Svima koji danas slave rođendan od srca čestitamo jer na idući će čekati punih 1460 dana. Statistike pokazuju da je vjerojatnost da se netko rodi upravo 29. veljače jedan prema 1000, a u svijetu živi samo oko četiri milijuna ljudi rođenih prijestupnog dana veljače.
Neki rođeni 29. veljače, svoj rođendan slave svake četvrte godine, a drugi ga proslavljaju 28. veljače ili pak 1. ožujka. Ovi prvi u šali mogu reći da imaju četiri puta manje godina nego što stvarno imaju, piše Slobodna Dalmacija.
Zakonski nema jedinstvenog pravila, pa su tako različite zemlje svijeta drukčije riješile ovaj problem. U Velikoj Britaniji i Hong Kongu, osoba rođena 29. veljače punoljetnost službeno stječe 1. ožujka u godini u kojoj navrši 18 godina. Budući da broj 18 nije djeljiv s četiri, "prijestupna djeca" punoljetnost nikada ne stječu u prijestupnoj godini.
Za novozelandske i tajvanske državljane vrijedi pravilo da im je na obične godine rođendan službeno 28. veljače. U Hrvatskoj osoba koja je rođena 29. veljače stječe punoljetnost i pravo glasa 1. ožujka u godini u kojoj je navršila osamnaest godina života.
Uz ovaj dan vežu se i neki netipični događaji i tradicije. Iz Irske dolazi jedna od najpoznatijih, a glasi da žene mogu zaprositi muškarce. Prema legendi, u 5. stoljeću u Irskoj časna sestra Brigita žalila se svetom Patriku kako nije pravedno da žene nemaju pravo zaprositi svoje muškarce. Sveti Patrik sažalio se nad ženama i dao im mogućnost da svake prijestupne godine 29. veljače slobodno traže brak od sramežljivih i neodlučnih muškaraca.
U Škotskoj je parlament još početkom 13. stoljeća ozakonio običaj da na ovaj dan žene imaju pravo zaprositi muškarce. Ta se tradicija brzo proširila Europom, a na Britanskom otočju sačuvala i do danas. Djevojke koje se odluče na prosidbu 29. veljače, od muškaraca koji odbiju njihovu bračnu ponudu mogu tražiti poljubac, jednu funtu novčane naknade i par novih rukavica.
Tom tematikom bavi se popularni film "Leap Year" u kojem glume Amy Adams i Matthew Goode.
U mnogim zemljama trgovci daju popuste baš na ovaj dan. U Irskoj je zakonom uvedeno pravilo da sva djeca rođena 29. veljače dobiju na dar 100 funti. Upravo su i Irci rekorderi, pa tako Guinnessova knjiga bilježi obitelj Keogh iz Irske u kojoj su osobe iz tri generacije za redom rođene 29. veljače. U knjizi rekorda našla se i norveška obitelj Henriksen u kojoj je troje djece rođeno na prijestupni datum.
Do prijestupne godine dolazi zato što godina, odnosno vrijeme potrebno da Zemlja napravi puni krug oko Sunca, traje otprilike 365,25 dana. S obzirom da to nije cijeli broj, uzima se da godina ima 365 dana, a svake četvrte godine se tih 0,25 dana skupi u cijeli broj pa na kalendar dodajemo još jedan dan. Prvi koji su usklađivali kalendarsku i sunčevu godinu, te dodavali jedan dan svake četiri godine bili su Egipćani. Od njih su to preuzeli Rimljani koji su odlučili da taj dan bude 29. veljače.
Zašto je izabrana baš veljača?
Zato što je najkraći mjesec koji čak i s tim dodanim danom još uvijek traje dan ili dva manje od svih preostalih mjeseci.
Kad u kalendar ne bismo unosili taj jedan dan svake četiri godine, datumi bi se odmicali unatrag pa bi primjerice, Nova godina počinjala svake četiri godine dan ranije. Mi to kalendarski ne bismo vidjeli, ali bi se uočilo u odnosu na godišnje doba - nakon 400 godina, Nova godina bi počela na jesensku ravnodnevnicu, odnosno na prvi dan jeseni na sjevernoj odnosno prvi dan proljeća na južnoj polutci.
Kako znati koja je godina prijestupna? Ako su posljednje dvije znamenke godine djeljive s četiri (na primjer: 2016., 2020., 2024...) tada je prijestupna godina. Godine koje označavaju kraj stoljeća izdvojene su od ovog pravila. One moraju biti djeljive s 400 da bi bile prijestupne godine. Dakle, 2000. i 2400. su prijestupne godine, ali 2100. neće biti, piše Slobodna Dalmacija.
StoryEditorOCM
ZabavaZANIMLJIVOSTI |
NETIPIČNE TRADICIJE ZA 29. VELJAČE Danas žene mogu zaprositi muškarce, a neki trgovci daju popuste
29. veljače 2020. - 09:11