StoryEditorOCM
Dalmacijatvrtka ‘adria čelik’ oživljAva proizvodnju

U Željezari posao za 200 radnika: uskoro i čelik s kaštelanskim žigom

Piše PSD.
23. studenog 2012. - 23:07
Tvrtka “Adria čelik”, novi vlasnik nekadašnje “Željezare Split” u Kaštel Sućurcu, uložila je do sada u modernizaciju čeličane oko šest milijuna eura s namjerom da se u početnoj fazi, odnosno tijekom 2013. godine, proizvede 160.000 tona gredica.

U postupak izrade uključena je i valjaonica iz koje će izlaziti finalni proizvod, odnosno rebrasti betonski čelik. O kolikom je napretku riječ, kazuje podatak da je nekadašnja željezara mogla proizvesti najviše 120.000 tona, s tim da je zadnjih godina proizvodne faze uspjela dosegnuti tek 80 do 90.000 tona – kazao nam je član Uprave “Adria čelika” Anto Bekić.

U “Adria čeliku” je ovoga trenutka zaposleno 107 djelatnika, a do kraja godine ta će se brojka popeti na oko 200, naglasio je Bekić.

Nakon četiri godine prvi put upalit će se elektrolučna peć

Otvaranje novih radnih mjesta svakako je ohrabrujuća vijest za Kaštela i bivše zaposlenike željezare koji, zahvaljujući razumijevanju tvrtke, imaju prednost pri zapošljavanju, to više što će spomenutih 200 radnika biti angažirano izravno u procesu proizvodnje i pratećim djelatnostima, dok će za sve ostale poslove, poput nabave i ugradnje vatrostalnih materijala i legura, kao i drugih pratećih usluga, biti angažirano oko 150 djelatnika (po sistemu outsourcinga) iz sestrinskih tvrtki “Adria čelika”.

“Adria čelik” je, pak, u međuvremenu ishodio suglasnost po kojoj će proizvodi tvrtke biti sukladni hrvatskom standardu HRN EN 10080, proizišlom iz europskog DIN standarda.

Radovi na modernizaciji čeličane, s naglaskom na objektima za zaštitu okoliša, potrajat će do sredine prosinca, a već početkom mjeseca slijede takozvane vruće probe. To zapravo znači da će se nakon pune četiri godine upaliti elektrolučna peć, to jest započeti proizvodnja u čeličani. Za “Adria čelik” to, međutim, znači da više neće morati uvoziti sirovinu za valjaonicu, nego će koristiti vlastiti proizvod.

Buka pada na 50 decibela

Uz činjenicu da rad čeličane donosi nova radna mjesta, pozornost javnosti privlači i investiranje u projekt zaštite okoliša, iznimno važan, s obzirom na prijašnja loša iskustva i crne oblake dima iznad željezare.
U bivšoj ‘Željezari Split’ privode se kraju posljednje pripreme za početak rada čeličane
– Radi zaštite okoliša osposobili smo primarni otprašivač te dovršili izgradnju sekundarnog otprašivača u sklopu kojega će na krovištu biti postavljena napa. Emisija ispušnih plinova, buka i sve ostalo vezano uz proces proizvodnje, a što može utjecati na okoliš, bit će na razini europskih standarda iz IPPC direktive – kaže Bekić.

Kompletan objekt čeličane, dakle, krovište i zidne stijenke, bit će obloženi panelima debljine deset centimetara, što znači da će čeličana biti gotovo hermetički zatvorena, sve radi zaštite, ponajprije od buke. Buka bi se trebala smanjiti za 40 decibela, na 50, što je znatno ispod gornje dopuštene granice u industrijskoj zoni od 80 decibela.

JADRANKA MATIĆ
FOTO: BOŽO VUKIČEVIĆ / CROPIX

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. studeni 2024 05:33