StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetADUT U RUKAVU

Ovoga se Zapad najviše boji: misteriozni odjel ruske vojske razvio je novo i navodno najubojitije svjetsko oružje, radar ga ne vidi. Sve je obavijeno velom tajne, evo što se dosad zna

Piše PSD
23. veljače 2022. - 15:31

Ruski predsjednik Vladimir Putin pohvalio se u prsincu kako je Rusija testirala iznimno ubojite i 'nevidljive' hipersonične rakete Cirkon, donosi Slobodna Dalmacija.

“Noćas, u cik zore, ispaljena je salva nadzvučnih projektila sustava Cirkon. Operacija je izvedena besprijekorno. Ovo je naša najnovija raketa koja može pogoditi i pomorske i kopnene ciljeve. To je veliki događaj za zemlju i predstavlja važnu fazu jačanja sigurnosti Rusije i njezinih obrambenih kapaciteta – poručio je Putin.

Cirkon je prvi puta ispaljen u listopadu 2020. Ruski mediji javljaju da je ovo prvi puta da je ispaljena cijela salva projektila.

Tog oružja, navode neki analitičari, UZapad se najviše pribojava jer nemaju dovoljno informacija.

Taj potez dolazi dok se napetosti nastavljaju na granici s Ukrajinom usred opetovanog upozorenja SAD-a da je Rusija skupila preko 100.000 vojnika na ukrajinskoj granici.

Russia Beyond podsjeća kako je najnovija višenamjenska nuklearna podmornica klase 885 "Severodvinsk" ranije već uspješno lansirala Cirkon iznad i ispod vode. Iako je ruska vojska još uvijek daleko od završetka testiranja, toliko je uvjerena u uspjeh da je potpisala ugovor o masovnoj proizvodnji rakete na izložbenom forumu "Armija-2021" održanom pod pokroviteljstvom Ministarstva obrane Rusije, što je prvi put da se tako nešto dogodilo u praksi vojnog resora.

Neki zapadni stručnjaci propituju koliko je stvarno napredna nova generacija ruskog oružja, no priznaju da je te hipersonične projektile teško pratiti i presresti zbog njihove kombinacija brzine, mogućnosti manevriranja i visine.

Osim izjave Vladimira Putina (da može prijeći 1000 km pri brzini od 9 Ma), o Cirkonu se praktički ništa ne zna. Čak se i njegov izgled još uvijek drži u tajnosti. Tvrde da se Cirkon ne može pratiti nikakvim radarom niti presresti sustavom protuzračne obrane, zbog čega predstavlja veliku vojnu prijetnju.

Poznato da se raketa lansira iz univerzalnog vertikalnog lansera 3S-14. Ovaj se uređaj može koristiti za lansiranje dalekometnih kalibara, protubrodskih Oniksa i hipersoničnih krstarećih raketa.

Aleksej Krivoručko, zamjenik ministra obrane zadužen za novo naoružanje, kaže da će rakete biti postavljene na brodove projekta 1155 "Maršal Šapošnjikov", projekta 1144 "Admiral Nahimov", višenamjenske podmornice projekta 949A i najnovije podmornice "Severodvinsk" projekta 885 "Jasen".

Russia Beyond navodi kako hipersonična brzina nije ništa novo za konstruktore raketa. Sovjeti su ovom tehnologijom u oblasti nuklearnih bojevih glava ovladali 1960-ih. Njih su u svemir lansirale balističke rakete, a odatle bi padale na neprijatelja brzinom od 6-10 km u sekundi. Sovjetska svemirska letjelica "Buran" ušla je u atmosferu brzinom od 25 Ma, što je dvostruko brže od Cirkona. Možemo spomenuti i zrakoplove MiG-31 s raketama Kinžal. Jedina razlika između potonjeg i Cirkona je u tome što Cirkonu nije potrebno dodatno ubrzanje, nego može sam postići hiperzvučnu brzinu.

Prve hipersonične rakete nove generacije Avangard, koje mogu postići brzinu do 27 Macha te mijenjati smjer i visinu, uvedene su u službu u ruskoj vojsci u prosincu 2019. Rusija također radi na razvoju oružja koje bi bilo upotrebljivo u svemiru. Nedavno je priznala da je uništila stari sovjetski satelit u orbiti, što je razbjesnilo Zapad koji ju je optužio da je ugrozila Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) prouzročivši veliku količinu svemirskog otpada.

Što je poznato o tim raketama?

- Rusija je za jedan korak ispred SAD-a i Kine kada je riječ o hipersoničnim raketama. Razorni prototip ove rakete juri prema cilju brzinom od 2,5 kilometara u sekundi!, hvali se Ruski vijesnik. 

- "Te rakete će uglavnom imati najmoćnije bojeve glave i to će biti novo rusko sredstvo odvraćanja, kao što je danas nuklearno oružje", kaže bivši vojni analitičar lista Izvestija Dmitrij Safonov. 

Prvo hipersonično oružje je protubrodska raketa "Cirkon". Ministarstvo obrane je prošle godine u tajnosti uspješno testiralo ovu raketu, ali zasad nisu objavljene nikakve fotografije ni video-snimke.

"Sada se zna samo da prva verzija 'Cirkona' može uništiti cilj udaljen 500 km. Konstruktori imaju ambiciozan zadatak modernizirati raketu tako da može razvijati brzinu od 3,5 km/s", istaknuo je Safonov. Probajte pobjeći od takvog oružja!

"Te rakete će uglavnom imati najmoćnije bojeve glave i to će biti novo rusko sredstvo odvraćanja, kao što je danas nuklearno oružje", kaže bivši vojni analitičar lista Izvestija Dmitrij Safonov.

- Oružje je navodno razvijao misteriozni odjel ruske vojske

- Ruska hipersonična raketa Cirkon koja može letjeti i devet puta brže od brzine zvuka završava s fazom testiranja i uskoro će početi serijsku proizvodnju, najavio je ruski ministar obrane Sergej Šojgu.

- Šojgu je tijekom sastanka s najvišim ruskim vojnim dužnosnicima u utorak rekao da bi isporuka Cirkon hipersoničnih raketa trebala početi 2022. godine. Napomenuo je i da će Rusija uložiti 3,5 milijardi dolara u nadogradnju vlastitog arsenala u narednim godinama.

- Dužnosnici ruske ratne mornarice kažu da će ta krstareća raketa pomoći u ciljanju neprijateljskih ratnih brodova okupljenih u udarne skupine oko nosača aviona, iz velike udaljenosti i bez mogućnosti presretanja.

- Brzina te krstareće rakete u kombinaciji s njenim smanjenim radarskim odrazom, teoretski joj omogućuje da stigne do cilja bez mogućnosti za odgovor neprijateljske protuzračne obrane.

- U studenom prošle godine ruski dužnosnici su objavili najnoviju seriju uspješnih testiranja Cirkon rakete, kad je ruski ratni brod Admiral Gorškov, koji je smješten u BIjelom moru, uspješno pogodio pomorsku metu na pučini, udaljenu 400 kilometara.

 

14. studeni 2024 23:07