Prije rata u Ukrajini, Moskva, najveći grad u Europi, imala je snažan internacionalni pečat. Ulice su vrvjele strancima: turistima i poslovnim ljudima, jer praktički nije bilo iole značajnije europske i svjetske tvrtke koja u glavnom ruskom gradu nije imala svoje predstavništvo. Danas se, kako to opisuje srpski putopisac Iv Beserovac, strance u Moskvi može izbrojiti na prste jedne ruke jer je, zbog sankcija koje je Ruskoj Federaciji odrezao Zapad, putovanje do toga grada prava avantura, piše Slobodna Dalmacija.
Iako se Srbija nije priključila spomenutim sankcijama, kako na svom YouTube kanalu navodi Beserovac, trebao je promijeniti nekoliko prijevoznih sredstava i potrošiti par tisuća eura da bi se dokopao Moskve, grada koji se, kako kaže, dosta promijenio u odnosu na razdoblje prije rata. U Moskvu je doletio preko Gruzije, a na putu je promijenio dva zrakoplova, nekoliko autobusa i taksi.
Rijetki gosti
Kao prvo, cijene su podivljale. Osnovne namirnice skuplje su više od trideset posto, a Moskva, grad koji je disao punim plućima i u kojem se u restoranima i kafićima tražila stolica više, kao da je utonula u san. Čak ni izlasci petkom i subotom navečer nisu kao prije, jer turista nema, a ruski srednji sloj osjeća posljedice rata u Ukrajini kroz gubitak posla, manje plaće i višu cijenu osnovnih namirnica. Mnogi su, naime, radili za strance koji su napustili Moskvu, a nekima nedostaje određena oprema da bi obavljali svoj posao kako treba, primjerice tamošnjim stomatolozima, jer se određeni dijelovi, materijal i alati zbog sankcija više ne mogu nabaviti.
Beserovac napominje da je u Moskvi nemoguće rezervirati smještaj preko Booking.coma ili Airbnba, ili koristiti kartice poput Vise. Doduše, Rusi su uveli svoje inačice web-tražilica smještaja, ali rijetkim putnicima namjernicima koji lutaju pustim Crvenim trgom one znače malo i ništa.
Skupe krpice
"McDonald‘s" i "Starbucks" napustili su Moskvu, ali ponuda je praktički ostala ista: u njihovim prostorima koji izgledaju identično niknuli su lanac brze prehrane "Točka" i "Stars Coffe". Dakle, inventar, ponuda, čak i dizajn svjetski poznatih brendova – prisvojeni su i kopirani. "H&M" i "Zara" su kao veliki, internacionalni trgovci odjećom, ističe Beserovac, napustili Moskvu, ali zanimljivo je da to nisu učinili vlasnici najluksuznijih marki, poput "Fendija", "Escade" ili "Louis Vuittona". U prestižnom trgovačkom centru "Gumb" sankcije se ne osjećaju. U Moskvi žive "truli bogataši" koji mogu sebi priuštiti tako skupe krpice, pa je očito između solidarnosti s Ukrajincima, s jedne, i profita, s druge strane, presudilo potonje.
Beserovac je snimio i trgovine robe široke potrošnje. Nije istina da, kako pišu neki zapadni mediji, nedostaje hrane, dapače, police su prepune svega i svačega, ali kad se bolje pogledaju neki proizvodi, poput gaziranih pića, shvatite da je američku Coca-Colu zamijenila ruska, koja se zove jednostavno Cola i koristi gotovo isti logo. No, općenito gledajući, nikakve nestašice proizvoda nema, a strane robe je na policama više nego ruske. Sankcije očito ne poštuju svi koji su se na njih obvezali ili ih se ne drže dosljedno.
Mladi protiv rata
Srpski putopisac svjedočio je velikim prosvjedima protiv Putinove vlasti. Bili su masovni, ali mirni. U Moskvi i Sankt Peterburgu mlađi je svijet, kaže Beserovac, protiv rata jer se nikome ne odlazi na frontu pa mnogi zato napuštaju najveće ruske gradove, a mobilizacija se razmahala u provinciji. Ljudi su ogorčeni i zbog činjenice što više ne mogu putovati pa se osjećaju sve više izoliranima. Ukratko, život funkcionira, ali uz brojna ograničenja, a sve to puno se lakše podnosi u provinciji nego u modernim gradovima poput Moskve i Sankt Peterburga.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....