Umjesto krajem prošle godine, radovi na izgradnji i potpunom uređenju Alkarskih dvora, osim Alkarskog muzeja, bit će završeni najkasnije u svibnju.
Do višemjesečnog kašnjenja došlo je zbog propasti Credo banke, zbog koje je, posljedično, propala i tvrtka “Alkom”, izvođač radova kao kooperant glavnog izvođača “Cetine”. Sve to se, na sreću alkara, dogodilo pri samom završetku radova.
- Alkarski dvori prostiru se na oko 7500 metara četvornih i sastoje se iz triju cjelina. Poslije završenih radova na cijelom objektu u visokoj roh-bau izvedbi, najprije smo u potpunosti uredili južno krilo komercijalne namjene u kojemu smo najveći dio prostora dali u najam. U tom krilu smještena je i Galerija Sikirica – kaže dr. Stipe Jukić, predsjednik VAD-a.
Sjeverno krilo Alkarskih dvora čine alkarski dom i cijeli niz prostora u funkciji redovne djelatnosti Viteškog alkarskog društva, te pripreme i održavanja Alke. Upravo na tom dijelu kasni se s radovima.
Nematerijalna baština
- U tom dijelu Dvora bit će smješten administrativni dio naše udruge s prostorima za upravu, reprezentativnom dvoranom koju smo nazvali Vojvodinom odajom, društvenom prostorijom u kojoj će se svakodnevno okupljati alkari, momci i drugi članovi VAD-a, spremištima za alkarske i momačke odore, oružje i opremu, a tu je i mala dvorana koja će biti pogodna za različite izložbe. Poslije završetka u roh-bau izvedbi, iz vlastitih smo izvora osigurali oko dva milijuna kuna za završne zanatske radove. Posao je pri kraju. Ako bi se zapelo, sve bi moglo biti završeno do kraja ožujka. U svakom slučaju, naš je plan tijekom svibnja useliti se u taj dio Dvora – kaže dr. Jukić.
Gotovo 300 godina alkari su uspjeli sačuvati i u kontinuitetu održavati ovu u svijetu jedinstvenu vitešku igru, koja je krajem 2010. godine, odlukom odgovarajućeg foruma UNESCO-a, i službeno svrstana na popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Alkari su Alku sačuvali u podstanarstvu, kojemu vjerojatno po dužini trajanja nema ravnog. Ostalo je zapisano da su generacije VAD-a snivale o svom domu, Alkarskim dvorima, pa su se određivale lokacije i radili nacrti za izgradnju, čak tamo 50-ih godina prošlog stoljeća planirala se turneja po Americi gdje bi alkari svojim nastupima prikupljali potrebiti novac za financiranje radova.
Realizacija tih snova pripala je ovu generaciju alkarskog naraštaja. Poslije više od 20 godina priprema, Vlada RH, Splitsko-dalmatinska županija, Grad Sinj i Viteško alkarsko društvo zajednički su 2007. godine osigurali sredstva i otpočeli s izgradnjom Alkarskih dvora.
‘Muzej je srce Dvora’
- Svatko tko razgleda ovo što smo do sada napravili ostaje zadivljen. Dobili smo uistinu reprezentativni dvorac. Još nas čeka završetak treće cjeline, Alkarskog muzeja, koji je srce Alkarskih dvora. Prema procjenama struke, za uređenje interijera muzeja od gotovo 2000 četvornih metara i pripreme prve postave muzejske zbirke, potrebno je uložiti oko 15 milijuna kuna. Radimo na tome da to zajednički osiguramo s Vladom, Županijom i Gradom, da zajednički dovedemo kraju što smo zajednički započeli - zaključuje dr. Jukić.
Dr. Jukić: Jubilarna 300. Alka i 2015. godina tako su blizuS projektom uređenja Alkarskog muzeja najprije ćemo izići pred ministricu kulture Andreu Zlatar, a zatim ćemo kod premijera Zorana Milanovića. U tome će nam lobiranjem i osobnim zauzimanjem sigurno pomoći naš član i alkarski vojvoda, aktualni ministar obrane Ante Kotromanović. Cijeli posao moramo obaviti na vrijeme, 3000. Alka i 2015. su tako blizu – kaže predsjednik VAD-a dr. Stipe Jukić. |
Nikola Vilić / CROPIX |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....