StoryEditorOCM

Nijemci šokirali vozače: objavili kad će prestati proizvoditi Golf na benzin i dizel, datum je sve iznenadio

Piše dv/Vijesti SD
4. travnja 2023. - 10:12

Aktualna osma generacija Volkswagen Golfa bit će posljednja koja će imati motor s unutarnjim sagorijevanjem. Prema pisanju Automobilwochea, šef VW-a Thomas Schaefer rekao je da će osma generacija Golfa biti posljednja s dizelašima i benzincima, nakon redizajniranja sljedeće godine.

Schaefer je ostavio otvorena vrata za potencijalno oživljavanje Golfa na benzinski pogon u budućnosti, rekavši da bi se to moglo dogoditi ako se dramatično promijene prilike u svijetu do 2027. godine, ali Volkswagen to ne planira. Umjesto toga, VW trenutno želi elektrificirati sve svoje osnovne modele, piše HAK.

– Jasno je da se nećemo odreći legendarnih imena kao što su Golf, Tiguan i GTI modela, već ćemo ih prenijeti u električni svijet – rekao je. Schaefer je rekao da je VW-ov cilj održati duh Golfa živim dok prelazi na potpunu elektrifikaciju.

Električna deveta generacija Golfa doći će krajem desetljeća – cilj cijele marke je postati potpuno električna do 2033. godine. Prema Schaeferu, to se neće dogoditi barem do 2028., kada će VW postupno ukinuti svoju trenutnu MEB platformu i lansirati novu SSP električnu arhitekturu. Za razliku od MEB-a, SSP platforma moći će podržati veći izbor automobila, poput većih SUV vozila, prenosi Slobodna Dalmacija.

Moguće je da bismo već 2028. mogli vidjeti Volkswagen Golf ili ID Golf temeljen na SSP-u, što će započeti putovanje marke u punu elektrifikaciju i zatvoriti jedno poglavlje autoindustrije.

Ključno pitanje: Ostaje li Njemačka bez autoindustrije?

Tržište automobila prolazi tekstonske promjene. To postaje jasno i kada se pogleda klasična proizvodnja vozila, što se može vidjeti iz brojki industrijske informacijske službe Marklines. Njih je interpretirao Handelsblatt i poslao jasno upozorenje Njemačkoj, analizira HAK.

U Njemačkoj je 2012. proizvedeno 5,6 milijuna osobnih automobila i kombija, no 2022. proizvedeno je samo 3,6 milijuna. To što su korporacije poput VW-a, Mercedesa i BMW-a ipak ostvarile rekordnu dobit (ukupno 49,2 milijarde eura) zahvaljuje se ekspanziji inozemne proizvodnje. Predvodnici industrije proizveli su više od deset milijuna vozila izvan Njemačke 2022. godine. Visoke cijene energije, troškovi plaća i porezi jamče da će se ovaj trend vjerojatno nastaviti intenzivirati i nakon pandemije koronavirusa.

Tome se pridodaje sve veća važnost električnih automobila. VW proizvodi u Španjolskoj, Mercedes u Kini i Poljskoj.

CAR Center Automotive Research izračunao je da cijena jednog sata rada, uključujući dodatne troškove plaće, iznosi 59 eura u njemačkoj automobilskoj industriji i 28 eura u Španjolskoj. U Mađarskoj i Poljskoj samo 13. Udruženje njemačke automobilske industrije (VDA) smatra hitno potrebnom ofenzivu za Njemačku kao industrijsko mjesto. U suprotnom, Njemačkoj prijeti da sklizne u beznačajnost u globalnoj usporedbi. To se već dogodilo u području malih automobila zbog visokih troškova. Mini i mikro automobili više se neće proizvoditi od 2022. godine. U području malih automobila i velikih kombija zabilježen je pad od gotovo 90 posto od 2012. godine. Zahvaljujući poboljšanoj opskrbi čipovima, proizvodnja vozila trebala bi se ponovno povećati ove godine. Međutim, u Njemačkoj neće biti povratka na brojke iz prošlog desetljeća.

Zabrinutost radničkih vijeća u industriji posebno je velika. Za električne automobile potrebno je znatno manje dijelova. Baterijske ćelije dolaze u velikom broju iz Azije. Zbog toga su ugrožena radna mjesta posebice kod dobavljača automobilske industrije.

U Njemačkoj su se BMW i Mercedes usredotočili na proizvodnju luksuznih automobila kao što je Serija 7 i S klasi. Ostali dolaze iz inozemstva. Mnogi dobavljači u autoindustriji nemaju mogućnost prebacivanja na druge lokacije te gube ključne poslove i radna mjesta.

24. studeni 2024 05:07