Ustavni sud prošloga je tjedna započeo raspravu o ustavnosti Zakona o izbornim jedinicama. Kazao nam je to predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović napominjući kako je zaključeno da će se pribaviti još neki podaci i da će se rasprava ubrzo nastaviti! - piše Jutarnji. Na pitanje o čemu je riječ, Šeparović kaže da se od Ministarstva pravosuđa i uprave traže aktualni podaci o broju birača po pojedinim izbornim jedinicama.
Upitna pravednost izbora
Hrvatska ima deset izbornih jedinica, a u svakoj od njih bira se 14 zastupnika. Broj birača u svakoj izbornoj jedinici mora biti podjednak, a odstupanja ne smiju biti veća/manja od 5 posto u odnosu na prosjek. Odstupanja koja su veća od zakonske tolerancije bila su problem još na izborima 2007., a Ustavni sud je 2010. dao izvješće u kojemu je upozorio Sabor na taj problem i činjenicu da imamo velika odstupanja u vrijednosti glasa birača između pojedinih izbornih jedinica. Do danas, međutim, ni jedna vlada nije pokrenula inicijativu niti je korigirala izborne jedinice, pa smo na prošlim izborima imali takva odstupanja u vrijednosti glasa da je upitno jesmo li uopće imali pravedne izbore.
Prof. Goran Čular s Fakulteta političkih znanosti objavio je studiju iz koje proizlazi da je HDZ dobio na izborima tri zastupnika više nego što bi ih imao da je glas svakog birača jednako vrijedio, a to je prvi put utjecalo na formiranje Vlade. Rezultati popisa stanovništva 2021. godine pokazali su da je nesrazmjer još i veći nego što se mislilo, a rezultati popisa stanovništva i stanje u popisu birača za lokalne izbore koji su se održavali 2021. govore da u Hrvatskoj imamo apsurdnu situaciju jer je na popisu gotovo pola milijuna birača viška.
U tri županije broj je birača veći od broja stanovnika, a u sljedeće tri su ti brojevi gotovo izjednačeni. Hrvatska ima 3,8 milijuna stanovnika i 3,6 milijuna birača, a procjene stručnjaka govore da ih nikako ne možemo imati više od 3,2 milijuna.Raspravu o (ne)ustavnosti Zakona o izbornim jedinicama Ustavni sud je započeo na temelju prijedloga odluke Ustavnog suda koju je kao sudac izvjestitelj pripremio Goran Selanec. On je ljetos održao i široku tematsku raspravu sa stručnjacima o ovom području i navodno predlaže da Ustavni sud u svojoj odluci ide šire od granica izbornih jedinica.
Granice županija
Navodno bi se odredio i po pitanju trebamo li i dalje broj birača u svakoj izbornoj jedinici utvrđivati prema popisu birača ili bi to kao i u većini drugih zemalja trebalo raditi prema popisu stanovništva. Budući da Ustavni sud traži svježe i točne podatke o broju birača, izvjesno je da se upravo o tome prošlog tjedna povela ozbiljna rasprava, donosi Jutarnji.
Problem izbornih jedinica jest i to što ne prate granice županija, pa je moguće da se Ustavni sud osvrne i na to pitanje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....