Obećanje ipak nije bilo uzaludno, uskoro kreću besplatni preventivni pregledi. Pilot projektom će već ovog mjeseca obuhvaćeno između 500 i 1000 osoba iz četiri županije, od kojih su dvije Primorsko-goranska i Međimurska, piše Slobodna Dalmacija.
Prvi će na red doći građani koji dvije godine nisu bili kod svojeg obiteljskog liječnika. Takvih koji ne odlaze k liječniku – zbog toga što, na njihovu sreću, nemaju potrebu ili se boje odlaska kako im liječnik ne bi nešto pronašao – u Hrvatskoj je oko 170 tisuća. Prvi na redu bit će stariji od 40 godina u četiri odabrane županije.
Očekuje se da će odaziv na preglede biti velik, što će mnogima i spasiti život jer će na vrijeme otkriti karcinom, dijabetes, ili neku drugu kroničnu bolest.
Od čega će se sastojati pregledi. Kako sada saznajemo mjeriti će se šećer i masnoća u krvi, obavit će se EKG srca, mamografija, prekontrolirat će se vid, sluh...
– Preventivni zdravstveni pregledi, kad projekt u potpunosi pokrenemo, bit će omogućeni svim punoljetnim građanima, koji će to pravo moći ostvariti u najbližoj zdravstvenoj ustanovi i u najkraćem roku. Ako je osoba u radnom odnosu, moći će na osnovi odaziva na preventivni pregled ostvariti plaćeni slobodni dan – rekao nam je ministar Vili Beroš.
O ovom pilot-projektu, ali i projektu u konačnici, brine se radna skupina u koju su uključeni stručnjaci raznih profila, a cijelu "akciju" vodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).
– Sljedećeg ćemo tjedna upoznati javnost s pilot-projektom. Tada ćemo objaviti i sve detalje o preventivnim zdravstvenim pregledima, od opsega pregleda, dobnih skupina do organizacije po županijama i načina financiranja – kazao nam je ministar.
Glavni dio u provedbi preventivnih zdravstvenih pregleda imat će domovi zdravlja, upravo kako je i reformom predviđeno u svrhu jačanja uloga domova zdravlja u pružanju i koordinaciji zdravstvenih usluga na razini primarne zdravstvene zaštite.
– Pilot-projekt služi i kako bi se dodatno definiralo je li potrebno uvesti u ovaj pregled još neke pretrage. U ovoj se fazi u velikoj mjeri koristila međunarodna literatura i preporuke, no moguće je da određeni setovi pregleda budu izmijenjeni ili dopunjeni nakon završetka pilota, jer pilot-projekt upravo zato i služi – da ukaže na dobre i loše strane koje se mogu detektirati tek u samoj praksi – objašnjava ministar Beroš.
Jesu li hrvatski domovi zdravlja spremni za "navalu" naših sugrađana koji će se htjeli preventivno pregledati, upitali smo dr. Marka Rađu, ravnatelja Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije (DZ SDŽ).
– Ja mogu govoriti u ime DZ SDŽ i mislim da smo mi spremni. Ovaj pilot-projekt trajat će, prema najavama, dva do tri mjeseca, dakle tijekom proljeća, i mislim da će se preko ljeta napraviti analiza kojom će se utvrditi treba li dodati neke preglede ili možda neke izostaviti.
Mislim da je kontroliranje masnoće u krvi nepotrebno za sve dobne skupine, jer smatram da tu pretragu ne treba obavljati u 20-im ili 30-im godinama života. Naime, oni nisu u istom riziku kao naši sugrađani stariji od 60 godina. Dakle, mislim da će se nakon analize nešto korigirati i da će od jeseni započeti pravi projekt – objašnjava dr. Rađa.
Gdje će se i kako obavljati preventivni pregledi u Splitsko-dalmatinskoj županiji, odnosno u DZ SDŽ?
– Bit će više lokacija po županiji, jer nećemo očekivati da će čovjek iz Imotskog doći u Split na preventivni pregled. Postojat će posebni punktovi na koje će dolaziti pacijenti koji su pozvani i tamo će se obavljati pregledi – kaže dr. Rađa.
Zanimalo nas je i njegovo mišljenje o tome je li ova odluka Ministarstva zdravstva o uvođenju besplatnih preventivnih pregleda dobra.
– To je jako dobra odluka, jer poražavajući je podatak o 170 tisuća ljudi koji u posljednje dvije godine nisu bili kod obiteljskog liječnika – zaključuje Marko Rađa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....