ESTOFEX (European Storm Forecast Experiment) je već sinoć izdao ozbiljno upozorenje za veliko nevrijeme u Dalmaciji koje će nastupiti danas poslijepodne - večer. DHMZ je dodatno pojasnio da će splitska regija biti najviše na udaru.
- Ova će regija imati povoljne uvjete za stvaranje za vrlo krupne tuče i destruktivne udare vjetra. U svakom slučaju, u ovoj regiji je moguće u više navrata događanje iznimno jakih oluja, pri čemu se očekuje da će aktivnost potrajati do kasnih večernjih i noćnih sati - navodi ESTOFEX čije cijelo priopćenje možete pronaći OVDJE.
- Očekujem da će nevrijeme krenuti oko 19 sati, može se protezati kroz više dalmatinskih županija. Vrijeme bi moglo biti iznimno nestabilno - kaže nam Ivan Šolić, te savjetuje da se sklone automobili, kao i da se bude iznimno oprezan na moru!
Dake, nikakve pedaline, noćna kupanja, jedrenja...
Inače, ESTOFEX je dobrovoljna europska inicijativa meteorologa koja svakodnevno izdaje specijalizirane prognoze i upozorenja za jaka grmljavinska nevremena diljem Europe. Pokrenut je 2002. godine od tima europskih meteorologa i studenata meteorologije, s fokusom na jake konvektivne oluje (grmljavinska nevremena, superćelije, pijavice, tuča, olujni udari vjetra).
Glavni cilj ESTOFEX‑a je poboljšati razumijevanje i predvidljivost jakih oluja u Europi te podizati svijest javnosti o opasnim vremenskim situacijama u realnom vremenu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....