Već je postalo dosadno nagađati i govoriti o "mirovnim pregovorima Ukrajine i Rusije".
Naime, posljednjih tjedana stalno se pojavljuju vijesti, koje se onda demantiraju i obrazlažu, kako "pregovori vise u zraku". Sada je i Bloomberg, pozivajući se na izvore u Kremlju, objavio da Vladimir Putin neslužbenim kanalima šalje signale SAD-u za pregovore, u kojima bi čak razmotrio i pristupanje Ukrajine NATO-u, u zamjenu za dosad okupirano područje, a pogotovo Krim i njegov kopneni spoj s Rusijom.
Predstavnica američkog Vijeća nacionalne sigurnosti Adrienne Watson kaže kako joj nije poznato o "promjenama ruske pozicije". Podsjetimo kako je Vladimir Putin nekoliko puta napomenuo da je on "spreman na pregovore" ali prema "ruskim uvjetima" (Sergej Lavrov nedavno je kazao da se može pregovarati o nekoj drugoj vlasti u Kijevu), "ne odustaje od svih proklamiranih ciljeva" tzv. specijalne vojne operacije, piše Jutarnji list.
I Dmitrij Peskov, kremaljski glasnogovornik, opovrgnuo je pisanje Bloomberga, napomenuvši kako Rusija nikad neće dopustiti ulazak Ukrajine u NATO te da "ako se diplomatskim putem ti ciljevi neće moći postići, vojna operacija trajat će do njihova ostvarenja". Stoga, sve priče o pregovorima padaju u vodu, dok god situacija na bojištu ide Moskvi u prilog, a uz to, nadaju se kako će vojna i financijska pomoć Ukrajini sve više slabiti te da će Rusija zapravo "početi dobivati rat", kako tvrde neki tamošnji vojni analitičari, ne zbog sposobnosti vlastite vojske, nego zbog nemogućnosti Ukrajine da se učinkovito brani.
No, do toga ipak ima vremena. Zanimljivo je i viđenje ruskog neovisnog analitičara Konstantina Eggerta na Deutsche Welleu, koji kaže kako je uvjeren da iz Moskve šalju signale za pregovore, ali da ih treba uzeti s rezervom. Naime, Egger smatra da ako Putin uspije dovesti Volodimira Zelenskog na pregovarački stol, to bi dovelo do raskola među zapadnim saveznicima. On smatra da je to prefrigana igra Kremlja, kako bi posijao razdor ili sumnju, uoči srpanjskog summita NATO-a u Washingtonu. Eggert piše kako bi taj summit mogao biti "nepovoljan za Putina i Rusiju" u ovoj konstelaciji snaga, ali ako bi se on "pravio" da je za pregovore, ili čak uspio nešto napraviti u tom pravcu, bili bi to, kako kaže " fake pregovori", a pogotovo "fake mir", i siguran je da bi to do dovelo do prijepora unutar NATO-a.
Eggert kaže kako bi se, u tom slučaju, odmah u Njemačkoj aktivirala politička agenda - "Mir pod svaku cijenu" i "obnovimo i sačuvajmo odnose s Moskvom", a bilo bi slično i u još nekim europskim državama. Putin bi time ostvario svoj cilj, pa tako smatra Eggert, da će se do srpnja, u zapadnim medijima stalno pojavljivati "inicijative" i "signali" iz Kremlja "o spremnosti na pregovore", premda o tome uopće ne razmišlja. Stvarat će se utisak, a možda će rasti i pritisak na Zelenskog, da pristane na tzv. mirovne pregovore. Ruski neovisni analitičar smatra da bi "prekid vatre" Putin odmah objavio svojom pobjedom, a područje koje bi tada kontrolirala ruska vojska - svojim teritorijem. Zato, kaže Konstantin Eggert, Ukrajina se mora "skoncentrirati na srpanjski summit", i dotad ne popustiti na bojištu: "Globalni Zapad u srpnju sa summita mora poslati Putinu nedvosmislenu poruku - pobjeda Ukrajine je i krajnji cilj Zapada."
Prvih šest mjeseci ove godine odredit će puno toga za godine koje slijede, uvjeren je poznati ruski analitičar. No, bivši zapovjednik NATO-a admiral James G. Stavridis, pak, predviđa da bi do pregovora moglo doći krajem 2024. godine, i to zato što će "obje strane biti već toliko iscrpljene" da će im trebati neka "pauza". - Mislim da bi se možda nakon američkih izbora mogao pojaviti moment za pregovore, kaže admiral Stavridis.
On smatra da bi moglo doći do kompromisa, u kojem bi se Ukrajina morala odreći dijela teritorija, ali bi zauzvrat mogla ući u NATO. No, sve te kalkulacije dobrim su dijelom "račun bez krčmara", jer ni Putin niti Zelenski, trenutačno, za tako nešto nemaju "sluha".