Neviđena razina stresa uzrokovana društvenom izolacijom tijekom pandemije covida-19 mogla je dovesti do "masovnog" povećanja slučajeva tjeskobe i depresije, objavili su svjetski zdravstveni čelnici.
Novo izvješće Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) procjenjuje da je u prvoj godini pandemije covida-19 globalna prevalencija anksioznosti i depresije porasla za više od 25 posto, prenosi HINA.
Analizom je utvrđeno da su žene više pogođene nego muškarci, a mlađi ljudi - posebno oni u dobi između 20 i 24 godine - više su pogođeni od starijih odraslih osoba.
WHO je rekao da je najveći porast depresije i anksioznosti pronađen na mjestima gdje je bilo mnogo zaraženih, a socijalna interakcija ograničena.
Glavni direktor WHO-a dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus rekao je: "Informacije koje sada imamo o utjecaju covida-19 na mentalno zdravlje u svijetu samo su vrh ledenog brijega. Ovo je poziv na buđenje svim zemljama da posvete više pažnje mentalnom zdravlju i bolje podupiru mentalno zdravlje svoje populacije."
WHO je ocijenio da je glavni pokretač naglog porasta tjeskobe i depresije stres uzrokovan društvenom izolacijom.
Posljedica pandemije bili su izmijenjeni uvjeti rada, teškoće u traženju podrške bliskih osoba i ograničenja u angažiranju unutar društvenih zajednica.
Ostali čimbenici uključivali su usamljenost ili strah od infekcije, kao i strah od vlastite smrti i smrti voljenih osoba.
Tuga nakon žalovanja zbog smrti bliske osobe i financijske brige također su možda bile okidač porasta tjeskobe i depresije.
Svjetsko zdravstveno tijelo priopćilo je kako se porast potreba za medicinskom pomoći depresivnih osoba poklopio s ozbiljnim poremećajima u uslugama mentalnog zdravlja što ostavlja "ogromne praznine u skrbi za one kojima je najpotrebnija".
Devora Kestel, direktorica Odjela za mentalno zdravlje i zloupotrebu droga WHO-a, dodala je: "Iako je pandemija izazvala zanimanje i zabrinutost za mentalno zdravlje, također je otkrila kronično nedovoljna ulaganja u usluge mentalnog zdravlja. Zemlje moraju hitno djelovati na osiguranju podrške za mentalno zdravlje za sve".
Prema istraživanju u 2020. broj slučajeva teških depresija porastao je za 27,6 posto, a broj tjeskobnih poremećaja porastao je za 25,6 posto.
"U smislu razmjera ovo je vrlo veliko povećanje", rekao je za Afp Brandon Gray iz odjela WHO-a za mentalno zdravlje i zloupotrebe droga koji je koordinirao istraživanje.
Istraživanje pokazuje da "covid-19 ima ogromni utjecaj na ljudsko mentalno zdravlje i dobrobit."
Studija je pokazala da postoji veći rizik suicidalnog ponašanja i samoozljeđivanja među mladima od početka krize.
Ako vam je potrebna psihološka podrška i pomoć otiđite na službene stranice hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i kontaktirajte SOS telefone.