StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetJADRANKA VELA LUKA

Kultna dalmatinska tvornica odlazi u prošlost, a njezine nekretnine se prodaju za sitniš iako su u stambenoj zoni; pogledajte kako izgleda kompleks u kojem je nekada kruh zarađivalo više od 400 radnika

Piše Jadranka Matić
8. srpnja 2022. - 09:02

Upravo je istekao rok produljenog natječaja kojim je Hrvatska poštanska banka (HPB) oglasila prodaju nekretnina bivše tvornice za preradu ribe "Jadranka" u Veloj Luci.

Produljenje roka nije bila jedina izmjena budući da je nov i uvjet po kojemu će u odabiru ponuda biti razmatrane i one s kupoprodajnom cijenom nižom od početnog iznosa naznačenog u oglasu, kazali su nam u HPB-u. Početna je cijena 10 milijuna kuna, s obvezom uplate jamčevine od milijun kuna.

Na taj početni iznos procijenjene su nekretnine, odnosno pet građevina ukupne površine 3222 četvorna metra i pripadajuće zemljište bivše tvornice punog naziva "Jadranka 1892", s kojim ukupna obuhvat iznosi 8276 kvadrata.

image
Duje Klarić/Cropix

Uz popis objekata s brojevima katastarskih čestica i njihove površine naglašeno je da nije moguća njihova pojedinačna kupnja, nego samo kompleksa kao cjeline.

Potencijalni kupac ili kupci sigurno su imali u vidu i podatak naglašen u natječaju da Banka prodaje svoje (su)vlasničke udjele u nekretninama. Na naš upit o suvlasnicima, iz državne novčarske kuće nam je odgovoreno kako "u pogledu prava vlasništva trećih osoba na nekretninama koje su u zemljišnim knjigama upisane zajednički s nekretninama na kojima je upisano pravo vlasništva u korist Banke, upućujemo na javno dostupne javne upisnike odnosno registre koje vode nadležna tijela".

Valja, međutim, napomenuti da su objekti nekadašnje uspješne tvornice koja je svojedobno zapošljavala i do 400 radnika, ruševni i da je zapravo stvarna vrijednost zemljište na kojemu se nalaze. Velolučani će reći da je zapuštenost objekata došla do izražaja u trenutku kad je počela izgradnja Pomorsko-putničkog terminala u neposrednoj blizini, vrijednog 111 milijuna kuna.

Zanimljivo je da se HPB u svom natječaju dotakla i ovog projekta navodeći da će se graditi uz predmetne nekretnine, te naglašavajući "u čemu Banka ne sudjeluje niti ima saznanja, koja nisu javno dostupna, o planovima, lokaciji i sadržaju izgradnje".

Precizniji odgovor na upit HPB-u, u smislu "što je pisac htio reći", nismo dobili, ali smo u Programu ukupnog razvoja Općine Vela Luka od 2018. do 2023., usvojenom u studenom 2017. godine, uočili stavku po kojoj će se nova trajektna luka graditi na području bivše tvornice "Jadranka", a zapadno od nje i ribarska.

image
Duje Klarić/Cropix

Za sve to je već izgrađena i pristupna prometnica sa smojem na glavnu otočnu (državnu) cestu koja od Vele Luke vodi prema Blatu i Korčuli.

Radi se zapravo o tome, kazao je Boris Žuvela, ravnatelj Županijske lučke uprave Vela Luka, da mještani i lokaciju na kojoj se gradi terminal nazivaju područjem "Jadranke". Tako piše i u dokumentaciji, a što korijene vuče iz činjenice da je tvornica imala neke zgrade čak i na rivi, na pomorskom dobru, u principu nelegalne, koje su u međuvremenu uklonjene.

U svakom slučaju projekt Pomorsko-putničkog terminala odvija se prema planu i već je, prema ravnateljevim riječima, okončano oko 75 posto radova. U isto vrijeme radi se i na projektu izgradnje ribarske luke, vrijednom oko 35 milijuna kuna, koji je u fazi ishođenja lokacijske dozvole. Taj dio obale, duljine oko 230 metara, zapravo će biti u nastavku terminala.

Logično je zapitati se tko će im u budućnosti biti u susjedstvu. Namjena zone bivše tvornice je prema Prostornom planu uređenja Općine (PPUO) Vela Luka iz 2007. bila industrijsko-servisna.

Neslužbeno doznajemo da je 2013. uslijedila prenamjena u mješovitu poslovno – stambenu zonu, što nije iznenađenje ako se zna da u okolini od ranije ima obiteljskih kuća.

image
Duje Klarić/Cropix

- Bilo bi dobro da se na toj lokaciji nešto napravi – kaže Žuvela dodajući:

- Mišljenja sam, govorim u svoje ime, a ne Lučke uprave, da bi dobrodošli objekti u funkciji luke, možda neki distributivni centar.

U očekivanju potencijalnog kupca podsjetimo da ovo nije prvi HPB-ov pokušaj da proda nekretnine bivše tvornice ribljih konzervi. U travnju 2018. bila je oglašena prodaja na nekretninskom portalu Njuškalo "tvorničkog kompleksa za preradu ribe izvan funkcije – površine 5250 kvadrata, a površine zemljišta oko 7886 kvadrata".

Tada je naglašeno i da je pogon izgrađen 1954. godine. Tražena cijena u ovom natječaju bila je 13,35 milijuna kuna, preračunato 1,77 milijuna eura. Na tom oglasu danas piše da je "izvan snage".

Zaposlenici kroz stečaj dobili skoro sva potraživanja

Hrvatska poštanska banka je, inače, vlasnikom poznate tvornice, odnosno njezine imovine, postala 2006. godine u stečajnom postupku vođenom nad "Jadrankom". Stečaj je otvoren 2005. na Trgovačkom sudu u Dubrovniku, a zaključen godinu dana kasnije, kad je tvrtka brisana iz Sudskog registra. Time je označen kraj prerade ribe u Veloj Luci započet krajem 19. stoljeća.

Do stečaja je dovela, zvuči poznato – prezaduženost poduzeća. Razlučni vjerovnik bila je, pogađate, Hrvatska poštanska banka koja je temeljem izdanih kredita u trenutku stečaja imala potraživanja od 25,1 milijun kuna. HPB je bila i jedini ponuđač na natječaju za prodaju imovine "Jadranke" 2006. godine koju je kupila za tek nešto više od 3 milijuna kuna. Među tada kupljenom imovinom bile su i nekretnine koje sada prodaje.

U trenutku stečaja tvornica je imala 105 radnika i svakako valja zabilježiti da im je u postupku stečaja kao vjerovnicima prvog višeg isplatnog reda isplaćeno 1,56 milijuna kuna (utvrđeno je 1,82 milijuna kuna njihovih tražbina) što iznosi 85,45 posto potraživanja. Oko isplate su vođeni pregovori s Bankom, koja kao razlučni vjerovnik ima prednost i u odnosu na zaposlenike. Ocjena je da je stečajni sudac Hrvoje Katušić odlično vodio predmet, a dio zasluga za ovakav ishod pripada i stečajnom upravitelju Draganu Josipu Kneževiću.

Nekretnine i kvadrati

Nekretnine i kvadrati

ZGRADA površine 781 m2

ZGRADA površine 595 m2

ZGRADA površine 1095 m2

ZGRADA površine 751 m2

HLADNJAČA površine 1477 m2

NEPLODNO površine 1652 m2

NEPLODNO površine 1639 m2

NEPLODNO površine 286 m2

Ukupno evidentirane površine 8276 kvadrata

06. listopad 2024 08:28