Šibenska policija u posljednjih mjesec dana podignula je više kaznenih prijava zbog devastacije obalnog pojasa! Da su institucije napokon krenule u odlučniju borbu s bespravnom gradnjom govori i podatak kako je građevinska inspekcija započela s uklanjanjem bespravnog kampa u Tisnom.
- Dođu stranci,za malu lovu kupu masline blizu mora, grade kuće. Vlasnici većine takvih objekata su stranci, kaže načelnik općine Tisno Kristijan Jareb za HRT.
Po istom modelu, svoj komadić raja nedaleko od Pirovca uredio je i jedan Slovenac.
- Oni kažu da je to mobilno, a zapravo nije jer je čvrsto vezano i za septičke jame,ima izvor napajanja struje, rezervoar s vodom. Znači to je gradnja i za to je potrebna građevinska dozvola, objašnjava komunalni redar u općini Tisno Silvijo Tomas.
Tišnjani su očito rekli "ne" uništavanju obale, a kako su potvrdili u suradnji s policijom podignuto je čak osam kaznenih prijava zbog gradnje u zaštićenom obalnom pojasu. Za usporedbu, od 2019. godine do danas, inspektori su na području Šibensko-kninske županije napoisali 19 kaznenih prijava i 72 optužna prijedloga.
Protiv dvojice Austrijanaca koji su zbog gradnje bez dozvole zaradili kaznenu prijavu podignuta je optužnica pred općinskim sudom u Šibeniku. No kuća koju su sagradili i dalje nagrđuje jednu od najljepših uvala na otoku Murteru.
Naime, osim uklanjanja tamošnjih kampova podignutih bez "papira", rušenja nije bilo, pa većina uzurpatora obale i dalje uživa u nezakonitim kvadratima. Sudovi im izriču uvjetne kazne, iako zakon propisuje zatvor do pet godina.
- Kad se neko prvi put zatvori i kad se nekim tim strancima prvi put sruše kuće, mislim da će to onda stati. Mene je samo strah da se ne dogodi ponovo neka legalizacija. Onda smo stvarno kao država pali totalno, smatra načelnik Jareb.
Strožu provedbu propisa u Deklaraciji o hrvatskom prostoru zagovaraju i najugledniji domaći arhitekti.
- Država postaje bespravna ako dozvoljava bespravnu izgradnju. U prvom redu što bi trebali učiniti je vratiti one radikalnije mjere koje su bile - da bespravna gradnja postane opet kazneno, krivično djelo - ustvrdio je za HRT predsjednik Akademije arhitektonske umjetnosti i znanosti Jerko Rošin
Najnoviji slučaj stiže, pak, iz Betine. Tamo je policija podnijela kaznenu prijavu državnom odvjetništvu u Šibeniku protiv 39-godišnjakinje zbog sumnje u protupravnu gradnju.
Naime, Policijski službenici Službe kriminalističke policije, Odjela gospodarskog kriminaliteta i korupcije su proveli kriminalističko istraživanje i utvrdili da je u razdoblju od ožujka 2022. do svibnja 2024. godine kao vlasnica zemljišta na širem području Betine, trajno postavila pvc spremnik za vodu i tri međusobno povezana stambena kontejnera, bez pravomoćne građevinske dozvole.
Sve to izgradila je na području izvan granica građevinskog područja na kojem nije dozvoljena gradnja takve građevine, kao i na području koje se nalazi na udaljenosti od 80 metara od mora, a koje prema zakonu o prostornom uređenju predstavlja zaštićeno obalno područje mora, i kao takvo pripada području od posebnog interesa za državu.
- Zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela protupravne gradnje protiv osumnjičene 39- godišnjakinje podnesena je kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu u Šibeniku - rekla je Sanja Baljkas, glasnogovornica Policijske uprave šibensko-kninske.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....