Kad su lokalne vlasti odlučile izgraditi toranj za promatranje na brežuljku u Wolinu, na otočiću u Baltičkom moru, pozvali su poljskog arheologa kako bi pregledao ondje iskopane artefakte, piše New York Times.
Danas javni park Hangmen’s Hill, nekoć je bio mjesto za pogubljenja i groblje, a neki vjeruju i mjesto za prinošenje ljudskih žrtava, prenosi Jutarnji list.
No ono što je arheolog Wojciech Filipowiak ondje pronašao, izazvalo je pravo uzbuđenje: pougljenjeno drvo odavalo je postojanje vikinškog uporišta iz 10. stoljeća.
Već se dugo zna da su nordijski ratnici prije više od tisuću godina imali predstraže na danas poljskoj obali Baltičkog mora, a otamo su porobljavali slavensko stanovništvo i trgovali solju, jantarom i drugim robama.
U tekstu iz 12. stoljeća spominje se najveće vikinško naselje i vojno uporište Jomsborg, povezano s mitskim plaćeničkim odredom Jomsvikinzima, no njegova lokacije nikad nije točno utvrđena.
Neki čak i ne vjeruju da je Jomsborg bio stvarno mjesto, već legenda. No nalazi na Hangmen’s Hillu to bi mogli promijeniti.
‘Ovo bi moglo riješiti 500 godina staru misteriju o tome gdje se nalazio Jomsborg‘, kaže uzbuđeno dr. Filipowiak.
Doba Vikinga izaziva mnogo interesa javnosti, a zanimanje je posebno potaknuto serijama poput ‘Igre proijestolja‘.
‘Vikinzi su seksi i ljudima su jako zanimljivi‘, kaže gradonačelnica Wolina Ewa Grzybowska i dodaje kako je potrebno uložiti mnogo novca kako bi njezin grad postao središnje mjesto proučavanja vikinške kulture.
Wolin je do 1945. bio dio Njemačke i istraživali su ga nacistički arheolozi želeći dokazati superiornost nordijske rase u odnosu na slavensku. Nakon 2. svjetskog rata, poljski su arheolozi pretraživali područje želeći naglasiti da nekoć njemački teritorij sada pripada Poljskoj.