Dubrovačko-neretvanska županija dosad je osnovala četiri lučke uprave. Na dnevnom redu sjednice Županijske skupštine, 27. lipnja, odluka je o osnivanju Lučke uprave Dubrovačko-neretvanske županije. Ta je ustanova osnovana još 1997. godine, no svaki put kad se šire lučka područja njezine nadležnosti, makar i za 50 metara, Županija je dužna to unijeti u odluku o osnivanju Lučke uprave Dubrovačko-neretvanske županije za luke županijskog i lokalnog značaja.
- Prema naputku resornog ministarstva, lučka područja se mogu širi na područja gdje to nije u suprotnosti s prostornim planom lokalne samouprave, odnosno gdje morski prostor nije rezerviran za neke druge djelatnosti. Postupak je takav da prilikom širenja lučkih područja sve moramo navesti u odluci o osnivanju, što nakon Županijske skupštine mora potvrditi i Vlada RH. Imamo primjer Uvale Tiha u Cavtatu gdje se brodovi stalno sidre pa smo lučko područje proširili sve do granice s Općinom Župa dubrovačka. Vlasnici brodova plate vinjetu i gledaju gdje će oboriti sidro bez plaćanja – pojašnjava Antun Banovac, ravnatelj Lučke uprave Dubrovačko-neretvanske županije.
Nakon odluke o osnivanju ove Lučke uprave 1997., radi upravljanja, gradnje i korištenja luka otvorenih za javni promet županijskog i lokalnog značaja, Županijsko poglavarstvo je 2005. godine odlučilo osnovati tri nove lučke uprave na administrativnim područjima Dubrovnik, Korčula i Vela Luka.
- Mi smo matica, ustanova koja nije na proračunu i sami moramo zaraditi za svoje plaće, pa je zakonodavac svojedobno rekao da se, tamo gdje postoji takva mogućnost financiranja, može osnovati više lučkih uprava. Temeljem toga su se od nas razdružile Vela Luka, Korčula i Dubrovnik. Prijedlog novog zakona u nacrtu navodi mogući povratak na ispostave, ali sve je još u raspravi – kaže sugovornik.
Kako navodi županijski pročelnik za more Ivo Klaić, odlukom Županijske skupštine će se uskladiti obuhvati lučkih područja sa stvarnim stanjem na terenu i potrebama daljnjeg razvoja i uređenja lučkih područja kako bi Lučka uprava DNŽ mogla nastaviti s prijavom projekata i apliciranjem za sredstva iz nadležnih ministarstava i europskih fondova.
- U tijeku je natječajna dokumentacija za projekt luke Ubli na Lastovu vrijedan 60 milijuna kuna. Radi se o europskom novcu za koji smo potpisali ugovor. Završili smo dogradnju luka Drač i Trpanj, dogradili smo luku u Dubi Pelješkoj te je zaštitili od vjetra, što je dijelom financirano i od privatnih vlasnika, spremna je dozvola za novu trajektnu luku Perna koja čeka novu omotnicu, kao i Prigradica. Mnogo je projekata za europske fondove, a radi se o vrijednosti koju sami ne bismo mogli financirati u idućih 50 godina – kaže kap. Banovac.
Lučka uprava DNŽ ove godine planira oko osam milijuna kuna prihoda, što je oko 80 posto iznosa iz 2019. godine. Ustanova ima osmero zaposlenika te desetak sezonaca po otocima.