StoryEditorOCM
DalmacijaUGROŽENO NAM JE ZDRAVLJE I IMOVINA

Stanovnici u blizini Željezare: Neka nas isele odavde! Ne pristajemo na ucjene!

Piše PSD.
26. rujna 2013. - 00:23
S jedne strane, nezadovoljni susjedi koji kažu kako više ne mogu živjeti tvrdeći da su građani drugog reda jer im se ugrožava zdravlje i imovina, a s druge strane Željezara u kojoj je napokon, nakon štrajkova glađu i brojnih prosvjeda za opstanak, zaposleno više od 250 radnika, koji u teškoj gospodarskoj krizi ipak rade i dobivaju svoje plaće. Gledajući sa strane, valja razumjeti gnjev i nezadovoljstvo građana, koji se, kako kažu, u što smo se i uvjerili, guše u prašini, ali i nove vlasnike Željezare koji zapošljavaju, proizvode i, naposljetku, izvoze svoje proizvode.

Denis Delić, u čijem smo dvorištu jučer i boravili, veli kako ne vidi izlaza iz trenutnog stanja. Pokazuje nam vrt u kojemu nema doslovno ništa. Na stolu pred kućom debeli sloj sive prašine, baš kao i svuda uokolo. Djecu iz Splita uopće ne dovodi više u Kaštela, strah ga je, veli da se ne razbole.

- Ovo je strašno, pa pogledajte prašinu, gdje god da se okreneš. Mjerenja koja su obavljali, provodili su u vrijeme kada tvornica uopće nije radila. Žalosti nas što nas nitko neće da zaštiti, a nema adrese na koju se nismo obraćali. A sada smo, kako bismo zaštitili sebe, angažirali odvjetnika i sudskog vještaka koji će utvrditi u kakvim uvjetima živimo i kolike nas količine prašine okružuju - kaže Delić, čija prva susjeda Mladenka Neveščanin svako jutro prvo u ruke uzima gumu i pere sve redom.

Neću otrov jesti

- Od podova, zelenila, cvijeća, prozora. Svaki, ali ama baš svaki dan, ja to radim. Noću nam je najgore. Trzamo se u snu kad se počne bubati. Ništa se, otkako su došli novi vlasnici, ovdje ne događa da bismo mogli kazati da se stanje popravilo. Mi nismo protiv radnih mjesta ni Željezare. Ali neka se prilagode normalnim uvjetima rada, ili neka nas odavde maknu i otkupe naše objekte. Mene, ni nas druge, ne zanima tko je u našem susjedstvu dok nas ti susjedi ne počnu ugrožavati. A ovi nas stvarno ugrožavaju, kako zdravlje, tako i imovinu. Je li profit važniji od zdravlja ljudi, što će s nama biti do 2017. godine, do kada oni mogu ovako raditi? - pita se Mladenka.

A njezina susjeda Dragica Musinov, čija je kuća tik uz tvornicu, žali se kako bježi iz kuće.

- Da, odem na selo jer ovo ne mogu ni slušat ni gledat. Robu sušim u sobi, sva srića da imam jednu viška. Mjesečno trošim 800 kuna vode samo da bi isprala beton, a u vrtu, gdje bi mogla imati svega i svačega, nemam ništa. Pa neću otrov jesti. Do kada ovako, do kada ćemo biti taoci? - pita se Dragica, a uz nju i Mladenka i Denis. Iz “Adriačelika” nam kažu kako su počeli s radovima koji će susjedima riješiti sve njihove probleme.


JAKOV ŽARKO
SNIMIO JAKOV PRKIĆ /cropix

Bekić: Susjedi nikada nisu zadovoljni

Član Uprave Anto Bekić kaže nam kako je od 11 milijuna uloženih eura, 70 posto otišlo u zaštitu okoliša.
- Trenutno radimo na poslovima sanacije i zbrinjavanja troske koja se tu taložila 40 godina. Nakon toga krećemo s građevinskim radovima za koje imamo i dozvolu, a u koje se, među ostalim, uklapaju i boksevi i betonski zid koji će ograditi tvornicu od susjeda.

Sve ovo što je 40 godina išlo u atmosferu, sada se sakuplja u filterima i otprašivačima, a sav materijal se odlaže u vreće i zbrinjava. Samo u taj sekundarni filter uloženo je 4,5 milijuna eura. Čeličana je obložena panelima, ovih dana završava se ugradnja stakala na prozorima na sjevernoj strani, nakon čega se prelazi na južnu. Dakle, radi se i ulaže se. Ali susjedi nikada nisu zadovoljni. Na neki način ucjenjuju, a mi na ucjene ne pristajemo. Mi smo jasno kazali, krećemo s ulaganjima i od toga ne odustajemo - kaže nam Bekić, navodeći kako bi najbolje rješenje za te građane bio otkup njihovih kuća.

- Na tome radimo već mjesec dana, krvavo se borimo da opstanemo. Pa sve oko nas je stalo, zar sada treba i ovo gdje radi više od 250 ljudi zatvoriti? - pita se Bekić i poziva susjede na normalan, razuman i ljudski dijalog i dogovor.


Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. studeni 2024 05:16