Nakon završetka finalne večeri Eurosonga u Beču, u javnost su procurila imena članova srpskog stručnog žirija. Kako piše portal Srbija Danas, identitet ove petorke čuvao se u strogoj tajnosti sve do samog finala, a njihove su odluke sada podignule neviđenu prašinu u regiji.
Skandalozna raspodjela bodova
Najveće iznenađenje i lavinu nezadovoljstva izazvala je odluka srpskog žirija da Hrvatskoj ne dodijeli niti jedan jedini bod. S druge strane, hrvatski je žiri Srbiji dao maksimalnih 12 bodova, a maksimalnu dvanaesticu Hrvatskoj je dodijelila i srpska publika putem telefonskog glasovanja.
Ovakav nesrazmjer između glasova žirija i publike izazvao je bijes na društvenim mrežama. Kako prenosi Srbija Danas, ogorčeni korisnici iz Srbije masovno su se počeli ispričavati susjedima na mrežama, a komentari poput "Tko su ti ljudi?" i "Jesu li to neki pinkovci i vučićevci?" preplavili su internet.
Evo kako je srpski žiri raspodijelio bodove:
- 12 bodova: Grčka
- 10 bodova: Italija
- 8 bodova: Malta
Ostali bodovi: Bugarska (7), Danska (6), Norveška (5), Izrael (4), Moldavija (3), Australija (2) i Poljska (1).
Tko su članovi "tajanstvenog" žirija?
Iako Radio-televizija Srbije (RTS) još uvijek čeka sa službenom potvrdom, eurovizijski izvori neslužbeno otkrivaju da petorku koja je krojila bodove čine uglavnom mlada i široj regionalnoj javnosti manje poznata imena s domaće scene, blisko povezana s nacionalnim izborom Pesma za Evroviziju:
Ana Mašulović – Mlada pop pjevačica nove generacije, koja se na ovogodišnjem nacionalnom izboru natjecala s pjesmom "Zavoli me".
Iva Grujin – Kantautorica i predstavnica mlađe, alternativne pop scene u Srbiji, publici poznata po ovogodišnjoj natjecateljskoj pjesmi "Otkrivam sebe".
Lena Stamenković – Nekadašnja dječja zvijezda regionalnih glazbenih talent showova koja već godinama gradi svoju samostalnu pop karijeru.
Saška Janks (Yanx) – Prepoznatljivo ime mlađe urbane scene i moderne pop produkcije, koja je na ovogodišnjem izboru nastupila sa skladbom "Srušio si sve".
Luka Živković – Mladi i javnosti manje eksponirani autor i glazbenik koji uglavnom djeluje unutar domaće glazbene industrije i kruga novih izvođača.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....