CROPIX |
U ambulantama Veterinarske stanice Sinj u Sinju, Trilju i Vrlici do sada su, kako nam je kazao direktor Ivo Gaurina, dr. veterinske medicine, pregledali uzorke 3500 ubijenih svinja i svi nalazi bili su uredni.
Jednako je bilo i s nalazima 1500 uzoraka ubijenih svinja koje su pregledali u Veterinarskoj stanici Hrvace. Direktor te stanice Ante Šarić, dr. veterinarske medicine, kazao nam je da nisu imali trihinele ni prošle godine, a prije dvije godine imali su dva slučaja.
Sinjski veterinari prošle su godine u svojoj triljskoj ambulanti otkrili zarazu trihinelom triju svinja kod istog vlasnika, a koji je nekoliko dana ranije te svinje kupio na stočnom sajmu u Zadvarju.
Jedini slučaj trihinele u ovoj sezoni otkrili su prije nekoliko dana ponovno u ambulanti Veterinarske stanice Sinj u Trilju.
Trihinela je pronađena na uzorku mesa divlje svinje koje su na pregled donijeli lovci iz Ciste Provo.
Za razliku od prijašnjih godina, kada je trihineloza bila sastavni dio kolinja u Imotskoj krajini i kada su, nažalost, oboljela i nekolicina konzumenata svinjskog mesa, na više od 5000 zaklanih svinja u Imotskoj krajini ove godine još nije zabilježen niti jedan slučaj trihinele. Kako doznajemo u Veterinarskoj stanici u Imotskom, građani redovito donose meso na kontrolu.
Do kraja kolinja, prema predviđanjima stručnjaka, na cijelom području Imotske krajine glavom će još platiti oko 5000 svinja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....