Upoznajući vijećnike s počecima izgradnje nove gradske dvorane u Sućurcu, Rejo je kazao da je projekt na temelju kojega je izdana prva lokacijska dozvola − prema kojoj se potok treba izmjestiti tako da se sruši dio prostorija rukometnog igrališta, odnosno da se riješi problem 208 metara korita bujice − izrađen prije pet godina, a izmještanje bujice u skladu je s DPU-om Sokolane iz 2003. godine.
Novi projekt
− U međuvremenu je izrađen novi projekt prema kojemu se u izmještanje uključuje privatno zemljište na zapadu, od kojega Grad mora otkupiti dio za potok kako bi ga predali Hrvatskim vodama.
Vlasnici zemljišta ne žele prodati samo dio jer bi njihova čestica bila presječena i manje vrijednosti, a ako se uzme u obzir da Grad tim vlasnicima već tri godine svakog mjeseca plaća 3000 kuna za pravo služnosti puta za potrebe izgradnje dvorane, dolazimo do pitanja otkupa i tog dijela zemljišta, posebno kako bismo na taj način dobili neprekinutu prometnicu zapadno od dvorane, koja sada nigdje ne završava – kazao je Rejo, napominjući da vlasnici zemljišta traže otkup cijelog zemljišta od približno 1300 četvornih metara, za što je potrebno osigurati oko tri milijuna kuna, a taj iznos bio je i glavni razlog vraćanja na prvotnu lokacijsku dozvolu.
− No, ako vi odlučite da ova investicija uđe u prijedlog proračuna, Grad bi dobio zemljište za cestu, ništa se ne bi rušilo, a dio koji bi bio višak Grad bi mogao prodati – dodao je Rejo.
Gradski vijećnik HDZ-a Zoran Bonacin, ujedno predsjednik Mjesnog odbora Kaštel Sućurac, kazao je da je prvo rješenje nastalo u vrijeme prije nego što je došlo do povrata nacionalizirane zemlje koja je do tada bila u vlasništvu “Adriavinila” i države.
Na zahtjev Hrvatskih voda, trebalo je, radi izgradnje dvorane, izmjestiti potok pa je napravljen novi projekt, a istodobno su počeli pregovori o kupnji zemljišta, no tada su došli izbori.
Dozvola
− Zašto se nije nastavilo s tim, jer vlasnice su tada bile spremne prodati dio zemljišta za potrebe izmještanja i ceste? Imali ste novu lokacijsku dozvolu, ali kad ste shvatili da je to preskupo jer one više nisu željele prodati samo dio, nego sve, vratili ste se na staro. Trebali ste se javiti udrugama i Mjesnom odboru u Sućurcu kako biste zajedno sjeli i našli najjeftinija i najbezbolnija rješenja. Naša misija nije rušiti, nego graditi − naglasio je Bonacin.
No, s Bonacinovom izjavom nije se složio predsjednik vijeća Darko Varnica, napominjući da su se zahtjevi za povrat nacionalizirane imovine predavali do 1997. godine, pa je gradska vlast trebala znati da je to zemljište u procesu povrata, a pročelnik Rejo to je potkrijepio i činjenicom da je izrađivač DPU-a, što je vidljivo u planu, znao da je to tuđe ili će postati.
− Što se tiče pregovora koje spominjete, ni iz jednog dokumenta nije vidljivo da ih je bivša vlast vodila, a gledajući s političke razine, projekt kojim se ruši napravili ste vi, a onaj koji ne ruši napravila je sadašnja vlast – bio je izravan Rejo, te je usput napomenuo da bi najbolje rješenje bio otkup dijela zemljišta potrebnog samo za potok i cestu.
Zoran Bonacin još jednom je ustvrdio da on ne bježi od činjenice da je sve projektirano tako kako jest, ali poziva sadašnju vlast da zajedno sjednu i dogovore se. Njegovo je osobno stajalište da treba učiniti sve kako bi Grad kupio samo dio zemljišta, bez dodatnih troškova, ili naći novo rješenje kojim bi potok eventualno išao preko igrališta ili ispod istočnih tribina.
OlakšanjeIzjavu gradonačelnika Joška Berketa da će Grad učiniti sve da podrži Rejin prijedlog prema kojemu će se izmjestiti potok i izgraditi cesta bez rušenja prostorije na Sokolani, mnogi su u vijećnici dočekali s olakšanjem, a posebice predsjednik sućuračkog rukometnoga kluba Jozo Lijić. |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....