Dušni dan ili Dan mrtvih obilježavaju katolici u cijelom svijetu. u Hrvatskoj se tradicionalno obilježava obiteljskim odlaskom na groblja te kićenjem grobova onih koji više nisu s nama cvijećem te se pale lampioni kako bi simbolično osvijetlili put dušama mrtvih da prijeđu na drugu stranu. Tako je u cijelom svijetu, no u zemljama Latinske Amerike, posebice u Meksiku, taj blagdan je nešto više. To je pravi festival, El Día de los Muertos, tradicija duga čak 3000 godina isprepletena iz astečke i katoličke kulture zbog čega je uvrštena u UNESCO-vu nematerijalnu kulturnu baštinu čovječanstva.
El Día de los Muertos počinje 31. listopada i traje do 2. studenog a tijekom ta tri dana mrtve se, umjesto tugom, slavi radošću i pjesmom. Tijekom festivala Meksikanci odlaze na groblja i putem bacaju latice cvijeća kako bi dušama mrtvih pokazali put do njihovih grobova. A na njih stavljaju ‘kalavere‘, lubanje od šećera ili čokolade na kojima je ispisano ime pokojnika. Za mrtvu djecu na grobove stavljaju hranu a za odrasle cvijeće, tamjan, raspela ili osobne predmete.
Tradicija El Día de los Muertos proteže se i na glazbu posvećenu smrti, ljubavi i voljenim osobama utemeljenu na meksičkoj narodnoj priči o ženi koja plače, ‘La Llorona‘.
Koliko je ta glazba u Meksiku popularna, govore i play liste koje se objavljuju uoči Dušnog dana, a neke pjesme posvećene su onima koji su izgubili živote u nekim katastrofama, poput razornog potresa u Mexico Cityju. Na grobljima pak pjevaju se pjesme koje su posvećene konkretnim osobama, a izvode ih Mariachi i to na gitarama posebno oslikanim za Día de los Muertos.
Jednu takvu oslikao je i dubrovčanin Miho Baće. - To je dugotrajan proces jer gitaru treba pripremiti, izbrusiti završni lak, a potom nanijeti nekoliko slojeva podloge koji se, svaki za sebe, suše po 24 sata. Potom je se tek može oslikati. Koliko će to trajati ovisi o inspiraciji -objašnjava Baće a nas zanima odakle mu inspiracija. - Inspriali su me ti simboli, lubanje, zmije, štakori... sve ono što u našoj kulturi predstavlja neko zlo, strah i neugodu. Za razliku od nas u meskičkoj kulturi oni su znak radosti i vječnog zagrobnog života u koji vjerujem - kaže Miho Baće. Inače, tijekom festivala Día de los Muertos po gradovima se organiziraju i velike parade u čast mrtvih koje naliče na naše karnevale jer su sudionici maskirani u kosture.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....