- Mogu reći da je hrvatski narod uspio i napravio dobru stvar za hrvatsku poljoprivredu, ostavio je tradiciju na selu, borio se i uspio u tome. Za sedam dana imat ćemo novi sastanak u Slavoniji s potpredsjednikom Vlade i ministricom poljoprivrede. Možemo biti zadovoljni, trebamo otići svojim kućama. Ovaj ću tren raspustiti prosvjede u svim županijima. Svi idemo svojim kućama, pripremiti se za naš blagdan, Božić. Svima želim sve najbolje, ova je borba tek počela, nije završila. Imamo puno problema, nova naša tema će biti poljoprivredno zemljište - poručio je prosvjednicima Predsjednik Stožera za obranu hrvatskog sela Tomislav Pokrovac, javlja N1.
Prije toga Pokrovac je novinarima na prosvjednom punktu kod Županje kazao kako su od 12 točaka o kojima su raspravljali zadovoljavajuće odgovore dobili s na njih 11. - Ostala je još samo jedna nerazjašnjenja točka, koja se odnosi na održavanje svinjokolja- rekao je.
Stožer za obranu hrvatskog sela i Sindikat zaposlenih u poljoprivredi Slavonije i Baranje spasili su tradiciju hrvatskog sela. Nema više eutanazije zdravih svinja i kategorizacija i poručujem da će dobiti "po repu" svi koji budu radili protiv hrvatske države, poručio je. donosi Jutarnji list.
Pokrovac kaže kako još čeka dopis iz Ministarstva poljoprivrede kojim bi "na papiru" bilo potvrđeno sve što je dogovoreno.
"Ako budemo na bilo koji način izigrani, mi ćemo opet izaći na ceste iza Nove godine, ali tada će biti tema isključivo poljoprivredno zemljište i natječaji. Ići ćemo na rušenje svih natječaja koji su zlorabljeni i protivni interesima sela i malih OPG-ova", najavio je dodavši kako seljaci više neće dozvoliti da na natječajima prolaze isključivo veliki sustavi, a poticaje primaju i oni koji nemaju veze s poljoprivredom.
Ponašanje premijera Andreja Plenkovića prema prosvjednicima nazvao je nedoličnim poručivši kako je prosvjede u kojima je sudjelovalo desetak tisuća ljudi koordinirao jedino on, Pokrovac.
Također je najavio kako će se sredinom prosinca u Slavoniji održati sastanak članova stožera i sindikata s ministricom poljoprivrede Marijom Vučković kako bi se vidjelo napreduje li provedba dogovorenog.
Plenković: Nema novih slučajeva Afričke kuge
Premijer Andrej Plenković u četvrtak je u uvodu sjednice Vlade vezano uz bolest afričke svinjske kuge (ASK) kazao kako u ovom trenutku nema niti jednog novog slučaja bolesti, što znači da mjere koje se provode funkcioniraju, a svinjogojcima će biti kompenzirana šteta koju su pretrpjeli.
Rekao je kako ga je ministrica poljoprivrede Marija Vučković jutros izvijestila da u ovom trenutku nema niti jednog novog slučaja bolesti. "Već nekoliko dana epidemija je smirena, što znači da su mjere ograničenja zona koje su se poduzimale u suzbijanju i kontroli bolesti funkcionirale", rekao je.
Ministarstvo poljoprivrede je, kako je kazao, u stalnoj komunikaciji s nadležnim službama Europske komisije koje revidiraju i gledaju mjere koje se provode, planove i naredbe te sve ono što se poduzima.
"Apeliramo na sve da budemo strpljivi, a da se u međuvremenu maksimalno pridržavamo mjera kako ne bi došlo eventualno do daljnjeg širenja bolesti", rekao je premijer.
Ponovio je da je politika Vlade snažna potpora svinjogojcima, poljoprivrednicima, hrvatskom selu, osobito Slavoniji. Podsjetio je kako je do sada isplaćeno 7,5 milijuna eura za više od 1.200 posjednika svinja, a danas kreću isplate dodatnih pet milijuna eura. Dakle, ukupno 12,5 milijuna eura za oko 1.300 posjednika kako bi se nadoknadila šteta zbog eutanaziranih životinja, kazao je Plenković.
Naveo je kako je eutanazirano 35 tisuća svinja, što je tri posto od ukupnog fonda svinja u Hrvatskoj, kojih je 950 tisuća.
Vlada će i dalje, kako je kazao, dati nalog resornom Ministarstvu da rade na provedbi svih mjera koje se tiču kompenzacije propuštene buduće gospodarske dobiti, interventnih mjera te onih posebnih aktivnosti vezanih uz održavanje tradicionalnih običaja u vremenu svinjokolje koja traje u ovim trenucima.
Što se tiče prosvjeda Plenković je iznio podatak kako je jučer bilo 18 prosvjednika, a danas ih je 20. Ponovio je kako razumiju da je ljudima kojima se dogodila zaraza na gospodarstvima teško no da mogu računati da će im se kompenizirati šteta. Vlada je tu, država je tu, sredstva su tu, mjere su tu i oni će biti kompenizirani za štetu koju su pretrpjeli, poručio je. (Hina)