StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetNAKON CIJEPLJENJA |

Izraelci su se vratili ‘starom normalnom‘, u kafićima se pije, pleše i zabavlja, a održan je i prvi koncert na nogometnom stadionu u Tel Avivu

Piše Davor Krile /SD
25. ožujka 2021. - 14:06

Izrael je u toj mjeri cijepljenjem normalizirao život da je uspio u gotovo uobičajenim okolnostima opet provesti parlamentarne izbore, već četvrte u dvije zadnje godine, donosi Slobodna Dalmacija.

Premda Bibiju Netanyahuu i njegovu Likudu izlazak na birališta opet nije donio željenu većinu, bez dobre borbe protiv koronavirusa aktualni premijer na njima bi jamačno bio prošao još puno gore. Jedna od važnijih predizbornih tema bila je upravo kampanja cijepljenja i uspješan model brzog otvaranja zemlje. Netanyahu se junačio s govornica: „Pfizer i Modernu nazivalo je 180 premijera i predsjednika država. I nisu im se javili, javili su se samo meni!“ Bez obzira na to, tisuće demonstranata je zbog njegovih optužbi za korupciju još donedavno demonstriralo na ulicama, čak i pod maskama.

U Svetoj Zemlji sad već gotovo posve blijedi sjećanje na tri svojedobna čvrsta lockdowna: najprije u ožujku, pa potom i rujnu i prosincu prošle godine. Broj infekcija razbuktao se zlokobno baš negdje potkraj 2020., no istodobno je započeta masovna kampanja cijepljenja. Izrael je od Pfizer/BioNtecha za navodno dvostruko veću cijenu uspio prvi kupiti čak 10 milijuna potrebnih doza, a zauzvrat su farmaceutskom divu obećali ustupiti sve prateće medicinske podatke. Visoko digitalizirani medicinski sustav izraelskog ministarstva zdravlja prikupio je bazu informacija o učinkovitosti cjepiva koju su epidemiološki stručnjaci ocijenili najvećim kliničkim ispitivanjem na ljudima u povijesti.

Taj splet okolnosti ovu je zemlju postupno doveo do aktualnoga trenutka u kojemu je pola od svih devet milijuna stanovnika, tj. svaka druga osoba u Izraelu, već primila svoju drugu dozu. Nekoliko tjedana uoči izbora sva su javna ograničenja gotovo posve suspendirana, a sad se razmatra i ukidanje obveze nošenja maski na otvorenom.

Aktualni prizori s ulica Jeruzalema i Tel Aviva većini svijeta izgledaju kao istrgnuti iz nekog drugog vremena: tamo odnedavno živi „staro normalno“. U kafićima se pije, pleše, masovno druži, grli i zabavlja. Početkom ožujka održan je i prvi koncert na nogometnom stadionu Bloomfield u Tel Avivu, izraelskog pop pjevača Ivrija Lidera. Nakon cijepljenja Izraelci dobivaju tzv. zelenu kartu, dokument koji im omogućuje jelo u restoranu, nesmetan odlazak u teretanu, plivanje u bazenu, odlazak u kazalište ili na drugi event masovnijeg kapaciteta. Malobrojni necijepljeni, bez zelene karte, smiju sjediti samo u otvorenim dijelovima kafića ili restorana, ne mogu na koncerte, u kina, kazališta ili na utakmice: tko voli, nek izvoli. Zanimljivo je da je umjesto identifikacijskog dokumenta prvotna izraelska ideja za razlikovanje cijepljenih od necijepljenih bila, tko bi se tome samo nadao, traka oko ruke.

Idiličnu sliku Izraela oporavljenog od korone ozbiljnije narušavaju jedino optužbe ove zemlje za medicinski aparthejd: dok provode najbržu kampanju cijepljenja na svijetu, istodobno su bez cjepiva ostavili oko 5 milijuna Palestinaca bez državljanstva koji žive pod njihovom upravom.

Premda su Ujedinjeni narodi 14. siječnja pozvali Izrael da osigura efikasan i ujednačen pristup cjepivu protiv covida-19 i palestinskom narodu na Zapadnoj obali i u Gazi, izraelski ministar zdravstva izjavio je za BBC da „Izrael nije odgovoran za Palestince ništa više nego što su Palestinci odgovorni za dupine u Mediteranu.“

Izrael je koncem veljače naknadno ipak odobrio cijepljenje za oko 130.000 Palestinaca koji imaju dozvolu za rad u Izraelu i njihovim većim naseljima, no palestinska je uprava u pojasu Gaze nedavno morala samostalno nabaviti oko 10 tisuća doza ruskog Sputnjika V, piše Slobodna Dalmacija.

10. siječanj 2025 23:55