Linđovci su od 12. do 27. studenog bili na turneji u SAD-u u sklopu koje su obišli New York, Chicago, Cleveland i Pittsburgh i Milwaukee gdje su nastupili na međunarodnom festivalu folklora... Bila je ovo mala uvertira za dogodine kad Folklorni ansambl Linđo slavi 60. obljetnicu.
Među 41 sretnikom i sretnicom iz Linđa, bila je i mlađa amaterka Marta Caput.
- Bilo je jako lijepo, vidjeli smo svijeta, makli smo se malo iz Dubrovnika, vidjeli smo neki novi način života - sve ono što vidimo na televiziji, portalima i internetu, američki način življenja... Uživali smo na turneji, vidjeli smo toliko toga novog, započinje Marta.
Sletjeli su u New York pa su tom prilikom obišli i ‘Veliku jabuku‘.
- Imali smo organizirano razgledanje grada a nakon toga smo išli u Pittsburgh gdje smo imali prvi veći nastup, a nakon toga smo išli u Cleveland gdje smo ostali jedan dan, a potom u Chicago i Milwaukee, priča sugovornica.
Posebno im je drago što su bili gosti Hrvatske bratske zajednice i ansambla "Tamburitzans" u Pittsburghu. Predsjednik Zajednice je Edward Pazo, a ansambl "Tamburitzans" se ne bavi samo hrvatskim, već europskim folklorom u cjelini, a uz nastup Linđovaca, izveli su i svoje točke. Zajednica je bila jako dobar domaćin, a komplimenti nakon izvrsnog nastupa Linđovaca nisu stali, reakcije su bile nevjerojatne...
- Družili smo se hrvatskim iseljenicima, popričali s njima na hrvatskom, a bilo im je drago da je netko ‘njihov‘ došao kod njih! Imali smo tamo naš veliki nastup i svi su zaista bili sretni i zadovoljni, najvažnije je da su ljudi uživali, govori Marta.
Gosti iz Dubrovnika prethodno su svoj posjet najavili Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Washingtonu, kao i hrvatskom konzulatu u Chicagu. Dogodio se još jedan lijepi trenutak, hrvatski veleposlanik Pjer Šimunović uručio je potpredsjedniku Hrvatske bratske zajednice Franju Bertoviću Red hrvatskog pletera za dugogodišnji predani rad na promicanju hrvatske kulture i identiteta o iseljeništvu.
Uz to što im se pridružio veleposlanik, sretni su Linđovci što je stigla i ekipa HRT-a s novinarkom Brankom Slavicom koja je napravila prilog.
Ugodno su se gosti iz Grada iznenadili tamošnjim nivoom, posvećenošću folkloru i njezi hrvatskog identiteta upravo kroz folklor. Isto tako, oduševila ih je etnografska zbirka Hrvatske bratske zajednice!
- Način njihovog rada zaista je zanimljiv, nešto je novo što prije nismo vidjeli. U ansamblu je puno raznih nacija, ne samo Amerikanaca, a sprijateljili smo se s njima i jako su dragi. Isto tako, naučili smo nešto novo, ističe Marta.
Umjetnički direktor Linđa Andrija Ivančan i voditelj pjevanja Vedran Ivanković radili su plesnu i vokalnu radionicu s ansamblom "Tamburitzans", snimili su zajedničku izvedbu, a sve skupa bilo je jako, jako emotivno. Međutim, nije to bila jedina radionica...
- Naš plesni voditelji Ivo Vlahušić i Mario Kristić i ja imali smo radionicu linđa prije nastupa, pokazali smo kako se pleše, a radili smo s američkim srednjoškolcima hrvatskog podrijetla koje smo naučili osnovnim koracima. Bilo im je zanimljivo i jako lijepo, a mi smo zadovoljni kako su to odradili, otkriva Marta.
U Chicagu i Pittsburghu su ih većinom došli gledati tamošnji Hrvati.
- Bili su ugodno iznenađeni činjenicom da smo hrvatski folklor donijeli u Ameriku. Kasnije smo se družili, a nisu krili oduševljenje što su njihovi sunarodnjaci došli u Ameriku. Općenito, svi su oduševljeni zato što smo ‘Hrvatsku doveli‘ malo njima. Prisjetili su se svoje domovine u kojoj mnogi nisu bili već dugi niz godina, poručuje Marta.
U Milwaukeeu su sudjelovali na Međunarodnom festivalu folklora pod nazivom Folk fair festival.
- Došli su na Festival skupine iz svih država svijeta... Iz Srbije, Češke, Francuske, Meksika, bilo je i predstavnika iz afričkih država... Svi su pokazali svoje plesove i svoj folklor, a ponosni smo što smo predstavili Dubrovnik i Hrvatsku, navodi Linđovka.
Navela je Marta što joj se osobno najviše svidjelo u SAD-u.
- Način života je posve drugačiji. Nismo navikli na te velike gradove pune gužvi, posebno mi se kao grad svidio Chicago, kaže Marta ne krijući kako je, očekivano, bilo dobro zabalati i razgibati noge nakon desetosatnog leta avionom.
- ‘Malo‘ nas je i jet-leg zbunio, zbog te vremenske razlike nam je trebalo nekoliko dana da dođemo sebi, da se naviknemo jer je 6, 7 sati vremenske razlike između Amerike i Europe. Isto tako, sad kad smo se vratili, još nas to malo drži, ali ćemo nakon par dana biti kao novi. Ali, svi smo sretni i zadovoljni da smo baš mi koji smo pošli u Ameriku, srce nam je puno! Stvarno smo presretni! Sad kreću pripreme za Božićni koncert, za humanitarni koncert povodom Sv. Lucije... Uglavnom, ne stajemo! - komentira Marta koja bi rado opet na turneju u SAD:
- Neka par godina pauze pa ćemo opet u Ameriku – ako Bog da! Iskreno, prifalio nam je Grad, prvenstveno hrana... Sve je drukčije tamo, a fali ti doma! Lijepo je uvijek negdje poći i nešto novo vidjeti, ali doma je doma, zaključuje Marta.
Linđovci su ostavili svoj folklorni trag u Americi, oduševili su tamošnju publiku, a sad pomalo nastavljaju s pripremama za slavljeničku godinu!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....