StoryEditorOCM
ZabavaKRENULA PRODAJA

Provjerili smo cijene božićnih drvca u Gružu, te doznali koji je ovogodišnji trend ukrašavanja i što znači ‘Chrome-mas‘

Piše A. H.
10. prosinca 2024. - 18:13

Iz godine u godinu blagdansko kićenje kreće sve ranije, pa nas nije iznenadilo da su se prvi božićni ukrasi pojavili već polovicom studenog kada je i krenula ‘adventska‘ trgovačka kampanja. Nekada se bor u domovima kitio na sam Badnji dan u krugu obitelji, no danas, mnogi domovi pa tako i dubrovački već su okićeni. Uz tradicionalno kićenje božićnog drvca kojim ne možete pogriješiti, ovogodišnji trend je ‘Chrome-mas‘, futuristički stil uz prozirne kuglice, kromirane ukrase i hladna bijela led svjetla te ogledala koja se stavljaju ispod bora. Podaci govore kako se interentska pretraga za kromiranim ukrasima posljednjih dana povećala za 25 posto, a to uključuje i posuđe te pribor za blagdansku trpezu.  

image

Ilustracija

Berislava Picek/cropix/

Uz njega preporučuje se minimalizam u skandinavskom stilu u kojem centralno mjesto zauzima  bijela nordijska jelka, uz malobrojne ali pomno birane predimenzionirane kuglice, mašne  i diskretnu rasvjetu pastelnih boja, a hit je statement mašna na vrhu drvca umjesto zvijezde ili staklenog vrha. 

No prije svega, ako nemate umjetni od prijašnjih godina,  trebate nabaviti bor ili jelku, umjetnu  ili pravu rezanu, ovisno o vašem izboru. U Dubrovniku se prodaju na već tradicionalnom mjestu u Gružu, a cijene se, kako nam je rekao prodavač, kreću od 30 do 120 eura za nordijsku jelku visoku 4 i pol metra, dok je ‘tepih‘ od mahovine 5 eura. 

image

Kao i prethodnih godina, Dubrovačanima se božićna drvca nude u Gružu

Anton Hauswitschka/ Dv/

Dubrovačke cijene prate one u ‘ostatku‘ Hrvatske, iako u Zagrebu pojedini drveni kapitalci dosežu cijenu od čak 350 eura u  što je uključena dostava. Inače, u Hrvatskoj je registrirano oko tisuću uzgajivača božićnih drvaca, a prema procjenama do Božića će se prodati oko 350 tisuća božićnih drvaca u vrijednosti od 15 milijuna eura. 

image

Kao i prethodnih godina, Dubrovačanima se božićna drvca nude u Gružu

Anton Hauswitschka/ Dv/

Oni štedljiviji pak biraju umjetna božićna drvca koja su u startu nešto skuplja, no trajna su. Njihove cijene u web shopovima  kreću se 28 do 5 eura za ‘obične‘ jelke visine 120 centimetara pa do 580 eura za umjetnu bijelu nordijsku jelu visoku 240 centimetara opremljenu led rasvjetom. U trgovačkim lancima cijene ovise o visini i gustoći božićnog drvca,  a u jednom koji svoj centar ima  i na dubrovačkom području, cijene se od 0 eura za umjetnu jelu od 90 centimetara do 120 eura za onu čija visina doseže 230 centimetara. 

23. prosinac 2024 09:29