StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetBILI SMO U FRANCUSKOJ I PROVJERILI KAKO RADI PROČISTAČ VODE TVRTKE SUEZ U ORLEANSU

FOTO: Pit ćemo kristalno čistu vodu nakon što prođe kroz membrane milijun filtera!

Piše Anton Hauswitschka
1. svibnja 2017. - 13:02

Građani Orelansa, francuskog grada udaljenog od Pariza stotinjak kilometara, piju kristalno čisto vodu zahvaljujući pročistaču tvrtke Suez kakav ćemo imati i mi u Dubrovniku. I to novije generacije. Kako nitko ne kupuje auto prije nego u njega barem ne sjedne, tako je tvrtka Suez pozvala dubrovačke novinare da se uvjere da je pročistač koji nam prodaju kvalitetan uređaj.

 

Rijeka Loara vodom opskrbljuje 120 tisuća građana Orelansa ali i cijelu regiju, no za razliku od naše Omble, njome zbog industrije teče doslovce smeđa voda. Tvrtka Suez već se dvadeset godina brine da građani Orleanesa imaju čistu, pitku vodu. U pročistaču to rade već tri generacije njihovih filtera. Benoit Laplagne, direktor prodaje u Suezu koji nam je u društvu kolega Ralpha Bartelmessa, operativnog direktora za Europu, predstavnika tvrtke u Dubrovniku Pascualea Didiera i Ivana Majstorovića, čija tvrtka Transtec zastupa Francuze u Hrvatskoj te Pera Miškovića, člana Uprave dubrovačkog Vodovoda pokazao postrojenje u Orleansu drži kako je Hrvatska u smislu kvalitete vode 'raj' u Europi. – Za razliku od ovog postrojenja u kojem 40 tisuća kubika vode dnevno zbog mikroorganizama i teških metala te bakterija tretiramo kroz sedam različitih filtera, u Dubrovniku će se zbog kvalitetne vode koju imate ista količina pročisčavati samo u dvije faze ultrafiltracije – predfiltracijom i filtracijom. Dakle samo će se odstranjivati mulj – pojašnjava Laplagne držeći u ruci nekoliko milimetara širok uzorak filtera kroz koji prolazi sedam kanala. – U svakom modulu, a u Dubrovniku će ih biti 244, voda nakon predfiltracije prolazi kroz 2200 ovakvih filtera. Ulazi kroz kanale, a izlazi sa strane filtera kroz membrane – pojašnjava Benoit Laplagne. Postrojenje je automatizirano, a računalni program praćenjem tlaka vode kontrolira je li došlo do začepljenja filtera u pojedinom modulu. U tom slučaju modul se automatski isključuje iz procesa, a nakon čišćenja povratnim ispiranje koje traje nešto više od minute, vraća se u funkciju. Suezova tehnologija jamči trajnost filtera minimalno sedam godina, no uvjeravaju nas da će u Dubrovnik trajati i duže.

 

Tvrtka Suez svoje ime baštini još od 1858. godine kada je Ferdinad de Lesseps odlučio financirati prokopavanje Sueskog kanala. Od tada se bave vodom, a danas sa 83 tisuća zaposlenih u 70 zemalja diljem svijeta i zaštitom okoliša kroz reciklažu te sustave gospodarenja otpadom i pročišćavanja otpadnih voda. Izvršni direktor Sueza, Stephane Heddesheimer, u sjedištu tvrtke u poslovnoj četvrti Pariza pohvalio se da svojim pročistačima pitkom vodom opskrbljuju 92 milijuna ljudi, a 10 milijuna desaliniziranom. Kompanija godišnje reciklira i 16 tona otpada, od plastike do aluminija i bakra. Godišnji prihod Sueza koji posluje sa 400.000 klijenata iz industrijskog i poslovnog svijeta, vrtoglavih je 15 milijardi eura.
Uz još jednu španjolsku, najveća su tvrtka na svijetu koja se bavi ovim poslom. Imaju šest istraživačkih centara i 200 laboratorija diljem svijeta u kojima radi 400 vrhunskih stručnjaka. Suez će se, kako doznajemo, javiti i na natječaj za novi pročistač otpadnih voda koji se planira graditi u dubrovačkoj Petki, a riječ je o iznimno složenom i zahtjevnom projektu. Član uprave Vodovoda, Pero Mišković ističe kako ćemo do jeseni imati najkvaliteniju vodu u Dalmaciji te kako će sve troškove prvu probnu godinu dana rada novog pročistača za vodu snositi tvrtka Suez. - Moramo biti sretni što imamo kvalitetnu vodu kojoj treba tek tretman u kišnim razdobljima zbog mutnoće - kaže Mišković, a s njim se slaže i Ralph Bartelmess, operativni direktori Sueza za Europu.
- Za razliku od Francuske, vi u Dubrovniku možete piti direktno iz slavine, osim kada je zbog kiša zamućena. No sa sanitarnog gledišta ona se i tada može piti, samo ne izgleda lijepo. No uz ultrafiltraciju i taj problem će biti riješen -zaključuje Ralph Bartelmess.

EKSPERIMENTALNO U PARIZU
Algama čiste zrak
Suez u Parizu eksperimentira sa algama koje čiste zrak. Naime, u najprometnijim područjima grada unutar tornjeva za reklame, u vodi su smještene alge koje se upijaju CO2, a razmnožavaju se fotosintezom.

25. prosinac 2024 18:17