Nebo iznad Ukrajine krcato je bespilotnim letjelicama svih veličina koje su aktivne noću i danju i angažirane u svim vrstama vojnih i špijunskih misija. Koriste se za bombardiranje, izviđanje kao i za transportu opreme i lijekova na prve crte bojišnice, ili kao što je bio slučaj u čeličani Azov za dostavu u opkoljenom području. Sad im stiže i najmanji dron koji su ikad imali, poznat kao Black Hornet ili Crni stršljen. Upravo ovaj nano-odron, koji je velik poput dječje Lego igračke, Ukrajinci su zatražili od europskih prijatelja kako bi njime mogli locirati neprijateljske ciljeve, provjeriti upadaju li njihovi gerilci u zamku ili utvrditi preciznost gađanja, a da pritom ostanu potpuno neprimijećeni.
Crne stršljene, koji su teški samo osamnaest grama i dugi 16 centimetara, vojsci Volodimira Zelenskoga poslat će Norvežani i Britanci. Dronovi su toliko maleni da se drže u ruci samo sa dva prsta, a mogu tiho ući u zgrade kroz otvorena vrata i prozore, što ih čini iznimno korisnim izviđačem u urbanim borbama.
Crni stršljen malo podsjeća na znanstveno-fantastična stvorenja pisca Philipa K. Dicka ili pak na zločeste robote pauke koji u Spilbergovom “Minority Reportu” pronalaze u kadi skrivenog Toma Cruisea. Ne boji se kiše, opire se slabom vjetru i u zraku može ostati dvadeset i pet minuta zahvaljujući vrlo tihom elektromotoru. Njegove tri sićušne, ali moćne kamere jamče snimke visoke razlučivosti. Procedura zahtijeva da se koriste u paru, a kompletan sustav s kućištem za upravljanje teži oko kilogram. Black Hornet proizvela je norveška tvrtka Prox Dynamics, koju je kasnije preuzeo američki Teledyne FLIR. Amerikanci su kasnije razvili i varijantu za noćne operacije. Otkako se pojavio, Crni stršljen postao je bestseler unatoč ne baš niskoj cijeni: prvi primjerci prodavani su za 190 tisuća dolara, sada par stoji oko 40 tisuća dolara.
U početku su ga koristili NATO vojnici u Afganistanu koji su bili u špijunskim misijama pregledavanja zgrada i talibanskih jazbina prije nego što se kretalo u napad. Bojnik Adam Foden za britanske medije je potvrdio da se Black Hornet pokazao korisnim na bojnom polju u Afganistanu.
"Prije bismo morali poslali vojnike naprijed da vide ima li neprijateljskih boraca koji se skrivaju unutar niza zgrada", izjavio je bojnik.
Za očekivati je da će ukrajinske specijalne snage koristiti za isti zadatak: ubaciti ih u zgrade u kojima su Rusi zabarikadirani ili s njima kontrolirati jesu li pogodili metu koju su naciljali. U diverzantskim borbama može se koristiti kako bi otkrio hoće li vojska upasti u zamku gdje je primjerice postavljen skriveni eksploziv iza vrata ili se aktivira u prolazima.
Britanci i Norvežani izdvojili su oko devet milijuna eura za donaciju ovih mikrodronova, a obuku ukrajinskih specijalaca vrši britanska vojska. Ured britanskog premijera u ostavci Borisa Johnsona objavio je u srijedu da šalju 850 mikrodronova kao dio novog paketa oprema teškog 54 milijuna funti.
Stručnjak iz Njemačkog svemirskog centra opisao je dronove koje je razvila Norveška kao najbolje na tržištu, a njihovo slanje u Ukrajini kao "mijenjanje igre".
“Dron se koristi za izviđanje i identifikaciju ciljeva. Jednostavan je za rukovanje, robustan je, teško ga je otkriti i posebno je pogodan za borbu u urbanim područjima,” rekao je Bjørn Arild Gram, norveški ministar obrane.