StoryEditorOCM
DalmacijaUDAR NA SVJETSKU BAŠTINU

Vikendice, goleme zemunice i vile s bazenima izgrađene u Faroskoj hori neće se legalizirati

Piše PSD.
30. travnja 2014. - 00:42
Prošlo je gotovo 10 mjeseci otkada je skupina građana s područja Staroga Grada dostavila peticiju Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja, Ministarstvu turizma, pa i gradonačelniku Vinku Maroeviću kojom se u ime 522 građana od nadležnih tijela zahtijeva da se vlasnicima bespravno izgrađenih objekata u području Starogradskog polja (Faroske hore) odrede uvjeti za legalizaciju.

Riječ je o antičkom lokalitetu, najbolje sačuvanom starogrčkom kamenom katastru na Mediteranu, koji je 2008. uvršten na Popis svjetske prirodne i kulturne baštine UNESCO-a. Većina tih objekata izgrađena je prije dovršavanja spomenutog postupka, a neki još od prije nego što je Republika Hrvatska proglašena samostalnom i suverenom državom, no u međuvremenu pomaka nije bilo, tako da su ljudi uistinu razočarani sporošću rješavanja njihova problema.

Inspekcija je ‘pročešljala’ prostor Starogradskog polja

- Neizvjesnost je ono što nas najviše pogađa, ali tračak nade dao nam je odgovor iz resornog ministarstva u kojemu stoji da možemo računati na Rješenja o uvjetima građenja, odnosno lokacijsku dozvolu i potvrdu glavnog projekta, ako su za to ispunjeni zakonom propisani uvjeti. Ipak, u Upravnom odjelu za prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije - Ispostavi Hvar rečeno nam je da od toga neće biti ništa bez donošenja Prostornog plana područja posebne namjene, za što su nadležni Grad Stari Grad i Općina Jelsa.

Navedene jedinice lokalne samouprave, kako smo čuli, zainteresirane su za izradu plana, jer žele ublažiti posljedice nezakonite gradnje unutar Faroske hore, ali koliko ćemo na sve to čekati nitko ne zna - kazao je Dinko Ljubić, mladi magistar forenzike čijim roditeljima prijeti uklanjanje objekta iako je sagrađen prije čak 24 godine.

U Starogradskom polju posljednjih godina, zahvaljujući pritiscima javnosti i uvrštavanju krajolika na Popis svjetske baštine UNESCO-a, uglavnom je zaustavljen proces drobljenja suhozidnih međa, trima i povijesnih gomila, uklonjen je velik dio divljih deponija, ali i opasnost od gradnje aerodroma.

Međutim, zbog teškog socijalnog stanja pojavila se nova mora, jer su pojedinci jeftino kupovali zemljišta i pod krinkom poljoprivrednih kućica gradili vikendice, goleme zemunice, a na rubnim dijelovima čak i luksuzne kuće s bazenima. Naravno, to je imalo i te kako razorni učinak na spomeničko polje, kao i brojne arheološke spomenike u njemu.

Inspekcija Ministarstva kulture (Lukrecija Pavičić-Domljan i mr. sc. Zoran Wiewegh) još 2006. obavila je inspekcijski nadzor hore, no dopuna popisa objekata, koji se nikako ne mogu uklopiti u taj izuzetno značajni prostor, i ostala dokumentacija dopunjavani su 2008., pa i poslije, što očito znači da ni konzervatori takvim investitorima zasigurno neće dopustiti legalizaciju. Oni će se naprosto morati suočiti s posljedicama svoje nezakonite građevinske aktivnosti.

I dok težaci tvrde da bi uklanjanje kućica, koje su s teškom mukom gradili, dodatno otežalo njihov ionako bijedni položaj u društvu, središnjim dijelom otoka Hvara pronose se glasine da se Plan neće skoro ni raditi, jer je to, navodno, preskupo za Grad Stari Grad i Općinu Jelsa koji su u financijskim teškoćama. Također se govori da ni Splitsko-dalmatinska županija to ne želi financirati, pa smo stoga komentar zatražili u Gradskoj upravi Staroga Grada, na čijemu se području nalazi najveći dio Faroske hore.

Maroević: Neki će objekti možda ostati, ali ne svi

- Dana 17. travnja na sastanku u Ministarstvu graditeljstva dogovoreno je da se za sada neće pokretati postupak izrade i donošenja Prostornoga plana područja Starogradskog polja, iako je o tome ranije bio postignut dogovor sa županom i nadležnim tijelima Županije.

Umjesto Plana, po preporuci Ministarstva, pristupit će se izradi tzv. Konzervatorskog eleborata Starogradskog polja. Svrha elaborata je obaviti analizu postojećeg stanja, te procijeniti stupanj ugorženosti graditeljske baštine u polju. Temeljem dobivenih rezultata kroz elaborat će se razraditi sustav mjera zaštite prostora kojim će se utvrditi mjerila i kriteriji za moguće zadržavanje određenih, ali ne svih objekata u zahvatu Starogradskog polja, tako i za izgradnju novih, isključivo u funkciji poljoprivredne proizvodnje - pojasnio je Vinko Maroević, gradonačelnik Staroga Grada, napomenuvši da bi, sasvim logično, nositelj izrade trebalo biti Ministarstvo kulture - Uprava za zaštitu kulturne baštine, odnosno Konzervatorski odjel u Splitu.

mirko crnčević

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. studeni 2024 20:49