StoryEditorOCM
DalmacijaPOTOP U ZAKUČCU

Uložili milijardu kuna u najveću hidroelektranu, a Cetina uzela svoje

10. srpnja 2016. - 01:16

Prigodom pražnjenja tlačnog cjevovoda agregata, zbog kvara, došlo je do prodora vode u visini 10 metara na dijelu turbinskog kata u strojarnici, zbog čega je do daljnjega obustavljen rad hidroelektrane Zakučac – glasila je vijest koja nas je probudila najranije u petak ujutro.

I hitno, trebalo je poći za Omiš, bez obzira na gužvu koja nas zbog nepostojanja ozbiljne obilaznice tamo sigurno očekuje. Jer nije u pitanju bilo koji cjevovod i agregat, nego važan dio najvećeg postrojenja na Cetini, koje električnom energijom opskrbljuje dobar dio Dalmacije. Naša najveća "tvornica ekološke energije", koja proizvodi struje gotovo jednako koliko i hrvatski dio NE Krško.

Prolazno vrijeme, Split – Omiš, 50 minuta, za početak srpnja nije loše. No na ulazu u HE Zakučac dočekuju nas zatvorena vrata. Kažu, razumiju oni naše zanimanje za situaciju, ali sliježu ramenima, čekaju se potvrde iz središnjice da nas se pusti preko "kapije".

Konačno, stigao je "bijeli dim" iz Zagreba, ali bez dozvole ulaska u potopljeno postrojenje. Zamislili smo uz tekst imati i fotografije? Piši propalo.

– HEP poduzima sve aktivnosti na sanaciji stanja, ali ono što je bitno istaknuti jest da kupci neće osjetiti probleme jer osigurali smo dovoljne količine energije pojačanim radom vlastitih izvora, a dio će se osigurati i nabavom na tržištu – izrecitirao nam je Igor Šodan, HEP-ov direktor proizvodnog područja Jug, otkrivši tek kako bi sanacija trebala potrajati do najviše sedam dana.

Ipak nije se htio upuštati u procjene kolika bi mogla biti financijska šteta, no, prema neslužbenim razgovorima, u pitanju su iznimno veliki iznosi.

O kojim brojkama je tu riječ, najbolje govori podatak kako je upravo u tijeku zamjena dotrajale opreme u ovoj hidroelektrani najboljim suvremenim rješenjima. Ukupna vrijednost te investicije, raspoređene u četiri etape, od kojih su tri već dovršene, gotovo je milijardu kuna, a samo jedan agregat pušten u pogon prošlog ljeta HEP je platio 150 milijuna kuna.

Pokušavamo nešto više od pukog PR izvještaja doznati od radnika, no upeklo je sunce, nisu raspoloženi za izjave, prigovaraju što smo uopće tu kad je problem, zašto ih ne snimamo kad ga nema, dok rade svakodnevne poslove.

Ipak Ivica Marušić, direktor HE Zakučac, razumije zanimanje javnosti.

– Sve se dogodilo noćas, malo poslije četiri sata, kad je pukla cijev za hlađenje stroja u glavnoj strojarnici gdje su spojeni generatori i turbine. Budući da je strojarnica odvojena od ostalih dijelova hidroelektrane, voda nije prodrla u druge dijelove pogona – kazuje nam Marušić, dok izvana obilazimo ovu za HEP najvažniju hidroelektranu, u pogon puštenu davne 1962. godine.

Fotoreporter Nikola želi kadar iz visine, pa se vijugavom cestom, koja već godinama glumi obilaznicu Omiš – Split, već vozimo put Gata, i zaustavljamo se kod Meštrovićeva spomenika Mili Gojsalić.

Odozgo, pogled od milijun dolara na kanjon, ali i željeni kadar na Zakučac i kanal koji vodi u utrobu Mosora u kojem je nastao kvar.

Koju minutu poslije, iz HEP-a se javnosti obraćaju novim priopćenjem. Ponavljaju kako "ne očekuju nikakve probleme s opskrbom energijom", ali i upozoravaju na opasnost sve one koji će ovih dana boraviti na Cetini.

– Zbog kvara će se od danas, nizvodno od brane Prančevići, ispuštati do 50 prostornih metara vode umjesto uobičajenih osam, i to na cijelom profilu rijeke Cetine na relaciji brana Prančevići, Čikotina lađa, Blato na Cetini, hidroelektrana Kraljevac, Penšići, Radmanove mlinice i Omiš. Stoga pozivamo tvrtke, udruge, građane, izletnike, rekreativce i druge korisnike sportskih i izletničkih sadržaja, poput raftinga i kanjoninga na tom dijelu Cetine, na oprez i poduzimanje mjera zaštite sigurnosti ljudi – glasilo je upozorenje.

Hitro pali auto i vozi na cilj raftinga. Aktivnost je to od koje u omiškom kraju živi na desetke obitelji, pa bi zaustavljanje izleta i na samo nekoliko dana u srcu sezone stvorilo veliki financijski gubitak. A u Radmanovim mlinicama divota. Panike ni na vidiku.

Dica ližu sladolede pod stoljetnim krošnjama, Čehinje točaju noge u hladnoj rijeci, kruv ispod peke se hladi prije negoli bude poslužen uz miješano meso, a nama, ovaj put ipak najzanimljiviji, rafteri polako pristižu u grupama. Skidaju svoja odijela nakon višesatne avanture po brzacima i pojma nemaju da će vode na Cetini idućih dana biti i do nekoliko puta više.

– Da je ekološke svijesti, ta količina vode ispuštala bi se i inače, jer ovo do danas bio je minimum. Nas viša razina neće omesti u svakodnevnom poslu, dapače, iskustvo će biti i bolje. No naravno da ćemo poslušati savjete koje smo dobili od Hrvatske gorske službe spašavanja i sve izletnike dodatno upozoriti na potreban oprez – kazao nam je Stefan Barbarić, meštar o' raftinga.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 00:20