StoryEditorOCM

NOVE UPUTE ZA VRTIĆE I ŠKOLE Preporučuje se organizacija rada u vrtićima i razrednoj nastavi u skupinama između 15 i 20 djece

Piše HINA
20. svibnja 2020. - 16:12
Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je nove upute za sprječavanje epidemije koronavirusa za vrtiće i razrednu nastavu, koje vrijede od 25. svibnja i po kojima se, uz ostalo, povećava broj djece u skupinama, učenici u školu mogu dolaziti sami, a izjava roditelja nije potrebna.

Osim na rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda osnovne škole, nove upute odnose se i na posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi.

Rad u predškolskim ustanovama i školama, ističe Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), "u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštovanje ovih uputa smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u vrtiće i škole".

Roditelji, odnosno skrbnici ne smiju dolaziti u pratnji djeteta ako imaju simptome respiratorne bolesti, ako su pod mjerom samoizolacije ili ako su zaraženi koronavirusom, a isto vrijedi i za dijete.

Kako se navodi u uputama, ne preporučuje se uzimanje izjave od roditelja radi uključivanja djeteta u ustanovu te se roditeljima treba omogućiti i naknadno uključivanje djeteta u vrtić i školu.

U svim objektima treba provoditi opće mjere sprječavanja širenja zaraze poput fizičkoga razmaka te higijene i dezinfekcije ruku.

Skupine od 15 do 20 djece

HZJZ preporučuje organizaciju rada u vrtićima i razrednoj nastavi u skupinama između 15 i 20 djece, uz napomenu da 20 ne mora biti maksimalan broj djece u odgojno-obrazovnoj skupini.

Kod većih skupina rad treba organizirati u prostoriji veće površine, ili razdvajati djecu u dvije skupine te koliko je moguće smanjiti fizički kontakt djece iz različitih skupina te s roditeljima druge djece i drugim djelatnicima.

Svaka odgojno-obrazovna skupina boravi u jednoj prostoriji, a što više vremena treba provoditi na otvorenom.

Krevetići za odmor djece, stolovi za jelo i školske klupe trebaju biti razmaknuti tako da djeca budu na što većoj udaljenosti, po mogućnosti 1,5 metar. Prostorije u kojima borave skupine moraju imati odgovarajući izvod dnevnog svjetla i dobro provjetravane.
Prehrana djece može se organizirati u blagovaonici, uz pridržavanje preporuka koje vrijede za ugostiteljske objekte, a može se organizirati i u prostoriji u kojoj djeca inače borave.

Preporučuje se da druge osobe ne ulaze u prostoriju dok u njoj borave djeca, a prolazak kroz zajedničke prostorije treba što više skratiti.

Djelatnike s kroničnim bolestima kod kojih bi se u slučaju zaraze koronavirusom mogao razviti teži oblik bolesti, treba rasporediti na aktivnosti koje ne zahtijevaju učestali kontakt s drugima te im omogućiti fizičku distancu i nošenje maske.

Posjeti vrtićima i školama poput kazališnih predstava i izvannastavnih aktivnosti do daljnjega su zabranjeni.

Učenici u školu dolaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, kao što bi dolazili i da nema epidemije.

Prostorije u kojima borave djeca treba dezinficirati nakon njihov odlaska i provjetravati ih nekoliko puta na dan najmanje pola sata, a sve površine koje se dodiruju treba dezinficirati na početku i na kraju svake smjene.

Maske nisu obavezne, djecu poticati da ne dijele svoje stvari s drugima

Zaštitne maske nisu obavezne, a odgajatelji ih mogu koristiti kod skrbi za dojenčad i malu djecu kod koje je potrebna njega koja zahtijeva bliski kontakt, dok se nošenje rukavica ne preporučuje i prednost se daje učestalom pranju i dezinficiranju ruku.
Djeca ne nose zaštitne maske.

Svi djelatnici prije dolaska na posao moraju izmjeriti tjelesnu temperaturu, a preporučuje se i mjerenje tjelesne temperature beskontaktnim toplomjerom svim djelatnicima pri dolasku i odlasku s posla te vođenje evidencije o izmjerenim vrijednostima.

Roditelji su dužni djetetu izmjeriti temperaturu svaki dan prije dolaska u ustanovu, a u slučaju povišene temperature, ne smiju dovoditi dijete, nego se moraju telefonom javiti ravnatelju ustanove i pedijatru.

Djecu treba poticati da svoje stvari ne dijele s drugima te ih podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta, kao i da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom.

Treba izbjegavati i dijeljenje pribora za jelo, a didaktičku opremu treba prati deterdžentom i vodom. Tjelesni odgoj ne preporučuje se u zatvorenom prostoru.

U slučaju sumnje na zarazu zaposlenika ili djece, ravnatelj ustanove mora telefonom obavijestiti nadležnoj epidemiologa, ako je riječ o vrtiću, a nadležnog školskog liječnika, ako je riječ o školi.

Djeci s teškoćama omogućiti uključivanje u ustanove

Djecu kojoj je prethodno osigurana podrška pomoćnika u nastavi, moguće je uključiti u školu uz podršku pomoćnika, koji se tada ubraja u ukupan broj osoba u grupi.

Pomoćnik se u odnosu na druge mora pridržavati svih pravila fizičke udaljenosti, dosljedno provoditi pojačanu osobnu higijenu, poticati na pojačanu higijenu i fizički razmak sve učenike te pomagati u održavanju higijene prostora.

U odnosu na dijete kojemu je osigurano pravo na pomoćnika u nastavi, pomoćnik neće moći održavati distancu jer održavanjem distance ne bi bio u mogućnosti izvršavati sve poslove. Stoga se preporučuje da pomoćnik u nastavi nosi kiruršku masku, a kod pomaganja učeniku pri korištenju toaleta jednokratne rukavice.

Uključivanje djece s teškoćama preporučuje se u primjerene programe odgoja i obrazovanja i u dodatne odgojno-obrazovne i rehabilitacijske programe, uključujući i posebne razredne odjele i centre za odgoj i obrazovanje.

U stacionarnom dijelu ustanove primjenjuju se upute pružateljima usluge smještaja u sustavu socijalne skrbi, a u dodatnim odgojno-obrazovnim i rehabilitacijskim programima upute za pružatelje izvaninstitucijskih socijalnih ustanova.
22. prosinac 2024 21:12