Severe Weather Europe (SWE) objavio je veliku zimsku prognozu koja otkriva što Europu očekuje u sljedeća tri mjeseca.
Na meteorološku zimu 2024./2025., koja je već počela, utjecat će i La Niña. Gledajući zimske temperature, postoji slab signal La Niña faze za niže temperature od normalnih u većem dijelu srednje i zapadne Europe zbog područja niskog tlaka iznad ovih regija i područja visokog tlaka na zapadu.
Općenito gledano, tijekom zime La Niña donosi manje oborina diljem kopnene Europe, a više oborina na jugu i dijelovima sjevera, navodi SWE, a prenosi N1.
Dosta snježnih oborina
Ukupna prognoza snježnih oborina za ovo razdoblje pokazuje pristojne količine snježnih oborina nad Europom zbog pada hladnog zraka. SWE naglašava da tu nije riječ o snijegu na tlu nego o snježnim padalima izračunatim iz oborina.
U drugoj polovici prosinca očekuje se pomicanje glavnog područja niskog tlaka prema sjevetozapadu, što će omogućiti prodor zapadnijeg tok u kontinentalnu Europu. Temperaturna karta pokazuje trend neutralne do niske temperature u dijelovima jugozapadne i središnje Europe. Toplije anomalije dopiru s Atlantika i preko istoka ispod područja visokog tlaka.
Podaci sugeriraju da neće biti prave hladnoće u vrijeme praznika. Iako strujanje od zapada prema sjeverozapadu iz Atlantika ponekad može biti blago i hladno, ono ne dopušta snažan prijenos hladnog zraka sa sjevera.
Temperature iznad normale
Prognoza zimske temperature pokazuje uglavnom više temperature od normalnih u Europi. Tople anomalije su slabije na zapadu i jugozapadu zbog zapadnog strujanja s Atlantika, koje je općenito blago do hladno. Jače tople anomalije predviđaju se nad istočnim središnjim krajevima i prema sjeveroistoku.
Najnovija prognoza oborinske anomalije pokazuje više oborina nad sjevernom Europom. Za jugozapadnu Europu prognozira se manje oborina od normale, dok se za ostatak kopna očekuje normalna količina oborina u ovom razdoblju. Dijelovi Sredozemnog mora također pokazuju više oborina, predviđa SWE na temelju mogela ECMWF.
Američki model CFS pokazuje sličnu prognozu kad je riječ o tlaku – upućuje na zonu niskog tlaka iznad sjeverozapada i izvan Atlantika.
Gledajući prognozu temperature, CFS predviđa temperature iznad normale u većem dijelu Europe. Baš kao i ECMWF, to je zato što zapadno strujanje donosi blaži atlantski zrak preko zapada, ali prelazi u toplije južno strujanje prema istoku.
Hladni koridor u veljači
Prognoza oborina također je slična ECMWF-ovoj. To znači povećanu količinu oborina ispod mlaznog toka prema sjeveru. Više oborina zahvatit će i sjeverni dio srednje Europe i jugoistok, dok se manje oborina predviđa u jugozapadnim i južnim središnjim krajevima.
SWE navbodi da podaci sugeriraju na bolji zimski potencijal u mjesecu veljači. CFS model ukazuje na drugačiji obrazac pritiska nego ECMWF-ov model. Prikazuje područje visokog tlaka koje se diže iznad sjeverozapada umjesto sustava niskog tlaka kao u ECMWF-u.
Budući da se visokotlačni sustav vrti u smjeru kazaljke na satu, to znači strujanje od sjevera prema sjeveroistoku na prednjoj strani i južno strujanje na stražnjoj strani. To omogućuje koridor hladnog zraka sa sjeveroistoka izravno u istočnu, središnju i dijelove južne Europe.
To se može vidjeti u prognozi temperature za veljaču u ovom modelu. Topla anomalija uzdiže se iznad Atlantika u jugozapadnu i sjeverozapadnu Europu. Ali nagovještava se koridor hladnog zraka, koji donosi hladniji (ali suši) zrak sa sjeveroistoka dublje u kontinent.
Takav bi događaj donio niže temperature. SWE ukazuje na to da oba modela ukazuju na to da se nešto događa u veljači, ali s drugačijim scenarijem u svakom modelu, prenosi N1.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....