StoryEditorOCM
Hrvatska i svijet‘Nisu bili spremni‘

Objavljen video pravosudnog cirkusa u Donjecku: Britanci su stajali nepomično, mladi Marokanac baš i nije... Pogledajte kako je sud obrazložio smrtnu kaznu vojnicima

Piše dv
9. lipnja 2022. - 18:17

Vrhovni sud samoprozvane, separatističke proruske Narodne Republike Donjeck (DPR), koju podržava i jedinu ju je priznala Rusija, uz također samoprozvanu, separatističku prorusku Narodnu Republiku Lugansk (LPR), osudio je dvojicu Britanaca, Aidena Aslina i Shauna Pinnera, te marokanskog državljanina Saauduna Brahima, na smrtnu kaznu zbog plaćeničkih aktivnosti.

No, obitelji britanskih osuđenika tvrde da su oni bili u ukrajinskoj vojsci, kako je prenio BBC.

Prema tim informacijama, obojica Britanaca služe pripadnicima ukrajinskih oružanih snaga, a Velika Britanija je jasno dalo do znanja da su ratni zarobljenici koji imaju pravo na imunitet te da se ne bi trebali suočiti s kaznenim progonom zbog sudjelovanja u neprijateljstvima, prenosi Jutarnji.

Pri presudi, sva su trojica osuđenika bila odjevena u crno i stajala su u kavezu u sudnici samoprozvane državne tvorevine dok im se čitala presuda.

Britanci Pinner i Aslin pri izricanju presude stajali su nepomično pognutih glava, dok se Sauud Brahim nervozno naginjao lijevo-desno. Pritom su pažljivo slušali kad im je rečeno da će biti ubijeni, navodi BBC.

image
Konstantin Mihalchevskiy/Sputnik Via AFP

Sva trojica su zarobljena u bitci za Mariupolj, gdje su se borili s obrambenim ukrajinskim snagama. Optuženi su da su bili strani plaćenici, da su pokušavali preuzeti vlast i za djela terorizma.

Pretpostavlja se da će se sva trojica žaliti na kaznu, a za to imaju rok od mjesec dana.

Oglasio se Boris Johnson

Britanska vlada je "duboko zabrinuta" zbog smrtnih presuda Aidenu Aislinu i Shaunu Pinneru, koji su zarobljeni dok su se borili na ukrajinskoj strani, poručeno je iz ureda britanskog premijera Borisa Johnsona.

U priopćenju za javnost glasnogovornik Borisa Johnsona je rekao: "Duboko smo zabrinuti zbog ovoga. Kao što smo i ranije govorili, ratne zarobljenike ne bi trebalo iskorištavati u političke svrhe."

"Pod Ženevskom konvencijom borcima pripada imunitet, što znači da im ne bi trebalo suditi za sudjelovanje u ratu", poručio je Johnsonov glasnogovornik.

"Nastavit ćemo surađivati s ukrajinskim vlastima i pokušat ćemo osigurati oslobađanje britanskih državljana koji su služili u oružanim snagama Ukrajine, a koji su sad ratni zarobljenici", zaključio je.

'Nisu bili spremni čuti presudu'

Nakon što je vrhovni sud samoprozvane, separatističke proruske Narodne Republike Donjeck (DPR), koju podržava i jedinu ju je priznala Rusija, uz također samoprozvanu, separatističku prorusku Narodnu Republiku Lugansk (LPR) osudio dvojicu Britanaca, Aidena Aslina i Shauna Pinnera te marokanskog državljanina Saauduna Brahima na smrtnu kaznu zbog plaćeničkih aktivnosti, ruski mediji objavili su obrazloženje presude.

"Odbor žalbenog vijeća Vrhovnog suda Narodne Republike Donjeck razmotrio je kazneni postupak protiv britanskih državljana Shauna Pinnera, Aidena Aslina i marokanskog državljanina Saauduna Brahima, koji se terete za plaćeničke aktivnosti i počinjenje radnji s ciljem preuzimanja vlasti. i rušenje ustavnog sustava DPR-a", rekao je predsjednik odbora Aleksander Nikulin novinarima nakon sastanka u četvrtak, prenijela je ruska novinska agencija Interfax.

"Prilikom izricanja kazne sud se služio ne samo pisanim propisima i pravilima, već i glavnim, nepokolebljivim načelom pravde. To je omogućilo da se ova teška odluka donese kako bi se na osuđenike primijenila isključiva mjera kazne u obliku smrtne kazne", rekao je.

"Dokazi koje su pružili tužitelji omogućili su sudu da ih osudi", rekao je Nikulin. "Ne uključujući činjenicu da su svi optuženici bez iznimke priznali svoju krivnju po svim optužbama [...] optužba se ne temelji samo na njihovom priznanju krivnje", rekao je.

Osuđenici će imati mjesec dana za žalbu.

Britanci Shaun Pinner i Aiden Aslin predali su se u Mariupolju sredinom travnja. Marokanski državljanin se predao u Volnovahi 12. ožujka.

Ruska novinska agencija Tass citirala je odvjetnika koji je zastupao optužene, a koji je rekao da su sva trojica "željeli" uložiti žalbu na kaznu.

Prema riječima Pavela Kosovana, "nisu bili spremni čuti" da im je izrečena smrtna kazna.

Ipak, unatoč tome što su osuđeni kao plaćenici, obitelji britanskih osuđenika tvrde da su oni bili u ukrajinskoj vojsci, prenosi BBC.

Obojica Britanaca služe pripadnicima ukrajinskih oružanih snaga, a Velika Britanija je jasno dalo do znanja da su ratni zarobljenici koji imaju pravo na imunitet i da se ne bi trebali suočiti s kaznenim progonom zbog sudjelovanja u neprijateljstvima.

(JL)

26. studeni 2024 03:15