da im plati naknadu za izgubljeno, koju oni procjenjuju s kamatama na oko 30 milijuna eura.S druge, pak, strane, dobro informirani kažu kako država također ima cijeli niz primjedbi na ponašanje ORCO-a, od toga da mnogi hoteli na Hvaru ne rade, preko toga da je u neke hotele uloženo premalo, dok se u drugima novac nerazborito rasipao.
Kada su u srpnju prošle godine dvije strane odlučile obustaviti arbitražni postupak kako bi pronašle rješenje za stabilizaciju “Sunčanog Hvara”, činilo se da je izlaz iz problema na vidiku. Država je tvrtki pomogla privremeno izići iz financijskih teškoća koje su prijetile sezoni, a ORCO je obustavio arbitražni postupak. Budući da u međuvremenu nije postignut dogovor o spornim pitanjima, ORCO je odlučio ponovno pokrenuti postupak arbitraže, koja će uslijediti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....