StoryEditorOCM
Dalmacijapripadnici planinarskog društva i ronilačkoga kluba u istraživačkoj ekspediciji u bezdanu imotskog jezera

Sedmorica Imoćana prvi se spustili u pećinu 300 metara duboko u utrobi Crvenog jezera

Piše PSD.
30. prosinca 2011. - 12:06

 

Sedam članova Planinarskog društva “Imotski” i Ronilačkoga kluba “Crveno jezero” − Ante Fedor Kukavica, Branimir Jukić, Davor Markota, Ante Karin, Milan Gudelj Kery, Ante Đerek i Luka Kolovrat − u četvrtak su sišli u Crveno jezero pokraj Imotskog i ušli u dosad neistraženu špilju, te otkrili nepoznate tajne toga svjetskog fenomena. Naime, zbog vrlo niskog vodostaja u Crvenom jezeru, prouzročenog višemjesečnom sušom, pokazala se špilja koju je ljudsko oko vidjelo još prije sedamdesetak godina. Odvažni planinari iskoristili su to da prvi put uđu u špilju te je donekle istraže. Čast da prvi uđu u špilju pripala je Anti Fedoru Kukavici i Branimiru Jukiću.

Nakon vrlo teškog spuštanja u Crveno jezero s pomoću planinarske opreme, Fedor i Branimir su uz pomoć svojih kolega uspjeli spustiti čamac u vodu s točke Kazan, koja je od vode udaljena osamdesetak metara. Nakon što su preveslali čitavo jezero, uspjeli su ući u špilju.
Članovi ekspedicije izgledali su poput mrvica u svojem spustu

Kamena dvorana

− Bio je to predivan osjećaj − veli nam Ante Fedor Kukavica. − Ja i Brane ušli smo prvo stotinjak metara te vidjeli kamene odvojke na nekoliko strana: jedan je vodio u špilju iznad nas udaljenu sedamdesetak metara, drugi ide u dubinu tristotinjak metara prema zapadu, a treći prema jugu. Krenuli smo prema zapadu te naišli na kamene dvorane promjera deset puta osam metara, visoke također desetak metara. U njima nema ničega osim mulja.

Dalje od dvorane vodi uzak odvojak izbrazdan vodom u čvrstim stijenama. Prošli smo tristotinjak metara jer nam oprema nije dopuštala da se upustimo u daljnje istraživanje. Dovoljno je i to što smo prvi put u povijesti Imotskog i njegova Crvenog jezera ušli u tu špilju, tko zna kad će opet razina vode biti ovako niska − veli Ante, koji se tome radovao kao i Branimir.
‘Sad ili nikad’, rekoše momci i uđoše u špilju punu mulja
− Ovo je istraživanje spektakularno. Međunarodna ekspedicija koja je istraživala jezero još 1998. godine uspjela je ući u špilju iznad ove, no u ovu još nitko nije ušao osim naših planinara. Po onome što su vidjeli, pretpostavljaju da su cijele strme hridine Crvenog jezera prebrazdane kanalima koje je voda oblikovala stoljećima.

Svi ti kanali duboko u utrobi stijena služe za napajanje jezera vodom. Fenomen je već to da je ljudska noga prvi put kročila u utrobu crvenih hridi jezera, a snimljene su i prve fotografije tog bezdana. Time će, smatram, Crveno jezero, koje je još neistraženo i ne zna mu se dubina, dobiti još više na popularnosti − rekao nam je Luka Kolovrat, direktor TZ-a Imotskog i jedan od članova ove povijesne ekspedicije u Crveno jezero.
Pred ulazom u dosad neistraženu špilju u jezeru /Planinarsko društvo
Pothvat sedmorice Imoćana, trajao je šest sati, i zasigurno će ući u povijest još uvijek do kraja neistraženog svjetski poznatog fenomena Crvenog jezera.

 

Braco Ćosić

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. studeni 2024 23:28