Nebo nad Kijevom vrvi neidentificiranim letećim objektima, NLO-ima, tvrdi u svom najnovijem izvješću Glavni astronomski opservatorij Nacionalne akademije znanosti Ukrajine, donosi Slobodna Dalmacija.
Naravno da se iza ove vijesti ne krije razumna sumnja kako su ‘mali zeleni‘ iz naše i susjednih nam galaksija pohrlili iz visine gledati ukrajinski rat kao nogometnu utakmicu: gužva na ukrajinskom nebu vjerojatni je plod dobro nam poznatih zemaljskih promatrača.
Špijunski zrakoplovi, dronovi, sateliti, razna vojna oruđa pa i sklepotine od letjelica kakva je na proljeće pala u Zagrebu intenzivirale su razne vrste prometa tamošnjim nebom. No, zanimljivo je da su tamo masovno registrirani i objekti koji su previše brzi da bi se mogli identificirati, tvrdi američka obavještajna agencija.
Nerecenzirano izvješće opisuje nedavne korake koje su ukrajinski astronomi poduzeli za praćenje formata koji su se usprkos slaboj vidljivosti jako brzo kretali dnevnim nebom iznad Kijeva i okolnih sela. Koristeći posebno kalibrirane kamere na dvije meteorološke postaje u Kijevu i Vinarivki, selu oko 120 kilometara južnije, astronomi su uočili desetke objekata "koji se znanstveno ne mogu identificirati kao poznati prirodni fenomeni".
Državne agencije takve objekte obično nazivaju UAP, što je skraćenica za "neidentificirani zračni fenomen".
Ukrajinski promatrači podijelili su ove objekte u dvije grupacije: ‘fantomske‘ i ‘kozmičke‘. Kozmičkima su nazvali objekte svjetlije od pozadinskog neba. Ti su objekti primijećeni kako lete samostalno kao i u "eskadrilama".
‘Fantomi‘ su, nasuprot njima, tamni objekti koji obično izgledaju potpuno crni, kao da upijaju svu svjetlost koja pada na njih, opisali su ukrajinski znanstvenici. Uspoređujući opažanja iz više zvjezdarnica, procijenili su da su ‘fantomi‘ široki od 3 do 12 metara i da mogu putovati brzinama do 53 000 km/h. Za usporedbu, interkontinentalni balistički projektil može doseći brzinu do maksimalno 24.000 km/h.
Ukrajinski istraživači u svom izvješću uopće nisu nagađali što bi ti NLO-i mogli biti. Međutim, prema izvješću američkog Ureda Nacionalne obavještajne službe iz 2021., vjerojatno je da su brojni UAP objekti produkti tehnologije koje su primijenile Kina, Rusija ili neka druga nacija. S obzirom na tekući rat u Ukrajini, razumno je sumnjati da bi neki UAP opisani u novom izvješću mogli biti povezani sa stranim nadzorom ili vojnim tehnologijama.
Druga moguća objašnjenja za UAP uključuju raznorodne smetnje u zraku poput ptica i balona, atmosferskih fenomena kao što su kristali leda, ili povjerljivi vladini projekti. Ni američka ni ukrajinska izvješća u aktualnom kontekstu uopće ne spominju mogućnost izvanzemaljskih posjetitelja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....