Nakon zatražene pomoći od Vlade Republike Hrvatske, Stipe Topić, većinski vlasnik i predsjednik Uprave u makarskoj tvornici ulja Olmi d.d., u Zagrebu će se u ponedjeljak sastati s ministrom Petrom Čobankovićem. Razgovarat će o tome da se Olmi deblokira račun i omogući nastavak investiranja 25 milijuna eura u izgradnju sportskog hotela u tvorničkom krugu, dok bi samu uljaru preselili u poduzetničku zonu u Topiće, u općini Baška Voda. Inače, Olmi je blokiran račun još od 2002. godine.
Osnovu za svoj zahtjev Topić će potkrijepiti dokumentacijom po kojoj je očito da Olma državi duguje 10 milijuna kuna, ali istodobno dugi niz godina od državnog poduzeća potražuje oko 20 milijuna kuna. Dug je nastao po nevjerojatnim okolnostima jamčevine dioničkog društva Olma za kredite koje su podizali Hoteli Podgora iz Podgore. Istina, Olma je hipoteku uknjižila u zemljišnim knjigama, jedina je nevolja što hoteli u vlasničkim listovima postoje tek kao pašnjaci, dok se zgrade vode kao vanknjižno vlasništvo. O tome tko je i zbog čega podizao kredite kod Splitske banke, a nije ih vraćao nego teretio Olmu za potrošeno, bit će jasnije nakon što USKOK završi svoj dio posla.
Čiji su maslinici?
Stipe Topić je naš iseljenik u Australiji, koji je u Olmu prvobitno uložio 7.071.367 australskih dolara, o čemu nam je predočio bankovne izvode. Investirati u domovini započeo je kada ga je rođak Ante Topić, koji se još 1992. vratio iz Australije i kupio Olmu, zamolio za financijsku pomoć, jer se u Hrvatskoj “nije snašao s poslovanjem”. I sam je Ante Topić u ovu investiciju uložio nešto više od četiri milijuna dolara. Ali, kako se poslije ispostavilo, Olma je postala vreća bez dna, curilo je na sve strane.
Zbog nedorečenih zakonskih rješenja, Olmi je u privatizaciji pripalo 586 rodnih stabala maslina, koja su ušla u temeljni kapital društva, ali ne i 59 tisuća kvadrata zemljišta na kojemu su maslinici na šest lokacija. Sam teren tvornice iznosi 8718 četvornih metara, i to sada u središtu grada. U dopisu koji je uputio državnom odvjetniku Mladenu Bajiću, Stipe Topić se žali kako se organizirani građevinski lobi, preko svojih posrednika involviranih u državne institucije, na sve načine želi domoći Olmina atraktivnog zemljišta, a samo društvo poslati u stečaj.
Uprava Olme je sve, navodno, nemoralne i nezakonite radnje prijavila Državnom odvjetništvu i USKOK-u. Maslinici su novim prostornim planom u većini pretvoreni u građevinsku zonu. Prema Zakonu o vlasništvu, nasadi i zemlja čine cjelinu, ali u praksi je drukčije, navodi Topić.
- Isti ljudi iz građevinske grupacije prozvali su moga rođaka Antu Topića, koji je još 1993. uložio četiri milijuna dolara, da je on ukrao maslinike kao većinski vlasnik Olme, prodao ih državi da bi APN s gradonačelnikom Antom Novakom gradio jeftine stanove. Tada su bili optuženi da su ukrali državi sedam milijuna eura.
Makarska uljara Olma |
Jedan poduzetnik iz građevinskog lobija je, po privatnoj tužbi Ante Topića i drugih koje je u tu igru upleo, zbog klevete osuđen. Protiv njega je Olma pokrenula kazneni postupak za pokušaj otuđivanja zemljišta na predjelu Zelenka – navodi Stipe Topić i dodaje kako je razumljivo zašto je građevinski lobi htio uništiti APN-ove planove o gradnji jeftinih stambenih kvadrata, kada su se njihovi prodavali po gotovo trostruko većim cijenama.
- Kao predsjednik Uprave Olme, želim u suradnji s Gradom i idejnim rješenjem “Mucić kompanije” izgraditi hotel s četiri zvjezdice. Uputio sam zamolbe Vladi RH, ministarstvima, DORH-u, da mi omoguće dodatno investiranje novca zarađenog u Australiji u svoju domovinu – kaže Topić. Deblokada računa s argumentima da im država više duguje nego što od Olme potražuje, zatražena je 13. lipnja 2005. godine.
- Nemoralno je da država svoje potraživanje osigura imovinom Olme koja vrijedi šest milijuna eura, te žele stečaj tvornice, a svoj dug prema Olmi ne rješavaju – smatra Topić. Na temelju solemniziranog ugovora država je 17. siječnja 2002. uknjižila hipoteku na 8718 kvadrata tvornice radi osiguranja novčanog potraživanja od 10 milijuna kuna.
- Ispoštovat ću sve svoje obveze prema pravnim i fizičkim osobama kako bi mi se omogućilo dodatno investiranje – navodi Stipe Topić. Kazat će usput kako je nedavno prodao konja u Australiji, procijenjenog na 10 milijuna dolara, nakon što je pobijedio u jednoj utrci. Taj je novac uložio u Olmu. I odlučan je da će rasvijetlili detalje iz priče o tome kako se uništavala tvornica.
Gradio bi hotel s četiri zvjezdice- Želim u suradnji s Gradom i idejnim rješenjem ‘Mucić kompanije’ izgraditi hotel s četiri zvjezdice. Uputio sam zamolbe Vladi RH, ministarstvima, DORH-u, da mi omoguće dodatno investiranje novca zarađenog u Australiji u svoju domovinu – kaže iseljenik Stipe Topić. |
Ulaganja5 - godina čeka Stipe Topić odgovor od ministarstva na svoj zahtjev za deblokadu računa 10 - milijuna dolara dobio je Topić za konja i taj novac uložio u Olmu |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....