StoryEditorOCM

U Slivnom zagangali i Amerikanci

Piše PSD.
20. kolovoza 2012. - 15:25
Orila se sočna ganga slivanjskom kotlinom, čule su se gusle sve do Biokova, tanani ples mladih plesača oduševljavao je mnoštvo. To je samo mali dio ugođaja Dvanaestog ganga festa Slivno 2012. U Slivno je pristiglo tridesetak raznih gangaških i folklornih skupina ne samo iz Imotske krajine, nego i iz mnogih mjesta Splitsko-dalmatinske županije.

Davno je slivanjski festival narodne pjesme i običaja prešao granice Imotske krajine. Vidjelo se to ponajbolje kada se na malom igralištu okupilo oko pet tisuća duša, a na drvenoj pozornici prodefiliralo više od stotinu izvođača. Pristigli su brojni Slivanjci iz mnogih mjesta Hrvatske, inozemstva, čak i iz Amerike.

Sve je počelo predstavljanjem umjetničkog rada umjetnice Antonije Gudelj, koja je na zidu prostorije koju koristi udruga žena “Slivanjka” naslikala golemu sliku “Slivno kroz vjekove” - od procesije za Sveto Trojstvo, poznatog Puta križa Slivanjaca za Veliki petak, do života i običaja u svakom zaseoku toga lijepoga mjesta, pa slivanjskih mačkara i ganga festa.

Onda je Ivanka Luetić Boban, nekadašnja estradna zvijezda, povela program. Pomiješao se pljesak mnoštva sa svakom pjesmom mnogih grupa gangaša i gangašica. Pjevale su poznate “Bile ruže”, pa skupina “Bile golubice”, gangašice iz umjetničke udruge “Dikovača” iz Zmijavaca, Runovića, Prološca, Slivna, iz gotovo svakog sela Imotske krajine, gdje se još uvijek čuvaju ganga i stari običaji.

Guslio je Ljoljić iz Grubina, plesali su mali plesači u narodnim nošnjama iz Runovića, orila se ganga iz Dicma i Cetinske krajine. Stručni ocjenjivački sud, koji je strpljivo slušao gangu punih pet sati, donio je i odluku da se gangašima iz Podbablja Gornjeg dodijeli primat najboljih.

A, ruku na srce, Marinko Gudelj, Branko Šućur i Vinko Ćapin Korda bili su najbolji. Odmah uz njih gangaši su iz Slivna, a zatim gangaši iz Dicma. Kod ženskih skupina, a njih je bilo i najviše, prvo mjesto osvojile su domaće snage iz Slivna, udruga “Slivanjka” u sastavu Zlata Lozina, Milka Talaja i Dragica Jukić. Druge su gangašice iz društva “Dikovača” iz Zmijavaca, a treće poznate “Maršuše” iz Prološca Gornjeg.

Ono što krasi Slivno i Slivanjce svakako je njihovo gostoprimstvo. Bilo je sočne pečene janjetine, negdje oko četrdesetak njih zavrtjelo se na ražnju, dvadeset i pet bačava piva, vina na litre, sokova. I ono najvažnije, ništa nije bilo osim pjesme i druženja. Mnoštvu se obratio i župan Ante Sanader, pohvalivši udrugu žena “Slivanjka” kao jednu od najaktivnijih u županiji.

- Zadovoljni smo što smo učinili sretnim bar nekoliko sati tih četiri-pet tisuća ljudi. To je ono čime se ponosimo. Znam da je ganga okupila sve te ljude, svu tu mladost, ali sam sretna što je i stotinjak volontera, što nas žena, što naših Slivanjaca, u svakom trenutku bilo na usluzi tom mnoštvu. Nema razbijene čaše, osim pjesme i smijeha, nema svađe, svatko svakome je bio brat i sestra na našem Ganga festu. Tako će, ako Bog dade zdravlje, biti i sljedeće godine - riječi su prezadovoljne predsjednice udruge “Slivanjka” Branke Barić.
Tekst i slika: Braco Ćosić

Evo i nekoliko ganga s festivala:

• Svi seljaci građani se prave hoće, gango, da te zaborave
• Volin tebe zapivati gango nego plesat valcer oli tango.
• Bi li mala tila malo moga ispod sača kruva pečenoga.
• Više valja moje male ono nego Big Ben i njegovo zvono.


Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 11:38