VaterpoloEUROPSKA LIGA PRVAKA |

VELIKI BOD JUGA Dobar početak, a još bolji završetak, hrvatski prvak se probudio te zgrabio poziciju broj dva u skupini

19. travnja 2021. - 19:06

Bez pobjednika u Ostiji u ogledu Jug Adriatic osiguranja i Olympiacosa, 11:11, nakon kojeg je hrvatski prvak gotovo osigurao poziciju broj dva u skupini 'A' dva kola prije kraja, a koja donosi na Final 8, završnom turniru europske Lige prvaka, borbu za polufinale protiv trećeg iz skupine 'B'. Tko će to biti, trebat će pričekati četvrtak, 22. travnja, kad se u Budimpešti, koja je domaćin skupine 'B', igraju utakmice posljednjeg, 10. kola. Jugaši dva kola prije kraja imaju i dalje velikih pet bodova više od trećeg Olympiacisa.

32 MINUTE VELIKE BORBE

Uplivao je Paulo Obradović na desnu stativu, asistiro mu je Daniil Merkulov za 1:0 Juga nakon 15 sekundi igre. Pogodio je Jug i u idućem napadu. Igrača više je zaradio Alex Obert, a nakon dodavanja Alexa Papanastasioua, koji je zauzeo poziciju ozlijeđenog kapetana Xavija Garcije, koji nije putovao u Italiju, mrežu Olympiacosa zatresao je Hrvoje Benić – 2:0 nakon 62 sekunde igre.

Prvog igrača više Olympiacos nije iskoristio (Marko Žuvela je bio isključen), a prvi pogodak za grčkog prvaka postigao je Dimitrios Skoumpakis na isteku 4. minute (loš blok Juga, kriva ruka). Jugaši su potom izgubili loptu, ali odmah i Olympiacos, te je Merkulov, koji je ostao sam, vratio Juga na plus dva (3:1, pogodio je sa srednjeg, bez bloka, u vratarovo desno, poluvisoko). Olympiacos je izjednačio na 3:3 (prvo Chrysovalantis Chrysospathis, a Konstantinos Genidounias s igračem više). Ipak, prvu četvrtinu je dobio Jug. Luka Lončar je izborio igrača više, a isti igrač na dodavanje Papanastasioua pogađa za 4:3. Toni Popadić je u prvih osam minuta imao lijepe četiri obrane.

Olympiacos je izjednačio početkom druge četvrtine (Peter Hannen Daube je pogodio iz daljine nakon prekršaja Benića), a Genidounias zatim s dva pogotka odveo grčkog prvaka do plus dva (6:4, rezultat na poluvremenu). Između drugog i trećeg pogotka Genidouniasa Jug nije iskoristio igrača više. Pokušaj Marina Tomasovića razbio se u bloku. Olympiacos je igrao (parcijalnu) zonu, pokrivao Lorena Fatovića, a zagradio Lončara. Jug nije imao šut izvanka kojim bi raširio grčku obranu, a niti je uplivavao.

Post Juga u napadu prekinuo je Merkulov. Mreža Olympiacosa zatresla se nakon 9 minuta i 13 sekundi igre. Potom novi pogodak Olympiacosa iz daljine (Georgios Dervisis 5:7), pa novi pogodak Merkulova (6:7), ali i novi grčkog sastava (Daube 6:8), i to ne jedan (Genidounias, njegov četvrti pogodak - 6:9, prethodno je Jug imao čistu situaciju s igračem više, ali je Žuvela zatresao okvir gola). Jug nije uspio s igračem više, ali se nakon toga uspio obraniti s igračem manje, te pogotkom Papanastasioua doći na dva pogotka zaostatka (7:9). Nakon nove obrane, ali nove pogreške u napadu, Jugašima je pobjegao Konstantinos Mourikis, kojeg je prekršajem za peterac zaustavio Filip Kržić. Genidounias je siguran realizator. Njegov peti pogodak (7:10). Fatović je pogotkom zaključio treću četvrtinu (8:10).

Benić je pogodio prvi u zadnjoj četvrtini (9:10), prije i poslije tog pogotka Popadić je upisao obrane, a zatim je Merkulov svojim četvrtim pogotkom izjednačio na 10:10. Nije Jug nakon toga iskoristio igrača više, ali je Emmanouilu Zerdevasu, vrataru Olympiacosa, lopta 'utekla' u korner, te je Jug dobio novu priliku za vodstvo, ali ni nju nije iskoristio.

Jugaši su poveli tri minute i 5 sekundi prije kraja iz peterca nakon što se pregledavala snimka, te suci vijećali. Olympiacos je mislio kako ima igrača više, kako je i dalje njegova lopta. Theodoros Vlachos, trener grčkog prvaka, zatražio je minutu dogovora, a na što nije imao pravo, te je Jug dobio priliku, koju je iskoristio Fatović (11:10 – 4:0 serija Juga). Olympiacos je izjednačio nakon isključenja Merkulova, pogodio je za 11:11 Stylianos Argyropoulos, koji je dvije minute prije kraja zaradio treće isključenje, ali nakon minute dogovora, Fatović nije pogodio. Nije nitko do kraja utakmice, te je ostalo 11:11.

Luka Lončar, Jugov reprezentativni centar, zaustavljen je prekršajem
Tonči Vlašić

Jug AO – Olympiacos 11:11

OSTIA Suci: Xavier Buch (Španjolska) i Michiel Zwart (Nizozemska).

JUG ADRIATIC OSIGURANJE: Popadić (11 obrana), Obert, Fatović (2), Lončar (1), Kržić, I. Vukojević, Tomasović, Merkulov (4), Papanastasiou (1), Žuvela, Benić (2), Obradović (1), A. Vukojević. Trener: Vjeko Kobešćak.

OLYMPIACOS: Zerdevas (9 obrana), Daube (2), Skoumpakis (1), Genidounias (5), Argyropoulos (1), Prekas, Dervisis (1), Kakaris, Mourikis, Kapotsis, Chrysospathis (1), Irving, Galanopoulos. Trener: Theodoros Vlachos.

Igrač više: Jug AO 5/10, Olympiacos 3/6

Peterci: Jug AO 1/1, Olympiacos 1/1

Četvrtine: 4:3, 0:3, 4:4, 3:1

SKUPINA 'A' / OSTIA (ITALIJA)

Prvi turnir, ponedjeljak, 14. prosinca, 1. kolo: Olympiacos – CC Ortigia 6:4, Spandau 04 – Jug Adriatic osiguranje 7:13, PRO Recco – CN Marseille 11:9, utorak, 15. prosinca, 2. kolo: Jug Adriatic osiguranje – CN Marseille 11:10, Spandau 04 - Olympiacos 9:13, CC Ortigia – PRO Recco 7:10, srijeda, 16. prosinca, 3. kolo: CN Marseille – CC Ortigia 10:11, Olympiacos – Jug Adriatic osiguranje 8:9, PRO Recco – Spandau 04 19:6.

Drugi turnir, ponedjeljak, 1. ožujka, 4. kolo: Spandau 04 - CN Marseille 7:7, Jug Adriatic Osiguranje - CC Ortigia 8:6, Olympiacos - PRO Recco 8:14, utorak, 2. ožujka, 5. kolo: Spandau 04 – CC Ortigia 12:6, CN Marseille - Olympiacos 9:8, PRO Recco - Jug Adriatic osiguranje 18:3, srijeda, 3. ožujka, 6. kolo: CN Marseille – PRO Recco 8:10, Jug Adriatic osiguranje – Spandau 04 12:10, CC Ortigia – Olympiacos 8:10, četvrtak, 4. ožujka, 7. kolo: CN Marseille – Jug Adriatic osiguranje 15:13, Olympiacos – Spandau 04 8:8, PRO Recco – CC Ortigia 10:3.

Treći turnir, ponedjeljak, 19. travnja, 8. kolo: Spandau 04 - PRO Recco 7:10, Jug Adriatic osiguranje - Olympiacos 11:11, CC Ortigia - CN Marseille 7:10.

Poredak: 1. PRO Recco 24 boda / 8 utakmica, 2. Jug Adriatic osiguranje 16 bodova / 8 utakmica, 3. Olympiacos 11 bodova / 8 utakmica, 4. CN Marseille 10 bodova / 8 utakmica, 5. Spandau 04 5 bodova / 8 utakmica, 6. CC Ortigia 3 boda / 8 utakmica.

Treći turnir, utorak, 20. travnja, 9. kolo: CN Marseille - Spandau 04, CC Ortigia - Jug Adriatic osiguranje (15.15 sati/Sport Klub 3), PRO Recco - Olympiacos, srijeda, 21. travnja, 10. kolo: CC Ortigia - Spandau 04, Olympiacos - CN Marseille, Jug Adriatic osiguranje - PRO Recco.

Ovogodišnji Final 8 u Beogradu se igra od 3. do 5. lipnja.

19. travanj 2024 09:27