Interes radnika posve je jasan, prodajom imovine “Adria čelika” u eventualnom stečaju žele naplatiti svoja potraživanja s osnova neisplaćenih plaća. Postoji i oko 200 sudskih sporova pred Općinskim sudom u Splitu, radi isplate razlike plaća. “Adria čelik” je, naime, bez zakonske osnove umanjivao plaće radnika za 20-40 posto u razdoblju od 13 mjeseci.
Prosječni iznos dugovanja po radniku je između 20.000 i 28.000 kuna, plus zakonske zatezne kamate. Tako bi spasili što se spasiti da, jer u ponovno pokretanje proizvodnje, zaustavljene u listopadu prošle godine, očigledno više ne vjeruju. Osim toga, Schumacher im je pripremio i otkaze ugovora o radu.
Hipoteka nad glavom
Schumacher, s druge strane, želi sačuvati svoju imovinu (Adria čelik), koja je uglavnom pod hipotekom što znači da bi se njezinom prodajom u stečaju naplatili vjerovnici odnosno tvrtke C.I.O.S. i C.I.O.M., kojima je zajednička poveznica Petar Pripuz, te spriječiti da mu propadnu dosadašnja ulaganja, prema našim saznanjima vrijedna 12 milijuna eura.Eventualnom prodajom imovine naplatili bi se, dakle, razlučni vjerovnici (C.I.O.S. i C.I.O.M.) neovisno o stečajnoj masi, iz koje se naplaćuje prvi isplatni red - radnici, a za drugi isplatni red, u kome su ostali vjerovnici, ako što ostane. Iskustva dosadašnjih stečajeva upućuju na poraznu činjenicu - ne pamti se da se netko iz drugog isplatnog reda uspio naplatiti.
U drugom isplatnom redu našla bi se i potraživanja Techcoma, odnosno Edgara Schumachera. A potraživanja ima. Tako Edgar Schumacher u svojoj izjavi za medije od 6. svibnja ove godine navodi da je vlasnik - Techcom GmbH osiguravao sredstva za isplatu plaća sve do prosinca 2014. godine. U drugom isplatnom redu našla bi se i potraživanja dobavljača (HEP-a, primjerice).
Otkud hipoteka nad imovinom “Adria čelika”? Kad nije uspio na dražbi za prodaju imovine “Željezare Split u stečaju”, Schumacher se odlučio za kupovinu “Adria čelika” od Pripuza. Prvo je kupio čeličanu za 8,5 milijuna eura, a drugi dio “Adria čelika” (preostalih 50 posto) za 14,5 milijuna eura i time u siječnju 2013. postao stopostotni vlasnik poduzeća.
Plaćanje drugog dijela “Adria čelika” dogovoreno je u obrocima, pa je logično da se prodavatelj osigurao hipotekom, koja je zabilježana u zemljišnim knjigama Općinskog suda u Kaštel Lukšiću.
Utrka s vremenom
Svi detalji navedeni su u rješenju uknjižbe prava zaloga radi osiguranja iznosa od 13,2 milijuna eura za korist C.I.O.S.-a. U Zagrebu je, naime, 5. lipnja 2013. sklopljen ugovor o obročnoj otplati i osiguranju tražbine založnog prava na nekretnini, na pokretninama (valjaonica) i na pokretninama (trafostanica) ukupne tražbine od 13.215.550 eura i 4.454.646 kuna. Nepodmireni iznos kupovine je 10.158.255 eura, dok je 3.057.295 eura nepodmireni dug “Adria čelika” CE-ZA-R-u (u Pripuzovu vlasništvu). CE-ZA-R je, međutim, svoja potraživanja ustupio C.I.O.S.-u i C.I.O.M.-u. Jednostavno rečeno, “Adria čelik” nije CE-ZA-R-u platio isporučenu sirovinu.Uglavnom, nepodmireni iznos kupovine i nepodmireni dug, treba platiti u 60 rata po 169.304 eura. Prema ugovoru, zadnja rata dospijeva 15. prosinca 2018. godine. Nije nam poznato je li dosadašnjih dvadesetak rata uredno podmireno, ali ako dođe do stečaja, hipoteke će biti aktivirane kako bi se naplatio preostali iznos kupoprodajne cijene i duga.
Edgar Schumacher se, očigledno, nalazi u nezahvalnoj situaciji. Jer, kad se sve zbroji, kupovina “Adria čelika” košta ga 23 milijuna eura, uložio je oko 12 milijuna eura, ukupno 35 milijuna eura, a može se dogoditi da ostane bez svega. Strateškog partnera još uvijek ne pronalazi, piše to i u obrazloženju pripremljene odluke o otkazu ugovora o radu zaposlenicima, a vrijeme nije na njegovoj strani.
Što će se dalje događati znat će se početkom lipnja ove godine kad Trgovački sud u Splitu utvrdi jesu li se stekli uvjeti za pokretanje stečaja. Schumacher je početkom travnja za dlaku izbjegao stečaj isplatom dviju plaća s pripadajućim doprinosima vezanim za zdravstveno i mirovinsko osiguranje radniku Stipi Baniću, koji je u siječnju podnio prijedlog za pokretanje stečaja.
Za otklanjanje nove prijetnje trebat će mu oko 1,5 milijuna kuna ako stečaj želi spriječiti na isti način - isplatom triju plaća s pripadajućim doprinosima, ovaj put za 89 radnika koliko ih je podnijelo zahtjev za pokretanje stečaja.
Pripuzove kupovineNovoosnovana tvrtka “Adria čelik” Petra Pripuza koja posluje u sastavu C.I.O.M.-a, kupila je, podsjetimo, u listopadu 2011. imovinu “Željezare Split” u Kaštel Sućurcu koja nije pod hipotekom i u postupku ovrhe, za iznos od 10.312.000 eura. U travnju 2012. godine, za iznos od 10.852.790 kuna, zagrebačka tvrtka “Adria željezara”, koja posluje u sastavu C.I.O.M.-a, kupila je na javnoj dražbi pogon valjaonice “Željezare Split u stečaju” u Kaštel Sućurcu s pripadajućom opremom. “Adria čelik” kupio je i upravnu zgradu u Sućurcu za iznos od 3.993.800 kuna. |