Kad je hvarski gradonačelnik Pjerino Bebić, samo dan prije Tijelova, donio Odluku o proglašenju 11. lipnja 2009. sajmenim danom na području grada Hvara, dobio je prst gore, jer se činilo da je pronašao formulu kako preživjeti “famozni” Zakon o radu nedjeljom i državnim praznicima.
Vlasnicima štandova i suvenirnica te kioscima za prodaju dnevnog tiska i duhanskih proizvoda rad je bio omogućen od 7 sati do 24 sata, a trgovinama na malo samo od 7 do 14 sati.
Na istovjetan način postupili su neki gradonačelnici u Istri te dubrovački poteštat Andro Vlahušić, no dolazak petorice inspektora iz Splita samo dan nakon Tijelova u Hvar dao je naslutiti da će sve to biti kratkog daha. Inspektori su popisali sve trgovine koje su radile na blagdan.
- Tri dana nakon inspekcijskog nadzora u medijima su se očitovali glasnogovornici Državnog inspektorata i Ministarstva gospodarstva te potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor, iz čijih se istupa dalo zaključiti da ‘sajmenim danom’ mogu raditi jedino trgovine izvan prodavaonica. U međuvremenu je Ustavni sud ukinuo propise koji priječe rad nedjeljom, ali sada su vlasnicima prodavaonica pristigli prekršajni nalozi kojima se kažnjavaju sa čak 50.000 kuna a odgovorne osobe i obrtnici sa po 5000 kuna - s ogorčenjem će hvarski trgovac, koji je želio ostati anoniman.
Gradonačelnik Bebić kaže da je Odluka o ‘sajmenom danu’ donesena temeljem Zakona o lokalnoj samoupravi, te Zakona o trgovini, a time je želio izaći u susret ne samo trgovcima, nego i turistima.
Očekuje da će svi uložiti prigovore te obećava da ih nitko neće ostaviti na cjedilu. Ako prigovori ne budu prihvaćeni, Hvarani će organizirati građanske akcije i prikupljati sredstva za plaćanje kazni, na sramotu onih koji su pridonijeli primjeni tih sankcija proizašlih iz Zakona koji je neustavan.
Joško Rosso, predsjednik Udruženja trgovaca, kaže:
- Velike novčane kazne rezultat su ishitrene i očito u propisima neutemeljene odluke, o čemu svjedoči i službeno tumačenje Ministarstva gospodarstva, koje je tek naknadno zatraženo. Obrtnici su bili izloženi dvostranom tumačenju zakona i pravnoj nesigurnosti, pa će Udruženje obrtnika Hvara učiniti sve da bi se ublažila njihova odgovornost.
Što se, pak, Dubrovnika tiče, gradonačelnik dr. Andro Vlahušić uvjeren je da Državni inspektorat neće sankcionirati trgovce koji su tih dana radili jer je odluka kojom im je zabranjen rad proglašena neustavnom.
- Kada bi Državni inspektorat izrekao sankcije trgovcima, svaki poduzetnik kojemu je određena globa imao bi pravo tužiti ih i zahtijevati povrat novaca - veli Vlahušić, koji je početkom lipnja dva neradna dana proglasio sajmenima.
Predsjednica Gospodarske komore u Dubrovniku Terezina Orlić vjeruje kako Državni inspektorat neće pribjeći sankcioniranju dubrovačkih trgovaca koji su radili tijekom ‘sajmenih dana’.
Trgovci u Istri bez sankcijaTrgovine koje su u Istri radile na Tijelovo, za sada nisu sankcionirane. U Puli su tog dana radile dvije prodavaonice “Puljanke”. U Umagu, Novigradu i Poreču, čiji su gradonačelnici također donijeli odluke o sajmenom danu, na Tijelovo je radila većina trgovina, ali ih inspekcije nisu obišle. |
Što je sajam?Predsjednica dubrovačke Županijske gospodarske komore Terezina Orlić ističe kako je pojam sajmenog dana nedoročen, kao i održava li se u zatvorenom ili na otvorenom prostoru, što se može tumačiti na razne načine. Napominje kako bi bilo dobro da političari pokažu više razumijevanja za sredine koje žive gotovo samo od turizma, te da je Gospodarska komora predlagala da o takvim pitanjima odlučuje lokalna samouprava. U vezi s tim zatraženo je očitovanje Ministarstva rada i poduzetništva RH. |